Autor Wątek: co zakupić na start?  (Przeczytany 32502 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.09, 12:25:10 »
Nie, nie pójdzie.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.09, 15:04:24 »

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.11.13, 11:59:17 »
to +2 nie ma wbudowanego kempstona? jeszcze nic nie odpalałem więc jestem zaskoczony.
Nie, +2 nie ma Kempstona, tylko Sinclair1 i Sinclair2. Tak samo w przypadku +3 i +2A/B.
I w sumie IMO raczej dobrze, ze nie maja Kempstona, przynajmniej sie nie gryzie z innymi interfejsami korzystajacymi z tych adresow, ktore zajmuje Kempston. No chyba ze daloby sie tego wbudowanego Kempstona jakos stosunkowo  wygodnie wylaczac, a nie ze trzeba ingerowac na plycie, jak np. w TC2048.

Niestety nie, ma za to porty na 2 joysticki typu 'Sinclair'. Od Kempstona różni się podłączeniem pinów, zatem we własnym zakresie można zrobić przelotkę sygnałów.
Zeby tego pozniej ktos, kiedys opacznie nie zrozumial, to pozwole sobie dodac, ze Kempston i Sinclair1/2 to zupelnie inne interfejsy joystikow niz Kempston (Sinclair1/2 dubluje odpowiednie klawisze numeryczne), a to ze akurat pod skrzydlami Amstrada zamieniono rowniez znaczenie niektorcyh pinow na gniazdach joystickow, to juz zupelnie insza inszosc. W sinclairowskim interfaceII interfejsy joysticka byly rowniez w standardzie Sinclair, ale wyprowadzenia na gniazdach DB9 byly standardowe, tzn. takie, ze dzialaly joystiki do Atari, Commodore itp.

P.S. Widze, ze w dalszej czesci watku sprawa z wlasciwym pojeciem interfejsow Sinclair i Kempston sie wyjasnily... ale skoro juz naskorbalem te dwa zdania powyzej, to szkoda mi je kasowac ;) .

Tylko Timex miał Kempstona on-board.
No tak, jesli wziac pod uwage kompiki czesto wystepujace w PL, ale gwoli scislosci dodam, ze TC2048 nie byl jedynym klonem z wbudowanym inferfejsem Kempston. Inne maszyny z Kempstonem to np. Inves Spectrum+, Didaktik M, Kompakt,  i wiele radzieckich/postradzieckich klonow.

Chociaz nie, nawet na polskim podworku wystepuje jeszcze jeden komp z wbudowanym interfejsem w standardzie Kempston... kto mi powie jaki komp mam na mysli?

Kiedyś były takie jojsticki z przełącznikiem c64,atari / cpc.
Myślicie ,że w trybie cpc  pójdzie z zx128+2  ?
Tak, powinien pojsc. Mam takie wlasnie joysticki z przelacznikeim "normal" / CPC i z tego co pamietam, one dzialaly z ZX+2/+3/+2A/B. Przy okazji jak kiedys bede cos szukal i "wygrzebywal", to sprawdze to na 100%. A poki co traktuj te infomacje pewna na, powiedzmy, 90% ;).

Głowy sobie nie dam uciąć, ale mam wrażenie, że CPC to jeszcze inny system - tam zdaje się joysticki były jakoś multipleksowane - port był jeden a drugi joystick podłączało się do gniazdka w pierwszym.
Jak wspomnialem wyzej, system byl raczej taki sam, a co do "multipleksowania", to z tego co sie troche orientuje w Amstradach/Schneiderach CPC, to tam sa na tym jednym gniezdzie joysticka wszystkie potrzebne sygnaly dla dwoch joystickow, wystarczy tylko odpowiedni rozglaleziacz (bez zadnej dodatkowej elektroniki). Jesli mnie pamiec nie myli, to chyba nawet kiedys dawno temu robilem taki rozgaleziacz koledze, ktory mial 464.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.13, 12:01:30 wysłana przez DDX »
pozdrawiam
DDX

roody

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.11.13, 13:07:13 »
Dzięki DDX!
Czy chodzi Ci o elwro junior?

