Autor Wątek: Magnetofony i Spectrumy  (Przeczytany 13412 razy)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.01.21, 12:48:44 »
Z wikipedii:
W 2003 roku firma Grundig zbankrutowała.
Obecnie marka Grundig jest pod kontrolą tureckiego koncernu Koç Holding, właściciela marki Beko. Produkuje między innymi telewizory i odtwarzacze DVD.


Jeśli magnetofon jest sprzed 2003 to posłuży :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.01.21, 14:24:14 »
Jeśli magnetofon jest sprzed 2003 to posłuży :)

No właśnie kurczę nie wiem jaki on jest stary, bo nowy na pewno nie. Na pudle nie ma żadnej daty. Niby znalazłem coś takiego (mój to model CR120A wg. tabliczki): http://www.radiomuseum.org/r/grundig_cassette_recorder_cr_120_a.html, ale na 1985 to on mi nie wygląda - mogli go niby robić ileś tam lat, no ale ile to nie wiem. No i jest karton do niego z tym napisem  PC COMPATIBLE, cokolwiek to znaczy. No nic, ważne że sprawuje się jak powinien.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.01.21, 15:01:23 »
No i jest karton do niego z tym napisem  PC COMPATIBLE, cokolwiek to znaczy.

Personal computer compatible.
Kiedyś Spectrumy, Commodory i inne były "Personal computer". Kiedy jeszcze rynek nie był zdominowany przez IBM-compatible ;)
Czyli możliwe, że jest z 1985.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.01.21, 15:52:05 »
Ha, no widzisz, tak przesiąkłem już jednak PC, że nawet do głowy by mi to nie przyszło :)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.01.28, 22:41:55 »
Stare IBM'y np. 5150 miały złącze magnetofonowe przez które można było wgrać program w BASIC'u podobnie jak w ZX Spectrum. BASIC był zawarty w pamięci ROM i odpalał się automatycznie jeśli BIOS nie wykrył żadnego napędu startowego - był to tak zwany IBM Cassette BASIC
IBM Advanced Diagnostics (cassette port)
O, tutaj widać podobny magnetofon w użyciu :-) -> Carga de cassette en IBM PC 5150
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Jagos65

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.05.22, 12:35:32 »
Witam szanownych Kolegów.
Mam pytanie o typ magnetofonu ze zdjęcia w załączniku. Magnetofon używany był przez Andrzeja Kurka w programie Sonda. Załączona fotka to kadr z programu Sonda "Czynnik Si cz. 4". Pomimo długich poszukiwań nie znalazłem producenta tego sprzętu. Może ktoś z Was natknął się na coś takiego.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.05.22, 12:48:21 »
Prawdopodobnie ten magnetofon stanowi część jakiegoś sprzętu-konsoli do edycji dźwięku np. w TV
Trochę mi to przypomina sprzęt Schneider-a dołączany do stołu mikserskiego, ale zdjęcie jest trochę nie ostre i mogę się mylić.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Jagos65

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.05.23, 10:26:38 »
Dołączam nowe zdjęcie, mam nadzieję, że jest wyraźniejsze. Jest to niewątpliwie bardzo nietypowy sprzęt, i wygląda faktycznie jak część konsoli do edycji dźwięku. Nawet Andrzej Kurek w tym odcinku określił ten magnetofon jako "stacja dźwiękowa". Podłączenia kabli są od góry. Może trzeba iść tym tropem. Tak, czy inaczej jakaś firma to wyprodukowała, więc może ktoś się z tym sprzętem kiedyś zetknął.

Galland

  • *
  • Wiadomości: 4
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.10.09, 16:12:01 »
Widzę że wątek stary ale.... na 90% jest to magnetofon z konsoli TV firmy General Electric gdzieś z przełomu lat 70/80. Widziałem kiedyś takowe w USA. Kształt klawiszy, wejścia na górze obudowy oraz podziałka na pokrywie kasety zdają się to potwierdzać.

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.11.09, 16:03:34 »
Odświeżam temat !

Cześć Wszystkim !

Oglądałem z innej okazji sklep internetowy i znalazłem takie coś:

https://www.inradio.pl/sklep/rejestratory-rozmow/1386/rejestrator-rozmow-telefonicznych-onyx-detail

Jak myślicie, dało by się to przystosować do Spectruma i/lub ZX81 ???

Roch

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.11.09, 16:33:42 »
Obawiam się że to się może nie bardzo nadawać.
To to ma zmniejszoną prędkość zapisu przez co pogarsza jakość i pasmo rejestrowanego sygnału za to zwiększa czas nagrania.
Nie ma też pewności czy sprzęg nagrywania do linii telefonicznej będzie poprawnie pracował z komputerem.
Dodatkowo cena trochę zabija, na targu staroci kupisz magnetofon pasujący do ZX'a już za 30zł gdzie po wymianie gumowych pasków będzie śmigał jak nowy a jeśli nie to pewnie poradzisz sobie z naprawą jeśli jest w środku kompletny i zębatki się nie rozsypały, ale ten problem dotyczy tylko kilku modeli magnetofonow i bywają dostępne zestawy do regeneracji.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.11.09, 17:56:33 »
1) zmniejszona prędkość nie powinna przeszkadzać. Znormalizowane pasmo rozmowy telefonicznej to 300 - 3400 [Hz], i takie powinien przenosić rejestrator. A sygnał ze Spectrum zawiera się w przedziale 800Hz (pilot) - 2600Hz (pierwszy impuls synchronizacji). Kształt sygnału nie powinien mieć znaczenia.
Ograniczenie pasma przez mniejszą prędkość działa na sygnał w inny sposób niż obcięcie wysokich gałką "barwa". A nawet jakby były problemy to mamy:
2) zmniejszona prędkość to opcja - jest też prędkość normalna.

Ale cena rzeczywiście przesadnie wysoka.
Jak już wydawać więcej to proponuję magnetofon z funkcją przewijania o n utworów, choćby jakiegoś decka hifi. Jak będzie miał odtwarzanie taśm "metal" to będzie i trwalsza głowica, żeby się nie starła od takiego przewijania.