Autor Wątek: Unipolbrit Komputer 2086 - jakie były wykonania?  (Przeczytany 2489 razy)

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Unipolbrit Komputer 2086 - jakie były wykonania?
« dnia: 2015.03.15, 12:32:50 »
Mam pytanie w sprawie komputera Unipolbrit Komputer 2086. Trafiły bowiem do mnie dwa egzemplarze znacznie się od siebie różniące.
Z zewnątrz oba wyglądają niemal tak samo: Klawiatura taka jak w Timeksie, nie białe "cudo". Różnią się detale i wnętrze.
Pierwszy ma doczepioną płytkę z 8255 i port równoległy. ROM oryginalny (choć w podstawce). Emulator Spectrum firmowany przez S.P.M. "Spektrum". Nr seryjny coś ponad 2200.
Drugi Unipolbrit trafił do mnie niedawno z uszkodzonym układem pamięci i stabilizatorem. Numer ok. 500. Brak nie tylko płytki z 8255, ale śladów jej montażu, czyli fabrycznie nie było. Prawego złącza joysticka również nie ma. Zamiast ROMu EPROM w podstawce, ale inny niż znany w sieci ROM typu "Wersja 1.2" (bez oznaczenia wersji, po prostu "Unipolbrit 2086 - model 1986"). Dodatkowo w miejscu W1 i W2 niezidentyfikowany układ w DIP14, zamontowany "do góry nogami".
Analiza ROMu potwierdza, że jest to ROM wcześniejszy, bez zmiany wprowadzonej w 1.2, ale poza tekstami Unipolbrita taki sam jak w TC2048 (pod 0x6D jest 0x20, w wersji 1.2 jest tam 0x28).
Złącze monitorowe DIN ma dolutowane 5 przewodów, wygląda na fragmentaryczne RGB - fragmentaryczne, bo jeden przewód miejsca nie znalazł i pozostał wewnątrz zawinięty o pobliski kondensator. I tak standardowe podłączenie do monitora działa.
I teraz najciekawsze: Klapka nie posiada napisu "Używaj wyłącznie peryferiów...", i nie da się jej otworzyć - Jest po prostu zaklejona. Wewnątrz wetknięty kartridż "Emulator ZX Spectrum" z profesjonalnie wlutowanym (zero kalafonii) EPROMem... ze Spectruma. Nie tym "S.P.M. Spektrum", tylko przedstawia się jak normalny Spectrum.
Czy ten komputer był dostępny w różnych wykonaniach? Kiedy mniej więcej pojawiła się "Wersja 1.2"?
Wiem tyle, że później te białe klawiatury stosowała pewna krakowska firma do swoich sterowników wyświetlaczy LED (po wycięciu wystających elementów).

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Unipolbrit Komputer 2086 - jakie były wykonania?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.03.15, 17:32:27 »
Dzięki za informację. Możliwe, że obecne w niektórych UK2086 oznaczenia znajdujące się po numerze seryjnym wskazują wykonanie.
Wygląda na to, że oba te komputery były modyfikowane dopiero po montażu płyty głównej. W obu Unipolbritach tam, gdzie lutowano fabrycznie tam są ładne luty, a podstawka EP/ROMu i CPU (w wersji z interfejsem równoległym) ma ślady kalafonii. Tak samo dzieło S.P.M. "Spektrum" jest lutowane z pozostałościami topnika.