Autor Wątek: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto  (Przeczytany 40471 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.08.03, 00:19:51 »
Znajdź koncert na DVD i przekonwertuj z 5.1 :D

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.08.03, 22:56:49 »
W niektórych deckach np. MDS454 jest dowijanie dodatkowym silnikiem (stabilizacja momentu obrotowego), dzięki czemu jest mniej elementów ciernych. Jeśli już to rzeczywiście założyć dobrą głowicę mono, choć stożek może czasem lepiej czytać. Swego czasu zakładałem stożki do różnego badziewia produkcji ZRK i zaczynałby to być wyrób magnetofonopodobny ;) Nawet w składanej z częsci z Bomisu Emilce RM407 założyłem stożka ;).

Co do MK433 to był tam przełącznik blokujący automatykę. Ale był tez schemat przeróbki MK433 i MK232 na lekko "data" - "wyprostowanie" charakterystyki. Wgrywało lepiej, ale muzyka grała dennie. Pamiętam przerobiłem to na jakiś hebel i poczwórny kontaktron, żeby muzy słuchać normalnie...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #32 dnia: 2013.08.04, 11:15:14 »
Pomysł z używaniem decka do Spectrum, coraz bardziej mi się podoba. Przypomniałem sobie że były takie magnetofony, które miały elektrycznie ustawiany skos głowicy (np. Tandberg), a był też taki, który robił to automatycznie dla włożonej taśmy.

A automatyka, w magnetofonie używanym do nagrywania tylko z jednego źródła, tak naprawdę jest zbędna! Pod koniec używania decka do nagrywania z CD, ustawiłem poziom nagrania raz, na płycie testowej z sygnałem 1kHz, 0dB. Nie może być większego poziomu!
Tak samo ze Spectrum, wystarczy raz ustawić poziom i już nie ruszać.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #33 dnia: 2013.08.04, 11:51:34 »
Ja w tym celu kupiłem decka Panasonic od wieży, dwukasetowego, z licznikiem, w stanie idealnym.
Na Alledrogo zapłaciłem za niego niesamowite 5 złotych...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #34 dnia: 2013.08.05, 14:00:39 »
Deck, o ile jest w przyzwoitym stanie, sprawdza się doskonale, jedyny problem to poziom sygnału, który trzeba wzmocnić. Ja używam od dawna decków do archiwizowania kaset na PC w postaci .tzx. A jeśli magnetofon ma służyć jako sprzęt do wgrywania programów, polecam Panasonic RQ-2102 - mam i używam, można nówki kupić na eBayu, są też prostsze RCA. Mi udało się kupic fabrycznie nowy, doskonały magnetofon komputerowy firmy ITT.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #35 dnia: 2013.08.11, 20:34:48 »
w tym temacie, to wydaje mi się rozsądnym tematem zrobienie z dwóch jednego - wykorzystanie mechaniki i sterowania od np. MDS4x2 (zaletą w "szufladach" jest to, że taśma leży, co powoduje, że dowijana jest na jedną stronę taśmy) a elektroniki od takiego zapomnianego przez Boga i historię MK450. Z tego co pamiętam, elektronika w MK450 była bezkonkurencyjna w odtwarzaniu zapisów z taśm.

Kółka zębate w momencie produkcji MK450, pamiętam, że były ogromną zaletą tych magnetofonów - ciągnęły jak woły, nie było taśmy, która by przy nich marudziła. Kto by przypuszczał, że materiały będą tak lichej jakości. :(

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #36 dnia: 2013.08.12, 13:11:41 »
Pomysł dobry, wykonanie nie. W deckach stereo np. MDS 456, czy serii M80xx/9xxx też są zębatki i działają.

Tak sobie pomyślałem że kiedyś niezłym przykładem "łupania orzechów mikroskopem" byłoby podłączenie do Spectrum legendarnego decka M601SD (Marcin), który kosztował w 1985r 59000, czyli 20 razy tyle co Kapral B-113, a 3 razy tyle co telewizor Neptun 150 :o ;)

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #37 dnia: 2013.08.12, 13:49:07 »
Pomysł dobry, wykonanie nie. W deckach stereo np. MDS 456, czy serii M80xx/9xxx też są zębatki i działają.
Nie wiem jak jest z trwałością rodziny M8xxx/M9xxx tudzież MDS456, ale na swoje szuflady nie narzekam. Mają tyle lat, działają, a medycyna nie jest w stanie nic na to poradzić.

