Autor Wątek: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania  (Przeczytany 5817 razy)

Gagarin

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Stumilowy Las
Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« dnia: 2014.12.20, 01:05:06 »
Zawsze chciałem mieć ZXa i oto wreszcie kupiłem sobie 128+2. Jest to wersja szara, nie mam żadnej kasety aby go przytestować, w związku z czym mam kilka baaardzo początkujących pytań:
- Jak podłączyć moje 128+2 do monitora PC? Jest jakiś adapter, ewentualnie kabel? Dodam że mam XE i zawsze mam problemy z podłączeniem staroci do Monitora.
- Pamięć masowa: Które rozwiązanie jest najlepsze do wczytywania softu z SD. Divide 2k11? Może lepiej drogi ale ładny DivMMC?
Widziałem też Lotharkowy SD CB - HXC Floppy Emulator REV C (cased black). Wg opisu, ten ostatni może być wykorzystywany tez w Amstradzie CPC, którego też kiedys chcę kupić. Więc HXC działa na obu platformach? Może ktoś to potwierdzić? Czy to byłby dla mnie najlepszy wybór?
Na razie tyle, ale będę miał następne pytania :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.12.20, 08:40:21 »
Część.
Floppy emulator Lotharka raczej ciężko będzie Ci użyć z ZX +2, a to dlatego że nie ma on wbudowanego kontrolera stacji dysków. Musiałbyś mieć do ZX jakąś stację dysków, np. FDD-3000, ale niełatwo to zdobyć, poza tym jest rzadko spotykana i droga (ok. 1000 zł na Allegro), z softem też nie jest za ciekawie. Polecam Divide. Działa na tym prawie wszystko co wyszło na ZX w historii. Divide 2k11 działa na karcie CF i można na tym zaaplikować chyba z 8 różnych systemów. DivMMC działa tylko z kartą micro SD i dostępny jest tylko jeden system, ale za to najbardziej funkcjonalny: ESXdos i jest ciągle rozwijany. ESXDos to emulator rosyjskiego systemu dyskowego TR-DOS, który działa bezpośrednio na Divide.
Powodzenia. W razie czego pytaj - na pewno pomożemy :)
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.12.20, 09:46:31 »
Do szarego 128K+2 możesz bez problemu podłączyć interfejs dyskowy +D - pytaj ZAXONa być może jeszcze ma na zbyciu.
Do takiego interfejsu podłączamy stację 3.5" od PC-ta delikatnie modyfikowaną lub wspomniany emulator stacji HXC.

Taniej wyjdzie jednak zakup DivIDE z tym, że (jak pisał mój poprzednik) z kart SD można wczytywać jedynie w  DivMMC
natomiast reszta interfejsów DivIDE obsługuje karty CF (compact flash)

A najtaniej na początek wyjdzie zakup adaptera kasetowego (to taki emulator kasety magnetofonowej z kabelkiem)
http://www.ceneo.pl/;szukaj-adapter+kasetowy
Na Allegro ceny od 3zł w górę..
Taki adapter wkładasz do magnetofonu w +2, a kabelek do laptoka, odtwarzacza mp3 czy innego źródła dźwięku. Było już
o tym wiele razy na forum.
128+2 nie podłączysz w prosty sposób (bez drogich adapterów, konwerterów) do monitora PC.
Jeżeli bawisz się starymi komputerkami - polecam zakup małego telewizorka CRT - są teraz dostępne w naprawdę
niskich cenach.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.02.12, 16:40:23 »
Hej!
Niejako odświeżając temat, chciałem Was zapytać o +2'ki bo się trochę pogubiłem...
"Szarak" to jest wersja +2A czy +2B ? Tak jak się przyglądałem, to ułożeniem tylnych gniazd to się różnią.
Na Allegro różnie piszą i najczęściej nic się nie zgadza...
Czy to prawda że początkowa wersja +2 (A ?) miała jakieś drobne problemy hardwarowe ?
Jeśli kupię +2A to później nie pojawi się problem, że coś tam z nim nie działa ?
Czy mogę prosić o "łopatologiczne" wytłumaczenie "młodszemu koledze" jak się sprawy mają ?
Pozdro.
Boyo
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.02.12, 16:50:27 »
Szarak to wersja +2   (bez A lub B) - jest koloru szarego i ma znaczki (play, pause, przewijanie) na klawiszach magnetofonu.
Jest najbardziej kompatybilny z oryginalnym ZX Spectrum 128 (toastrackiem) wyprodukowanym jeszcze przez Sinclair'a
Ma tradycyjny zasilacz (koloru szarego) z wtykiem jak wszystkie ZX Spectrum (z minusem w środku)

+2A to czarna wersja -  trudno dostępna - znaczki  (play, pause, przewijanie) powyżej klawiszy magnetofonu - inny zasilacz i inna wtyczka zasilania
+2B też czarny - najbardziej popularny z +2 - znaczki  (play, pause, przewijanie) powyżej klawiszy magnetofonu  - inny zasilacz i inna wtyczka zasilania

Generalnie +2A i +2B mają kłopoty z 100% kompatybilnością - timingi, nie ma ULA, inne sygnały na złączu krawędziowym itp itd.
Generalnie jak chcesz pograć to się tym nie przejmuj. Chyba wszystkie  niekompatybilne gry zostały już przerobione aby chodziły
pod "czarnuchami".

EDIT: Niech Cię nie zwiedzie kolor komputera na aukcjach. Ja kiedyś kupiłem +2B myśląc że to "szarak" bo był szary na zdjęciach, a to tylko
balans bieli się sprzedawcy spierdzielił :)   Szarak ma  ZNACZKI na klawiszach magnetofonu.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.02.13, 08:20:06 »
ESXDos to emulator rosyjskiego systemu dyskowego TR-DOS, który działa bezpośrednio na Divide.

Tak gwoli uściślenia - emulacja TR-DOSa to tylko jeden z elementów ESXDosa. Poza tym pozwala wczytywać standardowe TAPy i snapshoty i oczywiście można przy jego użyciu zrzucić programy bezpośrednio na kartę (pliki dostają wtedy nagłówki +3DOSa) i wczytywać jak w normalnym systemie dyskowym.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Spectrum 128+2 i baaardzo początkowe pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.02.14, 20:48:04 »
Generalnie +2A i +2B mają kłopoty z 100% kompatybilnością - timingi, nie ma ULA, inne sygnały na złączu krawędziowym itp itd.
No i joysticki na chama pod klawiaturę. Jazda z "ukosami" na maxa ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464