Autor Wątek: Reanimacja starej podróbki płyty głównej  (Przeczytany 6140 razy)

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.06.12, 22:51:00 »
Kolejny kroczek wykonany. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne. Czeka mnie jeszcze trochę porządków na płycie, ale tu natrafiłem na zagwozdkę.
Jako ROM zainstalowany jest EPROM 27128. Zgodnie z tym, co znalazłem w sieci powinienem połączyć jego nóżki 1 i 28 , dodać dwie diody schottkiego (/MREQ->20 i /ROM_CS->20), oraz połączyć nóżkę 27 do GND. Ale na płycie nie ma tych modyfikacji, natomiast nóżka 27 EPROM-u połączona jest z nóżką 20 Z80 (/IO_REQ). Czy istnieje taka modyfikacja (bo ja jej nie widziałem), czy ktoś błędnie wykonał połączenie i powinienem je usunąć i wykonać modyfikację pod EPROM zgodnie z instrukcją z internetu?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.06.13, 07:37:29 »
Udziwnienie jakieś. W EPROM to linia /PGM i powinna być podciągnięta pullupem do zasilania albo pozostawiona bez połączenia (jest doprowadzona do rejonu zworek H/N, więc nie trzeba nic kombinować bezpośrednio na pinach układu, ja tę linię zostawiam "w powietrzu" i działa).

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.06.13, 07:39:14 »
Nieważnie co piszą w Internetach, powinieneś poprawnie podłączyć EPROM pod sygnały sterujące, pamiętając że:
  • ULA wystawia stan niski na linii /ROMCS kiedy A14 i A15 są w stanie niskim. Odpowiada to zakres adresów od 0x0000 do 0x4000. Żadne inne sygnały nie są brane pod uwagę.
  • ROM powinien być odczytywany tylko wtedy, kiedy procesor potrzebuje dostępu do pamięci (/MREQ w stanie niskim).
  • Żądania odczytu z urządzeń zewnętrznych (/IORQ w stanie niskim) nie mogą włączać odczytu z pamięci (ani ROM, ani RAM).
  • Wejście EPROMu /P (/PGM) w stanie niskim, wraz wejściem /CE (/E) także w stanie niskim, przełączają EPROM w tryb programowania. Taka sytuacja jest niepotrzebna, kiedy tylko chcemy odczytywać zawartość pamięci ROM.
  • Wejście EPROMu /OE (/G) w stanie niskim włączą wyjścia układu EPROM i powinno być sterowane bezpośrednio sygnałem /RD.
  • Dla stabilnej pracy układu EPROM wejście Vpp powinno być podpięte do zasilania +5 V.

W ZX Spectrum używany był PROM, który wymagał trochę innego sterowania niż nowsze EPROMy, dlatego EPROM powinien być podłączony następująco:
  • Noga nr 1 (Vpp)  = Vcc,
  • Noga nr 20 (/CE) = przez bramkę OR na diodach do /ROMCS i /MREQ,
  • Noga nr 22 (/OE) = /RD,
  • Noga nr 27 (/PGM) = Vcc.

Ot cała tajemnica.
« Ostatnia zmiana: 2021.06.13, 07:51:37 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.06.13, 11:15:04 »
Racja. Przy 27128 nóżka 27 ma być do Vcc. Dla 27256 ma być do masy, albo przełącznik wyboru banku. Czyli przerabiam na tą wersję. Ciekawe, czy ktoś rzeźbił na chybił trafił? mam nadzieję, że to nie usmażyło żadnych układów. W teorii nie powinno, ale komputer poprawnie działać raczej nie miał prawa.
Zidentyfikowałem na 95% diody użyte w DC-DC mod. To BYP150-600. W sumie wszystkie parametry by się zgadzały, ale są trzy razy wolniejsze od zalecanych BA157. A ponieważ te kosztują grosze i nie ma problemów z dostępnością, to zrobię podmiankę. Poprawię też tym estetykę płyty, bo w tej chwili nie wygląda to ładnie. Zastanawiam się, czy zwiększenie pojemności kondensatora C7 z 22 do 47uF nie wynikało z mniejszej szybkości diod?
Ponieważ płyta i tak nie będzie działać w oryginalnej obudowie, to poprawię jej komfort termiczny i stabilizator 5V przesunę na radiator odsunięty od płyty. Myślę nad zrobieniem obudowy przezroczystej od góry, a dzięki temu nic nie będzie jej zasłaniać.
Jeszcze jakiś stylowy radiatorek na ULA muszę obmyślić  ;D
Dzięki wszystkim za porady i uwagi. Ciekawe ile jeszcze zagwozdek na tej płytce odkryję? O wszystkich napiszę na bieżąco. Pewnie wesoło się zrobi, gdy przejdę do uruchamiania całości  ;).