Zębatka zębatce nierówna. Widać po latach, że w Lubartowie, kiedy projektowali MKx50 coś się popsuło w procesie prognozowania trwałości konstrukcji. Leżą obecnie u mnie w czeluściach szafy dwa MK450 i jeden MK250 - cała trójka nigdy już żadnej taśmy nie pociągnie i nadaje się jedynie do gabloty, lub w przypadku MK450 na dawcę torów odczyt/zapis do zastosowania w innych, bardziej niezawodnych mechanicznie konstrukcjach.

Ponieważ obecnie ciężko wskazać sprzęt nowy, zgodny z platformą Sinclaira, pozostaje chyba jedynie opracowywanie takich rozwiązań. Z tego co patrzyłem, mechanizm w MDS432/442 jest dość trwałym rozwiązaniem i chyba wszystkie posiadane przeze mnie sztuki nadal działają bez zarzutów.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #38 dnia: 2013.08.12, 14:07:54 »
Chyba w dzisiejszych czasach dorobienie zebatki jest calkiem proste. Gdzie sa te drukarki 3D ???
Pytanie tylko o koszt i wielkosc zamowienia. U mnie jest zupelnie zjechana.

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.02.13, 02:47:08 »
aby zakonczyc ten temat:

Obecnie korzystam z KAPRAL B113 (zakupiony za jakies grosze na allegroszu :) )- dokonałem jego przegladu i konserwacji.
A także PANASONIC RQ2102 (taki on panasonic - jak ze mnie ksiądz :) )  czajniki juz nas wszystkim zasypują....

NIe wchodzi z jednego - daje na drugi i spokój :) Przy czym ten panasonic ma jakby niższa siłę sygnału.... to czasem moze byc problemem...  Ale ogólnie dośc przyzwoite ustrojstwo... licznik jest... kabelkologii nie za wiele...

no i przede wszystkim jest klimat :)  - gimbole w zyciu tego nie zaznają :) (juz nie wspomnę o przeczytaniu jakiejkolwiek ksiązki - za to rządzi wszechobecna dysortografia + dysmózgowie :) )  NIestety - ponoć takimi łatwiej rządzic :)

Dziękuję wszystkim za rady :)

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #40 dnia: 2016.10.25, 14:54:14 »
Mój PANASONIC RQ2102 ma tak niską siłę sygnału że ani mój Timex ani mój ZX nie widzi "pasków", natomiast z laptopa wgrywają się bez problemu. Wiecie czym może to być podyktowane? Bo dużo osób polecało ten model a tu klops.

No chyba że wyjście na monitory jest walnięte, ba tam wyjścia na słuchawki nie ma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #41 dnia: 2016.10.25, 15:30:13 »
Musisz mieć wyjście słuchawkowe. Jak nie masz, to jedyną opcją jest kupno/zrobienie prostego wzmacniacza.

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #42 dnia: 2016.10.25, 15:43:09 »
To mam jeszcze 2 pytania jak podłącze głośniczki komputerowe mini jackiem (stereo) do tego Panasonica (on chyba jest mono) - i te głośniczki mają wyjście słuchawkowe to myślisz że to wystarczy na wzmocnienie sygnału?

I drugi pytanie - czy podłączenie wtyku głóśniczków mini jack (stereo) do Panasonica (mono) może wywołać zwarcie (bo odwrotnie mono jack w wejście stereo na pewno nie jest dobrym połączeniem ze względu na zwarcie)

Mam oczywiście ten kabel z mini jack-mono jack i on by szedł z wyjścia z głośników do spectruma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #43 dnia: 2016.10.25, 15:58:09 »
To mam jeszcze 2 pytania jak podłącze głośniczki komputerowe mini jackiem (stereo) do tego Panasonica (on chyba jest mono) - i te głośniczki mają wyjście słuchawkowe to myślisz że to wystarczy na wzmocnienie sygnału?

Tak. Powinno przynajmniej, bo rozumiem, że to głośniczki aktywne (z własnym zasilaniem).

Cytuj
I drugi pytanie - czy podłączenie wtyku głóśniczków mini jack (stereo) do Panasonica (mono) może wywołać zwarcie (bo odwrotnie mono jack w wejście stereo na pewno nie jest dobrym połączeniem ze względu na zwarcie)

Nie. Po prostu tylko jeden kanał będzie działał, drugi będzie miał wejście zwarte do masy przez gniazdko monofoniczne. Problematyczne jest zwieranie wyjścia, nie wejścia.


Cytuj
Mam oczywiście ten kabel z mini jack-mono jack i on by szedł z wyjścia z głośników do spectruma

To bardzo dobrze :)

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #44 dnia: 2016.10.25, 16:31:04 »
tak takie zasilane kablem z regulacją głośności