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #19 dnia: 2011.11.13, 14:01:09 »
Wbudowany interfejs miał także Unipolbrit 2086.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #20 dnia: 2011.11.14, 03:43:15 »
-->Roody: Tak, tak, chodzilo mi wlasnie o Elwro 800 Junior :) (zastosowany tam interfejs joysticka jest zgodny z Kempstonem). Jeszcze mozna byloby wspomniec o Elwro 804 Junior PC, chociaz to tak troche naciagajac, bo nie da sie powiedziec, ze to byl/jest czesto w PL spotykany kompik (przypuszczalnie wypuszczono zaledwie stokilkadziesiat egzemplarzy).

-->Duddie: Wprawdzie rzeczywiscie w UK2086 jest wbudowany interfejs na joystick, a czasami nawet na 2 joysticki (tak jak w oryginale TC2068), ale to nie ma nic wspolnego w Kempstonem. W ogole te interfejsy joystickow w TS2068, TC2068, UK2086 nie maja nic wspolnego z zadnym z popularnych typow interfejsow joystika uzywanych ze Spectrumami. Dlatego te wbudowane porty joystickow w TS2068, TC2068, UK2086 mozna wykorzystac tylko we wlasnych programach, albo przerobionych specjalnie pod katem ww komputerkow, ewentualnie w bardzo nielicznych programch dedykowanych do TS2068, TC2068.
pozdrawiam
DDX

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #21 dnia: 2011.11.14, 12:35:35 »
Z interfejsem joysticka w Unipolbricie 2086 (chyba... sto lat temu to było ;)) było trochę tak jak z jego wbudowanym AYgrekiem - działał na swoich własnych portach z niczym innym niezgodnych. Pociąłem ścieżki, wlutowałem Kempstona i było ok. A z AYgrekiem dość długo radziłem sobie w pokrętny sposób - napisałem programik, który się wpinało w loader z dyskietki (wtedy to była Polbritowska duża FDD3000) i odpalało z pamięci ekranu przed startem właściwego programu. Programik skanował pamięć i podmieniał stosowne sekwencje kodu zmieniając porty. Chodziło to całkiem sprawnie aż do jakiejś gierki, która pisała do AYgreka w tak dziwaczny sposób, że nie szło tego zapatchować - wkurzyło mnie to na tyle, że rozprułem kompa jeszcze raz, pociąłem linie sterujące AYgreka, polutowałem na pająka normalny (zgodny ze 128ką) dekoder adresów, polutowałem do proca i AYgreka i... zająłem się wywalaniem procedury patchującej ze wszystkich nagranych na jakieś 80 dyskietek loaderów ;)


DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #22 dnia: 2011.11.14, 13:41:53 »
-->Matofesi: Wiesz, o ile standard Sinclair Joystick byl w momencie projektowania TS2068 juz prawdopodobnie znany (BTW Wie ktos moze, jak szybko po premierze gumiaka oferowany byl interfaceII, a moze rownoczesnie??), o tyle co do zastosowania AY-3-8912 Timex byl pierwszy (w tej "rodzinie"), wiec o ile mozna miec do kogos pretensjie o niekompatybilnosc AY w TS2068, TC2068, UK2086 z ZX128, to nie do Timexa, tylko co pary Investronica / Sinclair.

Co do uzywania AY wbudowanego w UK2086, to w moim przypadku bylo dosc podobnie ja u Ciebie. Na poczatku przerabialem demka na adresy timexowe, ale wszystko recznie (nie mialem zanego automata ;) jak  Ty). W pozniejszych nawet umieszczalem sobie ukryty "przelacznik" adresow - trzeba bylo przez chwile przytrzymac odpowieni klawisz w momencie gdy uruchamial sie basicowy loader demka. Tak przerobione demka byly uniwersalne - mogly dzialac zarowno z AY na sinclairowskich jak i timexowskich adresach (bez wciaskania klawisza byl sinclairowski). A pozniej mi sie juz znudzilo (z reszta nie zawsze bylo latwo przerobic), wiec zrobilem sobie prosta przerobke sprzetowa (na 74LSxx).
pozdrawiam
DDX

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #23 dnia: 2011.11.14, 23:02:32 »
DDX:

> No tak, jesli wziac pod uwage kompiki czesto wystepujace w PL, ale gwoli scislosci dodam, ze TC2048 nie byl jedynym klonem z wbudowanym inferfejsem Kempston. Inne maszyny z Kempstonem to np. Inves Spectrum+, Didaktik M, Kompakt,  i wiele radzieckich/postradzieckich klonow.
-----------------
Aaaa, to przepraszam.


