Autor Wątek: Kompilator AY  (Przeczytany 6056 razy)

Ziutek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
  • Ziutek/ESI
Kompilator AY
« dnia: 2012.10.04, 22:56:12 »
W sumie nie wiem czy tu dobre miejsce. Chodzi mi o dostępne kompilatory modułów z sound trackera, pro, Vortexa etc. Na czym teraz się pisze ? Za czasów ESI używaliśmy własnego kompilatora, który robił szybsze odtwarzanie. Vortex wygląda całkiem miło, ale czy można z niego przekonwertować muzykę do sound trackera ? Ew. czy wygenerowana muzyka z Vortexa jest na tyle mało czasochłonna, że nadaje się do demka gdzie każdy takt jest na wagę złota ? Który tracker z ogólnie dostępnych jest najszybszy i jednocześnie wystarczająco "bogaty" (t.j. nie gorszy od ST1.1) ?
Skype: swengi (nie zawsze online znaczy że jestem przy kompie)

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Kompilator AY
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.04, 23:21:48 »
Z tego co pamiętam, player ST zajmował jakieś 7k taktów (co bylo nieźle dla pierwszego trackera). Do bardziej zaawansowanych PT 2.1 i PT3 istniały (pod koniec lat 1990-ch, kiedy jeszcze byłem na bieząco) player w ~3k taktów. W skrajnych przypadkach praktykowało się prerenderowanie muzyki (w całości czy fragmentach) do pamięci i wtedy player, którego rola sprowadzała się do ustawienia rejestrów AY, zajmował w ogóle grosze.

EDIT: aha, za moich czasów każdy tracker już miał wbudowany kompilator (i często dekompilator) z playerem dosyć dobrej jakości. Najlepszym pod względem możlwiości per takt na rok 1999 był PT3, ale to się zapewne zmieniło.
« Ostatnia zmiana: 2012.10.04, 23:25:52 wysłana przez RCL »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kompilator AY
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.05, 00:22:36 »
Nie używaliśmy własnego kompilatora. Własny - specjalny - kompilator był do ETrackera na Samie.

A odtwarzaniem muzyki się nie przejmuj - masz napisać tak, żeby dobrze brzmiała i żebyś się przy tym za bardzo nie napracował ;) Dopasowanie jej do reszty programu to zupełnie inna sprawa i w najgorszym wypadku się muzykę po prostu przesampluje po rejestrach.

A zupełnie obok tematu - player PT3 razem ze źródłami jest dostępny pod OSCA na v6. Na ucho sądząc i po szybkim przejrzeniu źródeł robi po prostu emulację AYgreka. Podejrzę jak to dokładnie działa a potem pomyślę czy da się zrobić to samo z emulacją SAA1099 ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Kompilator AY
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.05, 18:45:36 »
SwenG - można próbować pisać na realnym sprzęcie (ST, SQT, PT3 - ten ostatni tylko pod TR-DOS), lecz jest to trochę uciążliwe. Można też użyć narzędzia PC/Windows - Vortex Tracker II, który potrafi wczytywać songi z wszelkich spectrumowych trackerów i kompilować pod PT3.5. Przy kompilacji dodaje (opcjonalnie) player.
Radzę wypróbować, bo dużo łatwiej i przyjemniej, a różnicę w dźwięku w stosunku do oryginału rozpozna chyba tylko "ślepy" meloman.

http://bulba.untergrund.net/vortex_e.htm
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...