Autor Wątek: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora  (Przeczytany 3399 razy)

twip

  • **
  • Wiadomości: 61
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa, PL
W dniu dzisiejszym dotarł do mnie szarak +2. Zastanawiam się właśnie jak go podłączyć do swojego kompa lub monitora, żeby cieszyć się nowym nabytkiem. Niestety, nie posiadam tzw. telewizora więc muszę skorzystać z kompa lub bezpośrednio z monitora. Tak więc mam do Was pytanie.

Jak najłatwiej podłączyć szerego +2 do PC/monitora?

Wiem, że ludzie bawią się w bezpośrednią konwersję RGB na VGA i podpinają kompa bezpośrednio do monitora, ale jestem kompletnie zielony w temacie. Zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś grabbera usb albo nawet wewnętrznej karty do kompa. Macie jakieś typy co najlepiej byłoby w moim przypadku zrobić? Widziałem parę wątków o wyjściach video w +2, ale powiem szczerze że się zgubiłem. Jakby jakaś dobra dusza mi coś podpowiedziała to będę wdzięczny.
ZX Spectrum+, "szarak" +2, DivIDE+, Speccy2010, "chlebak" C64 + SD2IEC i plany na więcej...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.01.15, 14:51:34 »
Masz trzy opcje:
- przez konwerter TV do VGA (moze nie lapac sygnalu z ZXa)
- przez composite video do VGA (najpierw musisz zrobic video mod na plycie +2)
- przez scan doubler RGB PAL do VGA ( wymaga dobrego doublera )

Najlepiej jednak podlaczyc normalnie RGB PAL do TV dedykowanym kablem lacznie z audio. Teraz kazdy TV i tak jest monitorem.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.01.15, 15:01:58 »
Ja używałem czegoś takiego http://speccy.pl/forum/index.php/topic,82.msg4621.html#msg4621.
Zabudowałem sobie ten konwerter razem z małym tunerem TV w jednej obudowie, ale szczególnie zadowolony z efektu nie jestem.
Jeśli chodzi o obraz i jego jakość, to jest wszystko jak najbardziej OK.
Chodzi o miejsce i kupę kabli.

Ostatecznie zmieniłem monitor na taki z wbudowanym TV. Aktualnie mam Samsung T24C370 i jestem z niego zadowolony.
Ma wbudowane: DVI (przelotka z HDMI), HDMI, CVBS (Composite Video), YPbPr, S-Video, RGB, VGA, tuner TV analogowy, DVB-T i do tego funkcja PIP, pozwalająca pokazać obraz z dwóch źródeł.
Polecam.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

twip

  • **
  • Wiadomości: 61
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa, PL
Odp: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.01.15, 15:32:01 »
Wow, Panowie. Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi. Jesteście niezawodni. :)

@Gryzor: Zastanawiałem się nad scan doublerem. Polecasz jakiś konkretny model? Wiem, że mój monitor samsunga obsługuje np. Speccy2010 w trybie 50Hz bez problemów, to może i to obsłuży.

@pear: Właśnie przed momentem oglądałem coś takiego: http://allegro.pl/cga-vga-konwerter-sygnalu-cga-vga-i3855110235.html Wygląda dość podobnie do Twojego urządzenia. Widzę, że jakoś obrazu jest niezła? Jaki kabel trzeba do tego zrobić?

Zastanawiałem się też o czymś do kompa, żeby można było zrzucić video na dysk. Ktoś z Was czegoś takiego używał kiedyś?
ZX Spectrum+, "szarak" +2, DivIDE+, Speccy2010, "chlebak" C64 + SD2IEC i plany na więcej...

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.01.15, 15:36:16 »
To dokładnie to samo. Ja miałem akurat wersję z dwoma wyjściami VGA (na obu wyjściach ten sam sygnał), bo drugie wyjście u mnie szło jeszcze dodatkowo przez tuner TV.