> Chociaz nie, nawet na polskim podworku wystepuje jeszcze jeden komp z wbudowanym interfejsem w standardzie Kempston... kto mi powie jaki komp mam na mysli?
-----------------
No chyba nic innego, niż UniPolBrit???????
Juniora to mam, ale nigdy nie sprawdzałem, co to za złącza. Z resztą on i tak wciąż się je.bie (wiem, że Powolniak mnie zabije za sianie takiego defetyzmu :) ).



____________EDIT________
Aaa, już czytam dalej, że jednak Junior. No proszę.






.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.14, 23:04:29 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #24 dnia: 2011.11.15, 09:23:23 »
@DDX No tak... zawsze zapominam, że Unipolbrity były klonami Timexów. Po prostu swojego kupiłem na tyle późno (jakoś tak w '89), że standardowe 128 jak i pierwsze +2 były na rynku od dłuższego czasu. A i pierwszego AYgreka podpinanego do gumiaka miałem już za sobą - stąd wydawało mi się, że to, co siedzi w Unipolbricie do jakieś dziwactwo.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #25 dnia: 2011.11.27, 19:08:35 »
No to w skrócie... Czy jest możliwość kupienia takiego divide, które umożliwi:
- praca pod systemem (fimware) umożliwiającym nie tylko odczyt, ale i zapis do plików .TAP oraz .TRD (ESXDOS?) - chciałbym również na tym pracować, a nie używać tylko do odczytu.
- wbudowany selektor firmware, abym przy restarcie mógł decydować z czego będę korzystał (to się robi chyba z poziomu startowego firmware - ESXDOS?).
- korzystanie zawsze z jednej karty, standardowej SD sformatowanej na FAT16/32 (do odczytu/zapisu również na PC).
- nie będzie kolidował z MacFace II :D
- pójdzie na ZX Spectrum+ z przeróbką Stavi na 128k
- nie będzie kolidował z wbudowanym Kepston-Joy

No i czy da się coś zrobić, żeby w jednej przystawce (razem z tym divide) był od razu kempston mouse (PS/2) i Kemp-Joy? Nie uśmiecha mi się podłączać 3-4 urządzenia do szyny... reset co chwila murowany.

Najfajniejsze rozwiązanie to wszystko co przydatne w jednej przystawce (divide, kemp-mouse (ps/2), kemp-joy) - ale to chyba dopiero w fazie projektowej jest? :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #26 dnia: 2011.11.27, 19:12:42 »
No to musisz Pyza poczekać... :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #27 dnia: 2011.11.27, 20:15:51 »
A co nie jest obecnie ujęte z tych punktów? Tzn. czego bym nie miał, jakbym kupił to co jest?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #28 dnia: 2011.11.27, 20:42:22 »
Nie ma karty SD, tylko CF, nie ma żadnych dodatkowych peryferiów (mysz, joystick, AY). Czy nie będzie kolidował z MacFace II? Nie wiem, zależy od tego, jak są dekodowane w nim adresy i które.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #29 dnia: 2011.11.27, 21:24:24 »
Eeee, to nie jest jeszcze tak źle... Tylko brak mi czytnika CF dla PC... Ale ostatecznie mam w drukarce :p

AY mam wbudowane, kemston-joy też... Szkoda tylko myszy bo by się przydała. Ewentualnie przydała by się taka maleńka płytka od myszy, którą bym sobie schował gdzieś w obudowie :D

Zakładając, że reszta warunków jest spełniona to i tak nieźle. Czyli odczyt i zapis do tap/trd = można jakoś tam pracować i ewentualnie przenosić dane na PC.

To jeszcze takie pytanie:
Czy system/firmware (np FatWare czy ESXDOS) korzysta z karty sformatowanej na FAT16/32? Czy każdy ma swój własny system plików? Chodzi o to, czy na każdym z tych firmware'ów można korzystać z jednej i tej samej karty CF?
Musiałbym to chyba zobaczyć na żywo, bo co rusz jakies pytania mi się nasuwają.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...