Autor Wątek: 30ta rocznica Amstrada CPC  (Przeczytany 5067 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
30ta rocznica Amstrada CPC
« dnia: 2014.06.22, 04:43:21 »

Chciałbym zauważyć (z dwumiesięcznym opóźnieniem) że Amstradowi stuknęła 30ka. :)

Link do tekstu o jego powstaniu (ang.) i fotki prototypu.
http://www.theregister.co.uk/Print/2014/02/12/archaeologic_amstrad_cpc_464

Link do Retro Gamer nr130 w PDF z min. tekstem o tej rocznicy.
http://www.pdfmagazines.org/magazines/games/87863-retro-gamer-issue-130-2014.html


- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.08.26, 22:05:26 »
Klip Amstradowy z lat 80ych ;) Muza Disco + GX4000 + PCW
https://www.youtube.com/watch?v=z25SpFSU38k
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

gottrek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Jelenia Góra
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.08.27, 19:01:06 »
Klip Amstradowy z lat 80ych ;) Muza Disco + GX4000 + PCW
https://www.youtube.com/watch?v=z25SpFSU38k

Ale retro klimat - cudo  :)
Takie filmy kojarzą mi się z Telekomputerem w TVP. To był ten właśnie klimat.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.09.19, 02:57:44 »
Historia Amstrada po rosyjsku, a pod koniec mix z gierek. :D

http://16-bits.ru/16bit/season2/61-65-31-35
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.09.19, 22:34:31 »
http://www.pouet.net/prodlist.php?type[0]=demo&platform[0]=Amstrad+CPC&page=1&order=thumbup

To jest link do listy przebojów najlepszych demek na CPC. Jest to dość powszechnie znana multi-platformowa stronka i starają się być na bieżąco z nowymi produkcjami. Zdaje się że można tam sobie jakoś ustawić z podziałem na lata. W czołówce są bodajże dwa takie (Vanity) co specjalnie to rozpoznają i na emulatorze zobaczysz tylko komunikat w stylu "znajdź sobie prawdziwego CPC", ale można obejrzeć na YT. :) Sam znam pierwszą 10-tkę i nie mam natchnienia by przejrzeć więcej, więc tym bardziej nie będę robił żadnej paczki z demkami. Obecnie dłubie "paczkę" fontów i programików do ich obróbki i użytku, a wszystko głównie własnej produkcji z odrobina inspiracji od innych. ;)

Co do emulatorów, nie jestem na bieżąco. Ostatnio się interesowałem porównaniem paru prawie 2 lata temu i do dziś używam Caprice32. Polubiłem jego klawiszologię która nie gryzie się z innymi programami. Nie mam najnowszej wersji a słyszałem że nowsza jest niestabilna. (to eufemistycznie przekształcona opinia twórcy innego emulatora - zdziwił się jak mu napisałem że mój Caprice się nie wiesza). Niestety nie obsługuje Plusa, a z nastu różnych na PC tylko dwa to potrafią. WinAPE32 którego jak sporadycznie potrzebuję PLUSa to włączam, a drugiego nie pamiętam nazwy. (nie chce mi się szukać). Generalnie i tak są do siebie bardzo podobne i emulują co trzeba. Ostatnio najczęściej się mówi na forach i poleca JavaCPC. Jeszcze ze dwa lata temu była to odpalałka CPC na stronce www, a dziś to najbardziej rozbudowany kombajn do wszystkiego z wbudowanymi konwerterami  asemblerem, debugerem, podobno w tej chwili  najlepszym programem do konwertowania obrazków dla CPC. W tym i fikuśne dziwne tryby graficzne. Ma też w sobie tracker do muzyczek z konwersją z innych platform i jakieś uruchamiadło korzystające z 4ech największych baz softu dla CPC w sieci. Jednym słowem miód i malina tylko że obsługa i ustawienia tak skomplikowane że to mnie od niego odstraszyło. No i nie udaje Plusa, na razie. ;)

Wracając do Caprice32 jego malutkim mankamentem jest że pliczek podstawowego ROMu ma w pliku 32kb a w sieci są dostępne raczej w bloczkach po 16KB więc trudno na nim eksperymentować z nowymi próbami zastąpienia oryginalnego Firmware. Za to łatwo przełączać miedzy wersjami kompa i wersjami językowymi z tych co były produkowane oficjalnie, a w innych emulcach bywa że aby to zrobić trzeba podkładać mu inny pliczek z ROMem i to każdy osobno. Z innymi zewnętrznymi ROMami (np Parados) takiego problemu nie ma. :)

Nie wiem czy wszystkie, ale większość emulatorów (jeśli je używasz na laptopie) lub ze zminiaturyzowaną klawiaturą taką co ma strzałki wciśnięte pod Enterem, przez co klawisz który był na lewo od prawego Shifta - przerzucono między zwężony lewy Shift i Z. Czyli między M i pr-Shiftem są 3 klawisze a nie 4. To emulator nie widzi tego przeniesionego klawisza tylko mapuje go na prawy-Alt. Problem w tym że on jest jednocześnie Controlem więc w emulatorze można z niego uzyskać tylko znak który jest  przypisany do tego klawisza wciskanego z CTRL, a znak ze shitem lub bez niczego nie jest dostępny. Podobny problem jest z klawiszem który w CPC jest nad Returnem - CLR tu jest małe zamieszanie bo klawisz w Break w PC to Del z CPC a Del w PC to ten właśnie Clr w CPC, no i w tych małych lapko-podobnych klawiaturach albo nie ma go na żadnym klawiszu albo jest na Ins i ciągle mi się myli z pobliskim Del którego emulator nie widzi. Na szczęście nie są to ważne i potrzebne klawisze, a na normalnych klawiaturach "podobno" problem nie występuje. :)

Choć parę dni temu napisałem łatkę co zmienia mapę klawiatury w CPC by te brakujące kody były dostępne na innych kombinacjach, a jednocześnie tak przestawia znaczki by były rozmieszczone identycznie jak te na klawiaturze PC i nie trzeba pamiętać gdzie co jest bo po prostu widzisz co gdzie jest. :D  Niebawem dam to na forum. Także łatkę dla tych co mają CPC z AZERTY i ich to wkur.... By mieli znaczki normalnie. Ot raptem linijka Basica którą można dokleić do uruchamiadełka czy edytorka aby to nas mniej wkurzało. ;)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.09.19, 23:12:02 »
Mam rozumieć, że taki Amstradowiec jak Zbyniu nie posiada relanego hardware'u w postaci fizycznego CPC ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: 30ta rocznica Amstrada CPC
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.09.19, 23:39:52 »
Posiada w Polsce gdzie nie był od ponad 7iu lat. Czy to się liczy?

A tu się przymierzam do zakupu, ale troszkę się boję że będzie mi zajmował za dużo czasu. Albo że będzie kurz zbierał. A są albo za drogie albo nie z tym co bym chciał, co zresztą na to samo wychodzi, bo oznacza kompletowanie wymarzonego zestawu po kawałku. No i czekam aż się pojawią fajne tanie czytniki kart SD. Nie tęsknię za pudełkiem z dyskietkami. A HxC wydają mi się drogie i wcale nie wygodniejsze. Nie każdy ma dusze chomika, a dłubać w Basicu można i na emulcu. Zwykle ustawionego na 200%, a jak ustawie normalnie to mi jakoś tak wolno. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)