O kablach poczytaj tutaj http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/Spectrum128/SCARTCable/Spectrum128SCARTCable.htm . A pod poprzednim linkiem widać na jednym ze zdjęć jak podłączyć kabelek, który jest w zestawie z konwerterem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

twip

  • **
  • Wiadomości: 61
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa, PL
Odp: Jak najlepiej podłączyć szarego +2 do kompa/monitora
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.02.18, 17:41:51 »
Chwilkę pociągnę w swoim wątku jeszcze temat obrazu wyrzucanego przez "szaraka" +2 na gnieździe DIN8. Może komuś się przyda.

Najlepszą opcją oczywiście jest użycie sygnału RGB i zastosowanie specjalnie spreparowanego kabla RGB-Scart. W moim przypadku nie było to możliwe, gdyż nie mam obecnie w domu TV ani monitora przyjmującego sygnał RGB. Został więc sygnał Composite i prosty frame-grabber PC. Okazuje się, że w przypadku tego modelu nie jest to takie proste.

Mojego szaraka nabyłem w stanie bez przeróbek. Nikt nie grzebał w nim od nowości, co mogłem potwierdzić organoleptycznie otwierając go. Okazało się jednak, że sygnał Composite dostępny na pinie 1 gniazda DIN8 jest praktycznie bezużyteczny. I tu zaczyna się dość ciekawa historia tego konkretnego modelu. Panowie z Amstrada nie za bardzo przyłożyli się do produkcji konstrukcji wujka Clive'a. Podczas produkcji błędnie wlutowano (przekręcono o 180 stopni) wszystkie tranzystory 2N3904 powodując m.in. wspomniane problemy z wyjściem Composite. Mój frame grabber nie łapał praktycznie w ogóle koloru (czasem się udawało cudem) a czarno-biały obraz falował i daleko mu było do stabilności. Remedium na dolegliwość braku koloru było odwrócenie tranzystora TR4. Nic to jednak nie pomogło na falowanie obrazu i w dodatku pojawiły się dziwne kolorowe artefakty objawiające się poświatą źółtą lub fioletową na krawędziach liter. Okazuje się, że w sygnał Composite zostało wplecione audio. Zrobiono to jednak tak nieudolnie, że szumy generowane przez szaraka lądowały w sygnale Composite co powodowało wspomniane falowanie i brak stabilności obrazu. Rozwiązaniem tej bolączki okazało się odcięcie sygnału audio od Composite. Robi się to poprzez usunięcie kondensatora C31. Byłem w szoku, jak bardzo poprawiła się jakość wyświetlanego obrazu. Pozostały jednak te dziwne żółto-fioletowe artefakty. Okazało się, że na to również jest rada. Wystarczy bowiem nóżkę nr 8 TEA2000 zewrzeć do masy poprzez cewkę i kondensator. Jeśli dobrze zrozumiałem dokument (patrz niżej) polecane są kombinacje 32uH+51pF lub 16uH+100pF. Nie miałem akurat takich wartości i zastosowałem 22uH+68pF. Jak to mówią: close enough. Artefakty prawie znikły a sygnał video Composite jest po prostu normalny, a to znaczy o niebo lepszy od pierwotnego.

Wszystkie te rady, jak polepszyć sygnał w ZXach 128K można znaleźć w dokumencie Bena Versteega.
http://www.8bit-wiki.de/index.php?id=3&filt=Sinclair/ZX_Spectrum/_zx128/other/&cid=8023&mode=dl&tx=f25114b0000

Najnowsza wersja dokumentu (na dzień dzisiejszy v2.1):
http://www.benophetinternet.nl/hobby/vanmezelf/ZX%20Spectrum%20128K%20video%20fixes%20and%20video%20cables.pdf
ZX Spectrum+, "szarak" +2, DivIDE+, Speccy2010, "chlebak" C64 + SD2IEC i plany na więcej...