Autor Wątek: Wersje ZX Spectrum 128k  (Przeczytany 25738 razy)

radxcell

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • wieśniak w BMW
    • Strona RadXcella
Wersje ZX Spectrum 128k
« dnia: 2013.01.04, 14:23:26 »
Hej,

Najlepszego w Nowym Roku :)

Dręczy mnie pytanie o wersje ZX Spectrum 128K, a konkretnie +2. Ogólnie - był 128K, +2 (kaseta) i +3 (FDD). A nawet chyba +2A i +2B.

Czy któreś z nich są w istotny sposób "lepsze" od innych? Jakie są różnice? Czy jakichś unikać?

Pytanie wzięło się pośrednio stąd, że na allegro pojawiał się tzw. "szarak" +2, o którym jego właściciel twierdził, że to właśnie najlepsza, najbardziej poszukiwana i ogólnie najsmerfniejsza wersja 128K. Czy coś w tym było, czy to ściema na sprzedaż?

p<rdx

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2050
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.01.04, 15:32:06 »
Zasadniczo jest tak, że czarne 128 (oryginał w obudowie jak plus) to jest baza. +2 (szarak) ma zgodny z nim hardware (timingi ULA) a nowej obudowie i z magnetofonem. +2A/+2B/+3 mają ASIC zamiast ULA i zmieniają się timingi. To w zasadzie najważniejsza różnica - na +2A i wyżej demka pisane dla oryginalnego 128 mogą nie pokazywać poprawnie efektów wymagających 100% zgodności.

I tak - jeśli planujesz oglądać demka to szare +2 jest najlepszą wersją. Choć oczywiście dobrze jest mieć też 48 z AYgrekiem - większość starszych "zachodnich" dem była pisana właśnie dla takiego zestawu.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.01.04, 20:57:51 »
Dodam jeszcze czym się sugerować...
+2 (to najsmerfniejsze) ma szarą obudowę i znaczki na klawiszach od magnetofonu
+2A też jest szare (chyba trochę ciemniejsze), ale znaczki opisowe magnetofonu znajdują się na obudowie powyżej klawiszy
+2B jest ciemnoszare/czarne i jest to generalnie +3 z magnetofonem zamiast stacji dysków (oczywiście bez kontrolera dysków).

http://en.wikipedia.org/wiki/ZX_Spectrum#ZX_Spectrum_.2B2 - za bardzo bym nie wierzył we wszystkie informacje tu zawarte. Specjaliści będący na tym forum pisali niegdyś, że na wiki jest dużo błędów.

Poza inną długością ramki +2A/B/+3 mają inaczej rozwiązany dostęp do banków pamięci przez co inne banki (w stosunku do 128k+/+2) są tzw. szybkie/wolne. Przy grach się tego nie odczuje, natomiast przy demach owszem. No i generalnie +2A/B/+3 ma jeszcze "kilka" taktów na ramce więcej.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.01.04, 21:08:07 »
Co do zgodności modeli  +2A/2B/3 z pozostałymi modelami Spectrum - to jeśli chodzi o gry - nie jest tak źle.
Na WOS jest cała lista gier niekompatybilnych oraz fix'ów czyli rozwiązań tego problemu.
http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=34332
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.01.04, 22:25:56 »
Akurat do +3 to blizej jest +2a, bo +2b ma wyciapana plyte. 2b to byl ostatni zx, w dokumentach istnieje co prawda jeszcze +3b, ale nikt takiego na oczy nie widzial.
Na czarnych ZXach nie chodzi tez sporo starszych gier, bo ROM byl rowniez zmieniony.
Mozna za to wlozyc do nich ROMy +3e i korzystac z divIDE jak z dyskietki.

radxcell

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • wieśniak w BMW
    • Strona RadXcella
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.01.05, 15:54:35 »
Dzięki panowie za szybką odpowiedź.

Pytanie do Mata:
Zasadniczo jest tak, że czarne 128 (oryginał w obudowie jak plus) to jest baza. +2 (szarak) ma zgodny z nim hardware (timingi ULA) a nowej obudowie i z magnetofonem. +2A/+2B/+3 mają ASIC zamiast ULA i zmieniają się timingi. To w zasadzie najważniejsza różnica - na +2A i wyżej demka pisane dla oryginalnego 128 mogą nie pokazywać poprawnie efektów wymagających 100% zgodności.

I tak - jeśli planujesz oglądać demka to szare +2 jest najlepszą wersją. Choć oczywiście dobrze jest mieć też 48 z AYgrekiem - większość starszych "zachodnich" dem była pisana właśnie dla takiego zestawu.

Jeśli Cię dobrze zrozumiałem, to +2 ma identyczny HW jak 128 bazowe.
Dlaczego zatem piszesz, że szare +2 jest najlepszą wersją?
Czy masz na myśli "najlepszą z różnych wersji +2" czy "najlepszą wersją Spectrum 128K"?
Jeśli opcja 2, to w czym +2 przewyższa bazowe 128K?
Mnie podoba się wizualnie właśnie baza, ale łatwiej dostać chyba +2.

