Autor Wątek: SID-blaster  (Przeczytany 9686 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.02.20, 14:18:09 »
Obawiam sie, ze nie zalapalem mysli ::). No bo ani ST nie ma SID-a na pokladzie (no chyba ze mowa o jakims dodatkowym rozszerzeniu), tylko YM-a, czyli ciut ulepszonego klona AY-a, ani tez na ST nie ma potrzeby "grania procesorem" (jak np. w przypadku ZX48/+ i beepera), bo ma ww YM-a.


Normalnie. Emulacja jest software'owa. Wszystko generuje procek i przepuszcza przez AY, traktując go jeno jako przetwornik, nic więcej.
Oczywiście nie ma filtrów, ale jak się dobierze takie kawałki, które ich nie używają, to efekt jest bardzo ładny (z realnego sprzętu, niekoniecznie z emulatora na PC).
Nazywa się to Sid_Play, czy Play_Sid, nie pamiętam.
Są różne wersje dla ST, STe i Falcona.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.02.20, 14:23:53 »
BTW Ciekawe, ze my tu sie zastanawiamy nad ewentualnym podlaczeniem SID-a do Spektrusia, a  commodorowcy nad ew. podlaczeniem AY-a do C64 ::):
http://www.c64power.com/forum/index.php?action=vthread&forum=8&topic=2473
http://www.youtube.com/watch?v=ys6U9wMT1yM&feature=related
http://exbee.pl/emu64/forum/index.php?id=viewthread&nr=713


Ee tam, wiesz - jest im ten AY potrzebny tak jak nam SID - czyli jak zęby w ci*pie.
Ciekawostka powstaje w dwóch przypadkach:
- kiedy są masowe archiwa muzyki, które można sobie załadować na normalny dysk/kartę (a nie jakieś tam dyskietki) do ewentualnego posłuchania podczas wykonywania innych czynności,
- jeśli powstaje program do wykorzystania na raz obu układów w jednym i tym samym utworze (wymagane mixowanie na sprzęcie, z jednym globalnym wyjściem audio, a nie, żeby sobie osobno dziubać na mixerze, bo nie każdego stać - i nie każdy umie obsłużyć).

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.02.20, 15:24:03 »
Normalnie. Emulacja jest software'owa. Wszystko generuje procek i przepuszcza przez AY, traktując go jeno jako przetwornik, nic więcej.
Aaa, chodzi po prostu o emulacje :).

BTW Najlepszej jakosci dzwieki/muzyczki jakie slyszalem na PC-speakerze, to byly... w grach/demach na emulatorze Spectrum z ustawiona emulacja AY, ale nie na karcie dziekowej, tylko wlasnie na PC-speakerze (tak, emul. Z80 ma taka mozliwosc). Kto nie slyszal niech zaluje. Swoja droga te glosniczki we wspolczesnych pecetach sa czesto w formie szczatkowej (doslownie malutki buzzerek/brzeczyk).


Ee tam, wiesz - jest im ten AY potrzebny tak jak nam SID - czyli jak zęby w ci*pie.
Uwazam podobnie.
pozdrawiam
DDX

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.02.20, 16:23:34 »
BTW Najlepszej jakosci dzwieki/muzyczki jakie slyszalem na PC-speakerze, to byly... w grach/demach na emulatorze Spectrum z ustawiona emulacja AY, ale nie na karcie dziekowej, tylko wlasnie na PC-speakerze (tak, emul. Z80 ma taka mozliwosc). Kto nie slyszal niech zaluje. Swoja droga te glosniczki we wspolczesnych pecetach sa czesto w formie szczatkowej (doslownie malutki buzzerek/brzeczyk).


Prawda. :) :)



Btw - powracając do tematu - Byteman pisze:
"BYTEMAN: All modern clones of speccy have this signal [IORQGE] on the bus slot. I've never seen original ZX and I don't know, which signals it has or not. "
Więc, jak kiedyś mówiłem, mają największą scene ZX na świecie, ale Spectruma to na oczy nie widzieli (jak widać - to nie szkodzi :) ).

Tak więc - bo dla mnie to czarna magia - nie wiem, czy ta karta w ogóle pójdzie na jakimś 'brytyjczyku'.

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.02.20, 19:54:47 »
A czy nie prościej zamiast emulować, to przetłumaczyć rozkazy 6502 na rozkazy Z80. Szczerze to nie znam się na tym , ale z prostej logiki mi tak wychodzi , po co mi czytać angielską książkę na głos  udając czyli emulując angielskie słówka - i tak nic z tego nie zrozumiem, skoro tego języka nie rozumiem ...  ale jak mi ją ktoś przetłumaczy ... najlepiej z polskiego na nasz :-) to zapewne zaskoczę o co biega ...   dosłownie mam na myśli program, który potrafił by przetłumaczyć , nie koniecznie w locie, bo to właśnie była by emulacja, tylko przetłumaczyć na plik wynikowy określony plik dla 6502 i wtedy odegrać to na sidzie podłączonym pod Z80 ... jezu , ale namieszałem ... hehe czy ktoś załapał o co mi biega ?? bo się sam pogubiłem ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.06.19, 15:43:43 »
Autorzy informują na swojej stronie http://zxbyte.ru/sid_blaster.htm że podjęli prace nad kartą.
Poprzednią Evę zjarali podczas testów, a teraz zamówili i złożyli drugą, więc prace ruszą.



"

13.06.2012 - возобновляются работы по разработке прошивки (куплен конструктор ZX-Evolution, компьютер собран и готов к работе).

"