Autor Wątek: Sprzęt potrzebny do zabawy z elektroniką (docelowo dla ZX Spectrum)  (Przeczytany 5732 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Pytanie dla lutowniczych, których na forum jest zdecydowana większość.

Jak tylko odkopie się ze sterty zaległości związanych ze speccy.pl (spodziewajcie się kilku osobnych postów z tym związanych),
to chciałbym pobawić się trochę elektroniką. Zapewne zacznę od płytki stykowej i ledów... Co dalej?

Mam od Mikołaja kilka złącz krawędziowych ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Zależy.
Jeśli zabawa okołospectrusiowa, to garść TTLi (i z dwie GALi lub CPLD)
Jeśli po porostu zabawa, to atmega lub pic (dla spadających z wysokich stołków - któryś zestaw stm32discovery)
Jeśli jednak analog - woreczek 2n2222 :D
Wszystko IMHO, oszyfiście :)
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
A jak zupełnie od podstaw to zestawy pt. Ośla łączka z oferty AVT.
To coś podobne jak zestawy Młody Elektronik z lat '80, od których sam zaczynałem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Dokładnie. Albo też inne tanie zestawy Norda czy Jabla - są proste układy na 2-3 TTL-ach z diodami LED typu migające gwiazdki, kostki elektroniczne (np J-59 - zawsze można zrobić dziecku do zabawy). W sklepach mają skoroszyty ze schematami - zawsze można sobie coś wybrać, porównać, przerobić etc ;). Od nastu lat korzystam z zestawów jak z klocków (regulatory barwy tonu, wzmaczniacze m.cz. itp) oraz ... dodatkowego źródła podstawek ;)

pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Wszystko zależy co dokładnie chcesz robić - czy bardziej bawić się w "czystą elektronikę", czyli projektowanie/składanie układów elektronicznych, czy chcesz bardziej pójść w programowanie mikrokontrolerów i ew. do nich dobudowywać różne układy we/wy czy interfejsy.

Jeżeli to pierwsze, to proponuje kupić sobie jakąś lutownicę, np taką: http://allegro.pl/lutownica-grotowa-wep-936a-75w-mega-zestaw-gw24m-i3715746183.html , do tego na początek jakieś kity do składania, a potem płytkę uniwersalną i trochę różnych elementów do zabawy.

Jeżeli chcesz bardziej skupić się na drugim aspekcie, polecam to : http://allegro.pl/plytka-evb-atmega32-bascom-arduino-avrevb1-avr-i3750314230.html - mam coś podobnego, fajna zabawa, jednak trzeba mieć na to trochę czasu (szczególnie jak jest się całkowitą nogą w programowaniu :) ). Jak będziesz chciał, to mogę Ci taką płytkę pożyczyć.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Jeśli chodzi o zorientowanie się co jest dostępne w mikroscalakowym interesie możesz także zerknąć do Kamami.
Nie, żebym ich jakoś specjalnie polecał (choć sporo kasy u nich straciłem ;)) ale ofertę mają naprawdę bogatą.
edit:
btw: z tym arduino w opisie drugiej płytki bym jednakowoż uważał, bo wygląda że jest tam tylko na wabia :)
Machines should work. People should think.

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Steev, racja, opisu nie czytałem, w alledrogo wpisałem AVR i to jedna z płytek która mi się pokazała :)
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Do tego co koledzy wymienili jeszcze jakis soft do projektowania plytek. Darmowe Eagle lub Diptrace w wersji basic, wole sobiscie Diptrace bo jest naprawde proste w obsludze. Tylko akurat w twoim przypadku lepiej isc w oprogramowanie fejsow i pisanie na nie firmware niz w ich projektowanie od strony elektronicznej . Tygrys  koderem jestes cholernie dobrym , przestaw sie na VHDL .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Tygrys  koderem jestes cholernie dobrym , przestaw sie na VHDL .

Albo Verilog :)
(nie wiem, mnie tam VHDL jakoś nie wchodzi...)
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
A ja tam Tygrysa doskonale rozumiem.
Cały czas człowiek coś koduje, a od czasu do czasu ma chęć dotknąć czegoś bardziej fizycznego niż bity i bajty.
Zwłaszcza na jesień, kiedy wieczory długie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Sprzęt potrzebny do zabawy z elektroniką (docelowo dla ZX Spectrum)
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.12.05, 21:14:05 »
Cały czas człowiek coś koduje, a od czasu do czasu ma chęć dotknąć czegoś bardziej fizycznego niż bity i bajty.
Ależ zabawa sprzętem ma przecież to do siebie, że bity i bajty są tak namacalnie fizyczne że już bardziej nie mogą ;D
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Sprzęt potrzebny do zabawy z elektroniką (docelowo dla ZX Spectrum)
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.12.06, 07:02:38 »
No właśnie "bardziej namacalne już być nie mogą" i trzeba przejść za królikiem na drugą stronę lustra :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Sprzęt potrzebny do zabawy z elektroniką (docelowo dla ZX Spectrum)
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.12.06, 09:26:56 »
Dzięki wszystkim za informacje i rady. Jak zacznę się 'bawić' to pewnie będę pytać.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Sprzęt potrzebny do zabawy z elektroniką (docelowo dla ZX Spectrum)
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.12.13, 16:59:10 »
Tak a propos.
W Kamami dziś promocja dla forsiastych : http://www.kamami.pl/index.php?productID=210850
Machines should work. People should think.