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.06.14, 21:43:23 »
Zabawy z płytą ciąg dalszy.
Po pierwsze musiałem poprawić tranzystor TR4, bo kiedy lekko go odgiąłem, żeby poprawić położenie kondensatora, to... został mi w ręce. Był przylutowany powierzchniowo i to raczej z wzorcowym zimnym lutem. Musiałem usunąć nadmiar cyny i poprawnie go wlutować. Ciekwe, że przetwornica działała... Poza tym zacząłem identyfikować braki na płytce. jak na razie zauważyłem, że brakuje C29, C26, C41 i TR6. I tu pierwsze pytanie. Bo co prawda mam jeden ZTX313, ale wolałbym go zaoszczędzić. Czy więc macie jakiś wypróbowany zastępnik dla tego tranzystora na tej pozycji?
I drugie pytanie. Mam zworki konfiguracyjne od pamięci wlutowane w układzie TI oraz 3. Czyli pod pamięci TI4532-3. Natomiast ja mam płytę obsadzoną układami TMS4164-015NL. Spędziłem sporo czasu szukając ich specyfikacji, ale nie znalazłem. Jeśli ktoś z Was ma ich datasheet, to będę wdzięczny. Bo nie mam pojęcia, czy zostawić jak jest, czy przestawiać zworki
Pozdrawiam wszystkich i wracam do lutownicy :).

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.06.14, 22:16:45 »
W załączniku.
Machines should work. People should think.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.06.14, 23:14:12 »
Czy ten TR6 jest przypadkiem pomiędzy wejściem zegarowym Z80 a ULA? Jeśli tak, to musi to być ZTX313 lub 2N2369, lub MPS2369.

Edyta: TR6 jest dla linii /IORQGE, tzw „spider mod”. Raczej tam powinien być szybki tranzystor przełączający ZTX313 lub jego zamiennik.
« Ostatnia zmiana: 2021.06.14, 23:23:43 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.08.01, 20:29:51 »

I drugie pytanie. Mam zworki konfiguracyjne od pamięci wlutowane w układzie TI oraz 3. Czyli pod pamięci TI4532-3. Natomiast ja mam płytę obsadzoną układami TMS4164-015NL.

zworki sobie zostaw jak masz - bez róznicy która połowkę sprawnej pamieci układ obsłuzy.
NIe mozna zastosować bezposrednio z Z80 układów TMS4164.
mają one 8 bitowy adres odswieżania. z80 generuje 7-bitowy. bedzie to powodowało błedy i w efekcie objawiało się "sklerozą"  niektórych komórek pamięci.

szukaj innych pamięci 4164 z 7 bitowym słowem odświeżania  - jest ich kilka typow.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.08.02, 10:36:37 »
NIe mozna zastosować bezposrednio z Z80 układów TMS4164.
mają one 8 bitowy adres odswieżania. z80 generuje 7-bitowy. bedzie to powodowało błedy i w efekcie objawiało się "sklerozą"  niektórych komórek pamięci.

W płytach 48K akurat CZASAMI można. Nie zapominaj, że używane jest tylko 32 KB z 64 KB pamięci. A brak ósmego bitu odświeżania oznacza dokładnie tyle, że Z80 nie jest w stanie odświeżyć połowy, czyli 32 KB z przestrzeni adresowej. I w Spectrum 128K (toastrack, szarak) faktycznie nie da się bez przeróbek korzystać z pamięci TI, jednak gumiak ma tę obsługę wręcz natywną: chipy TMS4532 to tak naprawdę TMS4164 z uszkodzeniami na połowie matrycy pamięci. Tak więc zworkowanie pozwala wskazać, z której połówki korzystać. W przypadku pamięci TI istotne jest, by to linia A7 służyła do wyboru aktywnej połówki. Jest to ósmy bit używany do odświeżania pamięci, tak więc zwarcie go do 0 V (dolna połówka) lub do +5 V (górna połówka) de facto gwarantuje, że pozostałe 7 bitów (A0..A6) będą odświeżać tę połówkę, która jest używana przez CPU.

Cytuj
szukaj innych pamięci 4164 z 7 bitowym słowem odświeżania  - jest ich kilka typow.

To jest zawsze bardzo bezpiecznym wyjściem. Przed zakupem polecam sprawdzić symbol pamięci na tej liście:
http://www.minuszerodegrees.net/memory/4164.htm