Komputery z Z80 > AMSTRAD

Monitor CTM644 i jego kolory

(1/1)

trojacek:
Nocna zabawa w ustawianie kolorów, bo mi się nie podobały :)
Po otwarciu obudowy na wyrzutni widać płytkę z pięcioma potencjometrami. Kolory pokręteł odpowiadają barwom składowym, przy czym R i B mają po dwa pokrętła. Chwila zabawy i wynik stał się akceptowalny, tzn. czerń przestała być granatowa, a żółć - zielona.
Jednak żeby dojść, jak są numerowane kolory w Basicu, to trzeba się napocić. Na szczęście miałem pod ręką instrukcję obsługi :D
Kolejnym etapem będzie ustawianie zbieżności (konwergencji) kolorów, bo nie jest dobrze.
Zdjęcia robione telefonem, więc szału nie ma.

ZbyniuR:
W tym Amstradowym monitorze kolorowym jaki miałem wszystkie pokrętła miały żółte cypki.

Ale też było 5 pokręteł do regulacji koloru, z tym że 3 to między każdym z RGB a czarnym, a kolejne dwa to pomiędzy czerwonym a zielonym oraz między niebieskim a żółtym. Więc te 2 ostatnie skręciłem na maks w stronę pojedynczego koloru i wtedy łatwiej mi było ustawić pozostałe, bo wtedy każdy z nich zmieniał tylko jedną składową, a nie mieszał między 3ma. :)

Oporniki wewnątrz CPC są tak ustawione że te kolory które mają w składowej zielony na połowę jasności w rzeczywistości mają zieleń ok 60% a nie po 50% jak pozostałe dwie składowe, co w praktyce zmniejsza różnice między parami kolorów 18-21, 19-22, 20-23, oraz zmienia kolor 12 z ciemno żółtego na zgniło-zielony. Dobrze zrobione konwertery obrazków o tym wiedzą. Jak ustawiacz kolorów w tym monitorze też o tym wie to tak ustawi by podłączenie później do niego np Amigi dawało właściwą zieleń a nie za słabą. ;)

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1909.msg28112.html#msg28112

trojacek:

--- Cytat: ZbyniuR w 2016.05.24, 03:43:35 ---W tym Amstradowym monitorze kolorowym jaki miałem wszystkie pokrętła miały żółte cypki.

--- Koniec cytatu ---

Ja mam wersję CTM644-2, więc może poprawili to i owo na podstawie uwag serwisantów ;)
Wiem, wiem, serwisant ma dokumentację i mu kolory pokręteł zwisają i powiewają.


--- Cytuj ---Oporniki wewnątrz CPC są tak ustawione że te kolory które mają w składowej zielony na połowę jasności w rzeczywistości mają zieleń ok 60% a nie po 50% jak pozostałe dwie składowe, co w praktyce zmniejsza różnice między parami kolorów 18-21, 19-22, 20-23, oraz zmienia kolor 12 z ciemno żółtego na zgniło-zielony.

--- Koniec cytatu ---

A co ja się nawalczyłem z tą ciemną żółcią, co i raz wychodziła mi zgniła zieleń i szlag mnie trafiał :D
Podobnie ciemnobiały, do niczego niepodobny, może z wyjątkiem flegmy ;)


--- Cytuj ---http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1909.msg28112.html#msg28112

--- Koniec cytatu ---

O, to by mi się bardzo przydało, ale nie miałem jak przenieść DSK na dyskietkę :( Tak czy siak, dzięki za uwagi! Na Amstradach się znam jak świnia na gwiazdach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej