Autor Wątek: Player do muzyki  (Przeczytany 12172 razy)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Player do muzyki
« dnia: 2012.02.07, 18:45:35 »
Czy na PC jest jakiś odtwarzacz co odtwarza muzykę z tego komputera?
Można by pomyśleć o stworzeniu takiego archiwum muzyki z tego komputera. Nie jest jest może dużo, ale zawsze można wyrypać i stworzyć coś takiego.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.07, 19:19:16 »
Poza SimCoupe i emulacją nic mi nie wiadomo, żeby istniał jakiś player do tego. Emulacja samego SAA jest zrobiona w osobnej bibliotece więc napisanie playera np do modułów z ETrackera nie powinno być wielkim problemem jakby się komuś chciało bawić. Z drugiej strony do odtwarzania muzyki z Sama tak w ogólności trzeba by zrobić klasyczny player z emulacją procesora - ETracker nie był jedynym programem do robienia muzyki. Pewnie dałoby się zrobić, ale komu się będzie chciało? ;)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.07, 20:30:33 »
Jest player, nazywa się SAAemu i został napisany ponad 10 lat temu. Jego autorem jest Aley Keprt. Działa niestety z linii poleceń i odtwarza pliki .sng, których za dużo nie ma, ale kilka jest.
« Ostatnia zmiana: 2012.02.07, 20:43:10 wysłana przez Sir David »

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.07, 21:33:26 »
Na sam początek proponowałbym zrobić plugin pod winampa, a dopiero później zastanowić się nad porządnym playerem. Jak jest napisana emulacja SAA to nie będzie problemu z dużym pisaniem. Można spróbować. A jakby przepisać ETrackera na PC to by ludzie zaczęli pisać muzykę. To tylko marzenia, bo kto się za to by zabrał?
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.07, 21:47:32 »
Na mnie nie licz. Raz, że mam co robić, dwa, że używając uogólnienia "na PC" mówisz o czymś, co mnie absolutnie nie interesuje ;)

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.02.08, 08:35:25 »
matofesi: ze niby na to forum wchodzisz z gumiaka ?  8)

EDIT: widzialem, jak ktos z C-64 wchodzil na strony, to se myslalem ze moze i na ZX cos pojdzie

« Ostatnia zmiana: 2012.02.08, 14:11:28 wysłana przez dax »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.02.08, 08:44:13 »
@dax Nie. Że nie używam uogólnienia "na PC = pod Windowsa" :P

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.02.08, 09:38:38 »
Dax, nie drażnij linuxa. ;)

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.03.03, 14:28:14 »
I have all SAM COUPE music in BIN files. All musis also exist as player for ZX Spectrum (with SAA1099 soundcard), but only for TR-DOS.
http://micklab.narod.ru/ZXMSoundCard.htm  (at end of page are players and source code for download.

And here is my easy SAA1099 interface for ZX:
http://velesoft.speccy.cz/saa1099-cz.htm (part of SAM music is in TAP files playable from ZX basic)

andys

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    w domu
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.03.11, 08:06:53 »
http://simonowen.com/sam/saasound/ niezmordowany owen;p choc i tak bylo duzo modulow zamiast syntezowanej muzyki. cieszy niezmiernie fakt powstania e-trackera i znow poklony dla autorow mata-kaza i ziutka (choc chyba ostatni raczej robil za testera muzyki:P)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.03.11, 13:29:19 »
Ziutek robił całą robotę projektową - ETracker był w pierwszej kolejności pisany dla niego. Kaz robił kompilator modułów. Całą resztę robiłem ja.

A link, który podajesz to jest właśnie biblioteka o której wcześniej pisałem. I Simon nie jest jej autorem - on jej tylko używa w simcoupe.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.11, 13:31:49 wysłana przez matofesi »

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Player do muzyki
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.05.24, 01:54:24 »
W tej chwili muzyka z E-Trackera i każda inna, która chodzi na 50Hz jest odtwarzana przez MODo dla Android. Chip SAA po prostu został "dopięty" do zestawu Z80+2xAY+beeper. Porty nie kolidują ze sobą, a format .ay doskonale do tego się nadawał.

Problematyczna może być emulacja muzyki kontrolowanej przez Z80 (sample itp.), ale wydaje się że przestawienie zegara Z80, chipów muzycznych czy przerwań jest do zrobienia. Emulacja CPC chyba też tylko ograniczona jest do muzyki 50Hz.

Aplikacje na PC.
ZXTune odtwarza pliki .cop, więc dodanie chipu SAA przez autora do core AY wydaje się kwestią formalności.
Audio Overload także emuluje SAA, ale nie wiem czy jest jeszcze rozwijany.
Istnieje jeszcze player QMMP, nie wiem jednak jakie formaty i chipy obsługuje.

Z pakietu SAMPlay wszystkie utwory są zrobione w .ay z wyjątkiem dwóch, w opracowanym przez autora formacie .ast
Czy orientuje się ktoś w dokumentacji tego formatu, gdzie kończy się nagłówek, a zaczyna kod. W których bajtach nagłówka zawarte są dane adresu ładowania i ustawienia rejestrów?
Dotyczy to przede wszystkim muzyki z gry Craft, w której jest kilka utworów, przełączanych wartością któregoś rejestru.


AY Music, ULA plus.