Autor Wątek: Spectranet  (Przeczytany 6639 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Spectranet
« dnia: 2013.07.29, 19:23:01 »
No to sie pochwale, przyszlo pare dni temu, nawet podlaczylem i dziala ;D Fajnie bo mozna gry z WOS sciagac i ladowac  bezposrednio, niefajnie bo strasznie sie trzeba napisac no i troche to trwa.
https://www.youtube.com/watch?v=C3F5H42JG_w

Ma ktos jeszcze ten wynalazek?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.07.30, 10:02:36 »
Ja sie zastanawialem, ale nie widze specjalnej przewagi nad divIDE. W dodatku nie podoba mi sie model pamieci.
Ktos pisal GUI do tego ustrojstwa, ale nie wiem, czy zostalo skonczone.

zenek

  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.07.30, 14:47:26 »
Trochę drogi jest ten spectranet. Napisałem kiedyś https://github.com/rkd77/zxterminal/
Komputer z Linuksem jest potrzebny do niego. Ciekawe mogą być programy aalib, np. aafire, bb.
cvlc z --vout aa, i inne konsolowe.  Na fuse trochę przymulają.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.07.30, 00:05:00 »
Odświeżę wątek :)
Na FB (https://www.facebook.com/groups/317751018885010/) i w sklepie ByteDeLight (https://www.bytedelight.com/?product_cat=internetinterfaces) pojawił się Spectranet. Co o nim sądzicie? Warto zainwestować :)?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.07.30, 11:08:59 »
Warto zainwestować :)?

Mysle, ze jesli juz to przynajmniej parami. Tak probuje tylko zrobic relacje nie tylko sprzetu do ceny.
Np: ostatnio postanowilem potestowac klony SIDow i jak na ta chwile ARMSid to jest kostka, ktora brzmi najblizej oryginalu.
Co do internetu do Zx Spectrum, to przy 48KB pamieci to sie ma do internetu jak sie ma. Pamietam, ze protokol TCP byl dosc ciezki nawet dla Amigi, ale nie wiele wiem na temat poza tym. Nastepne co mnie martwi to "communication protocol developed by Dylan Smith" , czyli zupelnie nowa konstrukcja kola. Z doswiaczenia wiem, ze za kazdym razem, gdy ktos od poczatku probuje przebudowac kolo, to przy kazdej iteracji to kolo jest mniej okragle ale coz. Protokol bedzie istnial tak dlugo, dopoki Dylanowi sie to nie znudzi.
Teraz jeszcze przypomne popularnosc modemow do 8-mio bitowcow. Owszem istnialy, ale jak byly popularne zostawie do wlasnej oceny, no i oczywiscie Cena. Kupilem ARMSIDa za jakies 30 ojro i wiem, ze go wykorzystam, bo jest mnostwo projektow na samym SIDzie a nawet jesli nie np MidiBox to mam ze dwa Commodorki, ktore potrzebuja jednego na wymiane. Na koniec dnia wiem, ze ten SId sie nie zmarnuje. Teraz kiedy cena rosnie do ~£80 za cos, czym pobawie sie dwa razy i rzuce w kat... To tak troche mnie demotywyje. Mysle, ze nie chodzi o ilosc wydanych pieniedzy, tylko o to, co te pieniadze kupuja.

Na dluzsza mete, jesli bym mial wybrac miedzy Internetem do ZX a np: w podobnej cenie dandanatorem, to wybor jest prosty :)

Takie moje 0.03PLN :)

Pozdr.
« Ostatnia zmiana: 2019.07.30, 11:25:22 wysłana przez sajmosia »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.07.30, 18:51:08 »
Zmarnowane pieniądze jak dla mnie. Projekt z 2013 roku a niewiele softu na to jest do tej pory,  np żeby ZX-y podłączyć w sieć i pograć w jakąś sieciową gierke, choćby jakiegoś  PONG-a  :D  Ot, kupią ludzie  a dalej radźcie  sobie sami. Po 2 dniach u mnie poszło do pudełka na "interfejsy do szybkiej sprzedaży"  . Żeby chociaż miało zasadzony moduł WI-FI + soft to by sie przydało jako wgrywadełko z domowego kompa ;) Ale tam tylko kabel RJ45 pasuje. Swoje sprzedałem, nie żałuje. :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.07.30, 19:06:52 »
Nie kupię tego, przynajmniej na razie, bo nie widzę praktycznych zastosowań. Jeden wrzucony na fejsa przykład chatu w basicu to trochę mało.
Ale muszę przyznać, że podoba mi się idea obsługi sieci przez kanały w basicu. Autor się nieźle napocił, by to sklecić i wcisnąć do ROM-u interfejsu.
Gdyby był chociaż jakiś klient ftp albo telnet. Bo SMB to może być za ciężki temat.

