Autor Wątek: retrohackspace Warszawa  (Przeczytany 7129 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.09.29, 12:00:35 »
Nawet nie w kosztach problem, bo materiał jest stosunkowo tani.
To jest bardzo czasochłonny proces. Byle drobiazg drukuje się kilka godzin.
Przeciętna obudowa do interfejsu to jest od 4 do 8 godzin (czasem dłużej) oczekiwania na wydruk.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.09.29, 12:33:32 »
Jeszcze dochodzi kwestia "rozdzielczości" - dokładności takiej drukarki 3D.
Pewnych elementów nie sposób jest wydrukować, gdyż nitka filamentu jest podawana zbyt grubo, co jest spowodowane rozmiarem dyszy w głowicy.

Zapewne są takie drukarki, na których można wydrukować i trybik do zegarka, ale cena takowych jest zapewne dosyć wysoka.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.09.29, 12:46:56 »
Yny. A tak off topic, Mariansss , sprezynki testowałes?  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.09.29, 13:41:18 »
Działają !
Trochę twardo nóżki się rozkładają, ale da się przeżyć.
Trzeba po prostu - jakby to nie zabrzmiało - delikatnie rozkładać nóżki :)

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.10.08, 23:10:49 »
Jeszcze dochodzi kwestia "rozdzielczości" - dokładności takiej drukarki 3D.
Pewnych elementów nie sposób jest wydrukować, gdyż nitka filamentu jest podawana zbyt grubo, co jest spowodowane rozmiarem dyszy w głowicy.

Zapewne są takie drukarki, na których można wydrukować i trybik do zegarka, ale cena takowych jest zapewne dosyć wysoka.

Druk 3D jest nieco przereklamowany jeżeli chodzi o elementy precyzyjne. Miałem dostęp do drukarki Up3D, i próbowałem wyprodukować wiadome łamliwe kółeczka do 450, własne STLe, to grubsze z 35 zębami jeszcze poszły na tyle, że po niewielkim oszlifowaniu od supportu udało się go puścić, ale to najważniejsze z 50 zębami niestety lipa, za mała precyzja albo ja coś namieszałem w projekcie.
W obu przypadkach czas druku ok. 10 minut.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.10.08, 23:54:48 »
ile ma ona rozdzielczości? 0.1mm?
dużo sprzętu mało czasu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.10.09, 06:35:37 »
Moja ma teoretycznie 0.25 mm. Praktycznie dochodzą jeszcze błędy zbieżności warstw.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.10.09, 09:45:12 »
sorki - to co pytałem to rozdzielczość warstwy (zalecana), bo jest kika trybów w najbogatszym Up3D.
dużo sprzętu mało czasu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.10.09, 09:47:44 »
Warstwa też ma 0.25 mm. Głowica ma dyszę o okrągłym przekroju.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.10.09, 09:50:08 »
Tymczasem update hackroom122 (bo taka nazwa roboczo przylgnęła) - główne duże pomieszczenie z zielonego akwarium zmieniło się w przyzwoite pomieszczenie, czekamy na panele na podłogę (wyszło 5x taniej niż cyklinowanie), wjeżdżają już graty, ja szykuję powoli kilka hackramek (w jednej będą dyskietki od 8" do 3", w drugiej bardzo "hack" wersja speccy, którą dostałem od v0yagera wraz z dwoma zmotami interfejsowymi z lat 80tych - dużo kabli i budzi strach przed włączeniem tego do prądu, następne na etapie projektowania). Światłowód doprowadzony, a sąsiedzi już płaczą, że będzie pewnie głośno :)
dużo sprzętu mało czasu.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.10.21, 10:37:21 »
W sumie ciekawy jest taki stolik(nie mojej produkcji) potem będzie jaką największą "dyskietkę" widziałeś ;-) http://allegro.pl/lawa-dyskietka-komputerowa-stolik-do-salonu-i6893473348.html