Ale w sumie mam 48 (przeróbka Yarka na 128) z AY i może mi wystarczy :)

p<rdx

btw. Kupiłem ostatnio C64 z wbudowanym SD-IEC i dopiero zrozumiałem ile tracę bez divIDE. :)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.01.05, 16:28:59 »
Zanim Matofesi odpowie to ja się podepnę :-)

Szarak czyli +2 (bez literki A lub B) który jest szary i ma napisy na klawiszach magnetofonu...
Ten komputer jest dlatego najlepszy bo ma już naprawdę profesjonalną klawiaturę - dla porównania 128K ma klawiaturę
dokładnie taka samą jak 48+ czyli dosyć słaba folia klawiatury i wymiana co jakiś czas - a taka folia kosztuje 15 funciaków...
Ma on takie samo wnętrze (pod względem elektroniki) ta sama ULA, a oprócz tego ma wbudowany magnetofon, którego
chyba jedynym mankamentem jest brak licznika taśmy. Poza tym według mnie (mam kilka tych komputerków) to bardzo solidna
konstrukcja (zarówno komputer jak i jego magnetofon).

Natomiast  +2A/+2B/+3  to także solidne konstrukcje ale rozwiązania wewnątrz (elektronika!) spowodowały spadek kompatybilności
z oryginałem.

Generalnie Matofesi chciał pewnie napisać, że szarak to najlepsza wersja Spectrum 128K.
Bo tak prawdę mówiąc to już 128K, które weszło na rynek w 1985 roku nie było w pełni zgodne z poprzednikami
czyli 48K i 48K+     

Co do dostępności modeli z pamięcią 128K - najtrudniej dostać 128K czyli bazę.
Powód - produkcja bardzo szybko została wstrzymana.
Rozpoczęta bodajże w lutym 1985 a przecież w kwietniu juz Sinclair został sprzedany Amstradowi
i wtedy bardzo szybko zaczęto produkcję +2 (druga połowa 1985)

Generalnie kolejna trudna sprawa do zakup +2 czyli szaraczka.
Ciekawostką jest że bardzo trudno jest znaleźć +2A (czarny) który podobno ma tą samą płytę co +3
i nawet gdzieś widziałem, było napisane, że ma kontroler stacji na płycie.
Najłatwiej kupić +2B - jest tego masa.. a także +3   



ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.01.05, 22:54:17 »
+2a nie ma kontrolera dyskow.
Zwykly 128k to najgorzej zrobiony ZX - w pogoni za tanioscia Sinclair nie zmienil nawet klawiatury.
Nic dziwnego, ze niewiele ich zostalo i przez to sa drogie.
Warto tez pamietac, ze czarne zxy maja inne sygnaly na zlaczu i interfejsy musza to uwzgledniac.


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2050
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.01.05, 23:07:47 »
Dokładnie jak napisał Ikci - pierwsze +2 (szare) to najlepszy wybór jeśli chodzi o 128 w ogólności. Choć oczywiście oryginalne 128 jest chyba najbardziej porządane z punktu widzenia kolekcjonerskiego ;) Ale faktem jest, że jego wykonanie pozostawia sporo do życzenia - zwłaszcza wyprowadzony na zewnątrz radiator jest w praktyce urzytkowania wysoce irytujący.

Miałem obie wersje (oryginalną dawno temu, +2 nadal mam choć jest lekko trafiony i w tej chwili ma go kto inny) i +2 jest zdecydowanie wygodniejszy jeśli chcesz coś na nim robić a nie tylko mieć ;) Argumenty techniczne zostały już wymienione i w zasadzie nie mam tu nic więcej do dodania :)

radxcell

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • wieśniak w BMW
    • Strona RadXcella
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.01.06, 17:48:00 »
I wszystko jasne. Dzięki.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.01.11, 17:25:13 »
A propo +2A i +2B są jakieś różnice zasadnicze?

Mam obydwa na stole i płyty takie  są same,
jedynie na płycie

+2B napis 1990 ISSUE 4

+2A napis 1988 ISSUE 1

no i na obydwu   Z70833

Z tyłu na obudowie

+2A   Made in Taiwan
+2B   Made in China

Czy jest coś czego nie widzę lub nie ogarniam??
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2050
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.01.11, 20:52:31 »
O ile pamiętam to dużą zmianą było przejście z +2 do +2A. Przejście do +2B to zdaje się kosmetyka i cięcie kosztów - m.in. przeniesienie produkcji tam gdzie było taniej.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.01.11, 21:58:47 »
Wydaje mi sie, ze masz obie plyty z +2b, ale teraz dokladnie nie pamietam.
Porownaj ROM - byly dwa 4.0 i 4.1. Wersja b bedzie miec zawsze 4.1, 'a' moze miec i taki i taki.
Mozna to wyswietlic magiczna kombinacja klawiszy na ekranie testowym. Przy okazji - malo ktory emulator to poprawnie obsluguje.

radxcell

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • wieśniak w BMW
    • Strona RadXcella
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.01.13, 08:36:19 »
A propo +2A i +2B są jakieś różnice zasadnicze?
[...]
O, to właśnie chyba Ty sprzedawałeś te szaraczki :)

p<rdx

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Wersje ZX Spectrum 128k
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.02.01, 02:24:39 »
Z tego co czytałem gdzieś w necie to, +2B i +3 mają sterownik do stacji i 64KB ROM, a te wcześniejsze go nie mają i po 32KB ROM.
Zastanawia mnie też jakie mają zasilacze, zdaje się że 128k i szary +2 działały jeszcze na +9V a te późniejsze na +5V, a w +3 przypuszczam że jeszcze +12V dla stacji potrzebuje. Może ktoś wie czy dobrze mówię.

A z innej  beczki - gdzieś czytałem że jakaś zachodnia firma sprzedaje ULA z trybami jak w Timexie, więc może warto mieć starszą płytę główną by sobie wstawić? - A może są też wersje tego pod te nowsze? - No i czy warto zmieniać? - Nie wiem jak dużo i jak dobrych użytków to wykorzystuje, mam na myśli coś do rysowania lub konwertowania obrazków oraz edytory tekstu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)