EDIT: Znalazłem pewne w miarę masowe zastosowanie tego interfejsu. Mógłby służyć do dystrybucji nowych gier, analogicznie, jak to robią współczesne konsole do gier. Dosyć prosto można przywiązać egzemplarz gry do adresu MAC, czyli zabezpieczyć przed piractwem, co spowodowałoby jakąś tam rentowność dla autorów gier. No i plus możliwość uploadu swojej punktacji do tabel high scores, myślę, że nawet autorzy gier powstałych w ostatnich latach chętnie doklepaliby trochę kodu do obsługi takiej funkcjonalności :)
« Ostatnia zmiana: 2019.07.30, 20:36:41 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.07.30, 20:39:01 »
Hehe, do ZX81 też jest podobny bajer sieciowy: https://www.youtube.com/watch?v=Y4PRiQq5VZs
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.07.30, 22:30:32 »
Czyli mamy podobne zdanie. Trzeba poczekać, aż projekt okrzepnie. Dzięki :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.07.30, 23:31:54 »
Aż okrzepnie, stanieje, trafi pod strzechy wraz z megabajtami softu...
...albo po prostu zniknie zapomniany. Jak choćby Fajny w założeniach interfejs Spectra (ten z wyjściem SCART), choć jego koncepcja działania dała początek nieźle sprzedającemu się ZX-HD i rodzącemu się ZX-VGA.

Mój prywatny, choć mentalny wąż w kieszeni nie pozwoli wydać na interfejs sieciowy więcej, niż 30 euro. Tak więc, być może, nie doczekam ;)

Nie pierwszy to raz, gdy wysoką cenę interfejsu powoduje duża liczba (i/lub wysoka cena) scalaków typu CPLD/FPGA, do tego jakieś PIC-e, flashe, SRAM-y itp. Z technicznego punktu widzenia sytuację pogarsza fakt, że sporo interfejsów wykorzystuje ten sam mechanizm włączania dodatkowego ROM-u (i przy okazji RAM-u) poprzez RST 8, co często uniemożliwia korzystanie z 2 czy 3 takich interfejsów. No i niektóre z nich potrafią być nieprzelotowe...

Dostrzegam brak systemowego rozwiązania tego problemu. Przydałaby się jakaś płyta-baza (z wieloma złączami), która zawierałaby uwspólniony mechanizm stronicowania dodatkowych ROM-ów, jak również dedykowanych RAM-ów. Może dałoby się opracować jakąś inteligentną szynę, pozwalającą na wetknięcie 3, 6 czy 8 takich uproszczonych interfejsów jednocześnie, bez powodowania kolizji. Ale to chyba mrzonka.

EDIT: Jako że zainicjowałem offtop, przeniosłem ciąg dalszy do nowego wątku.
« Ostatnia zmiana: 2019.07.31, 00:11:56 wysłana przez trojacek »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.08.01, 17:26:30 »
Nie wiem, ja sie nie znam ale jest coś takiego jak ESP8266,kosztuje grosze,  siedzi tak kawał procesora, może w tę stronę iść ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.08.01, 18:28:07 »
Technicznie byłoby chyba najprościej, funkcjonalnie - już nie bardzo. Trzeba po każdym włączeniu wybrać sieć i podać hasło. Chyba, że interfejs będzie ładnie współdziałał np. z divXXX i dałoby się zrobić jakiś autostart.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.08.01, 18:30:36 »
Podobny dynks jest używany w sieciówce WI-fi co to ją mam do amstrada i sobie radzi całkiem nieżle . http://www.cpcwiki.eu/index.php/M4_Board
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.08.01, 18:46:04 »
O, niezły bajer! I jakiś byczy firmware do tego, prawie 500KB.
Przeportujesz płytkę na Spectrum?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Spectranet
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.08.01, 18:51:52 »
Nie moje przecież, ale nawet przyzwoite. ładuje z SD, robi za coś jak twardy dysk ,  ładuje poprzez  Wi-fi, więc jak widać, da sie stosunkowo mało kosztowo hardłerowo ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993