Tak szczerze - jaka generalnie będzie idea tego miejsca? To ma być komercyjna przestrzeń czy raczej coś po kosztach? W sensie propagowania retro komputerów? Bo jakbyście się dogadali np. z organizatorami Wapniaka(żeby wspólnie pożyczać sprzęt - Elwro 800 Jr) i apk by chciał i miał jeszcze płytę główną Elwro 800 Jr, lub 804 jak się uda zrobić(to zależy też czy dokumentacja się pojawi) na sprzedaż to symbolicznie(wiem, że to niewiele, ale tyle mogę ze swojej strony) mógłbym zasponsorować jedną płytę. Ale wolałbym, żeby jakby przyszedł ktoś z nadmiarem wolnego czasu to mógł ją złożyć(w sensie, że nie tylko na wystawę) i byłaby ona tam udostępniana, tak żeby ludzie którzy nie mają Elwro mogli coś tworzyć na ten komputer i sprawdzać na realnym sprzęcie.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.10.21, 11:14:49 »
Tak szczerze - nie do końca chyba można sprostać wyobrażeniom tych, którzy będą płacić za lokal oraz typowym oczekiwaniom ludzi z ulicy "ja bym chciał".

Jedni przyniosą raz, że swoje sprzęty, dwa włożą i pracę i pieniądze w start miejsca, potem przyjdzie ktoś kompletnie nie szanujący tego i jest problem.

Hackroom będzie miejscem niedostępnym publicznie.

W sensie nie wejdziesz tam z ulicy. To nie jest klub. Jeżeli będą tam jakieś spotkania etc. to wyłącznie na zasadzie listy osób.

Zależy nam na promowaniu inicjatyw retro, gamedev, demoscenowych. Grupa sprzętowa spod znaku lutownicy i pcb też tam znajdzie miejsce.

Z dwóch dyskietek zrobiło się ich trochę więcej (dzięki mariansss), ZX Freeq przyniósł kasetkę wavadrive, ja dorzuciłem ZIPa i microdrive, może docelowo uda nam się zgromadzić tego więcej i będzie to fajna wystawka tego co podłączaliśmy do 8mio bitowców i innych.

Marzy mi się, żeby zrobić tam kiedyś spotkanko forumowe, ale z kompami, ze sprzętem. Wiem, że Boyo też kiedyś mówił o takim pomyśle - może da się to zorganizować. Może jakieś mikrowarsztaty z lutowaniem etc. Różne rzeczy chodzą nam po głowach, wszystko wyjdzie w praniu. Idzie zima, ja mam więcej czasu, więc "przeleję" go na rzeczy związane z hackroomem.

Proza życia - czekamy na szafy. Połowa listopada wersja mało optymistyczna, może uda się to zakupić wcześniej. Zbieramy powoli rzeczy "naścienne", ZXfreeq dorzucił nr 1/86 Bajtka, fajnie to będzie wyglądać obok tego numeru 135.
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #27 dnia: 2018.01.07, 18:48:29 »
no dobrze, u nas (hackroom122) temat idzie do przodu, we wtorek (9 stycznia) od 18tej razem z Jackiem z Apple Muzeum Polska robimy mały retromeetup pod hasłem "retroapple".

Jak ktoś jest zainteresowany starymi Maczkami z pierwszych lat produkcji plus Apple // to zapraszamy, proszę się anonsować na grupie:
https://www.facebook.com/groups/169002463686831/

natomiast samo wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/204366163443090/

Druga rzecz, nasz projekt na 2018 - udostępnianie narzędzi i urządzeń do kopiowania/odratowywania retro nośników danych.

Zaczniemy od rzeczy nam najbliższych 8 i 16bitowych.

...jak by to wyglądało - mamy przestrzeń do wstawienia kompletnych zestawów sprzętu, będą dni dyżurne w które można będzie wpaść i skorzystać.

Taki roboczy plan, będę informował jak będziemy to wdrażać.
dużo sprzętu mało czasu.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #28 dnia: 2018.01.07, 18:53:48 »
@tooloudtoowide: Czy przy okazji spotkania, wziąłbyś dla mnie te wyłączniki in-line do speccy?

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: retrohackspace Warszawa
« Odpowiedź #29 dnia: 2018.01.07, 19:13:25 »
mam je w hackroomie i w plecaku :)

to samo klawisze do plusa, obudowa do plusa etc. o jakie ktoś mnie pytał.
dużo sprzętu mało czasu.