ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Mechaniczne klawiatury do Spectrum/ZX81

(1/13) > >>

Atlantis:
W ciągu ostatnich kilka lat zbudowałem trochę różnych klonów ZX Spectrum oraz ZX81.
W przypadku projektów z rodziny ZX-Uno sprawa jest prosta, bo stosujemy klawiaturę PS2. Podobnie zresztą robiłem w przypadku własnych "autorskich" projektów, gdzie zwykle dodawałem układ 8242, załatwiający kwestię klawiatury. W przypadku bardziej klasycznych Spectrum konieczne jest podpięcie klawiatury matrycowej. W grę wchodzi oczywiście kupienie repliki oryginalnej obudowy z folią i gumowymi przyciskami. Może zrobię tak w przypadku jednego egzemplarza Harlequina albo Sizifa, jednak do większości konstrukcji planowałem wykonać klawiatury na microswitchach i pozamykać wszystko w samodzielnie wykonanych obudowach z blachy i drewna.
Jednak ostatnio zabrałem się za montaż Chrome'a, do którego w zestawie dostałem płytkę klawiatury mechanicznej. Uświadomiłem sobie, że za cenę tylko trochę większą od kosztu microswitchy mogę mieć porządną klawiaturę, dającą profesjonalny "klik" klawiszy. Dlatego chciałbym zapytać, czy ktoś z was kojarzy projekty klawiatur mechanicznych zgodnych ze spectrum?
Płytka którą posiadam ma dwie główne wady:

* Dość ubogi zestaw klawiszy, ograniczający się do czterdziestu przycisków oryginalnego spectrum. Miło byłoby mieć jednak wydzielone także osobne klawisze kursorów - jak w modelu plus, chociaż może w nieco bardziej współczesnym układzie.
* Wszystkie klawisze są tego samego rozmiaru. Dobrze byłoby mieć szersze shifty, spację oraz return/enter.

damik:
Znam coś takiego:
https://www.pcbway.com/project/shareproject/ZX_Spectrum_Keyboard.html

Jeśli chodzi o dodatkowe klawisze np kursorów lub dodatkowe znane z Plusa to temat jest nieco bardziej złożony bo trzeba tam kawałek elektroniki aby to poprawnie działało bo dochodzą nam klawisze naciskane jednocześnie.

Polecam też link:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5526.msg84115#msg84115

W załączniku przykładowy schemat klawiatury do Plusa.

trojacek:

--- Cytat: damik w 2023.06.23, 10:00:29 ---W załączniku przykładowy schemat klawiatury do Plusa.

--- Koniec cytatu ---

Sporo dołożonych elementów, jak widzę. Ale nadal nie widzę mechanizmu, który zapewniałby 100-procentowe zabezpieczenie, że przy klawiszach podwójnych (kursory, del itp.) nie wyskoczy najpierw cyfra. W plusach tak się czasami zdarza, rzadko, ale jednak. Może zależy to też od jakości membrany, bo opóźnienie jest "mechaniczne" w jej przypadku. A na schemacie widzę wyścig diody z kluczem 4066, czyli różnica czasu pomijalna.
Ale może zbyt czepialski jestem. Zbudowałem kiedyś klawiaturę na microswitchach z logiką czysto diodową i nie było idealnie. Marzy mi się rozwiązanie bazujące na potwierdzeniu odczytania odpowiedniego shifta zanim zostanie wystawiona druga funkcja (oczywiście bez żadnych modyfikacji ROM). Nie jest to jakoś bardzo skomplikowane.

damik:
To rozwiązanie z załącznika działa poprawnie i nie wymaga też dodatkowego zasilania dla swojej wbudowanej "logiki", mam jedną taką klawiaturę zrobioną do Plusa.
Temat opóźnienia był już tu na forum kiedyś rozkminiany ;)

damik:
W skrajnych przypadkach może wystarczyłoby dodać jakieś pojemności (kondensatory) w odpowiednich miejscach... kwestia do przemyślenia i eksperymentów.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej