Autor Wątek: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.  (Przeczytany 7877 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #30 dnia: 2022.01.16, 04:49:44 »
TOS wczytuje się automatycznie po włączeniu lub resecie stacji.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #31 dnia: 2022.01.16, 18:46:08 »
4.x tez?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #32 dnia: 2022.01.16, 18:48:33 »
Każdy TOS.
Może słowo wyjaśnienia - FDD3000 to odrębny komputer,  który po wczytaniu TOS staje się serwerem plików dla podłączonego  Spectrum lub Timexa. Jak typowa maszyna CP/M, FDD oczekuje, że system będzie na dyskietce i go sobie wczyta po starcie lub resecie.  Może to być CP/M, może być dowolny TOS,  albo coś kompletnie innego,  jak to sobie napiszesz i wgrasz na dyskietkę w obszar ścieżek systemowych.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.16, 19:40:54 wysłana przez trojacek »

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #33 dnia: 2022.01.16, 23:44:49 »
Tak już sie domyslalem ale i tak nie wiem do końca co to znaczy, w sensie programowania, ale sluchacie jest już połowiczny sukces. Gotek wczytuje Tos4 i 2.A (YA3010) ze starny Yarka i po wczytaniu tos2.a jest komunikat "pls put CP/M  diskettte on drive A and press controler reste button" nie wiem co to oznacza.

  Natomiast sa 2 problemy, nie wczytuje gier, chociaz dioda sie swieci, na wyswietlaczu nic sie nie zmienia, obrazy dyskietek sciagnalem z planetemu z folderu dsk.0.02. Druga sprawa to jak podlacze druga stacje to każe obrócić kabel w goteku, dobrze ze odlaczylem druga stacje i zobaczylem, że działa. Moze jednak musi być z przeplotem?

Jak wczytuje tosy to cyferki latają jak gry to czasami i wyskakuje ale tez czasami "Hardware fault on disk TERMINAL".

Update, kabel dziala tez z podlaczona 2gą stacją ok ale trzeba najpierw wlaczyc stacje, a pozniej goteka. Jak na odwrót to każe obrócić kabel :)

Update2 - stacja B caly czas sie "świeci' gotek nie wczytuje tosów :(
« Ostatnia zmiana: 2022.01.16, 23:58:16 wysłana przez ramik »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #34 dnia: 2022.01.17, 00:59:27 »
A gotek jest ustawiony jako drive C? Bo pachnie mi to kolizją.
Nie używaj obrazu dyskietki TERMINAL, bo tam jest samostartujący terminal CP/M.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #35 dnia: 2022.01.17, 07:33:55 »
Pisaliśmy, że gotek mial być jako A? Jest podlączony jako pierwszy na taśmie, na końcu taśmy jest druga stacja z tym układem z rezystorami jako B. Rozumiem, że zworkami się to przestawia? Druga sprawa buzer mi się wypiął i nie wiem gdzie go podlączyć, jest jakiś schemat łopatologiczny goteka w sieci?

Nic nie ruszakem, zostawilem tak jak byly w Amidze i ST, czy z tego co pamietam chyba na DF0  czyli jako pierwsza?

Zworka jest na S0, mam jeszcze jumperki S1, MO, J5, JA, JB, i JC
« Ostatnia zmiana: 2022.01.17, 08:15:09 wysłana przez ramik »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #36 dnia: 2022.01.17, 08:23:14 »
Ah, OK.
Myślałem, że masz już wpięte 3 napędy.
Czyli gotek jako A, a fizyczny napęd jako B.
Nie mam pojęcia, czemu się stacja tak dziwnie zachowuje. Może kabel ma jakiś feler.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #37 dnia: 2022.01.17, 08:37:49 »

Kabel oryginal nic nie ruszalem tylko zacisnalem wtyk. Raczej nie da sie go odwrotnie zacisnac w sensie górnego rzedu? Dolny to masa tak jak ma być. Moze zdjac ten uklad z rezystorami z flopa ostatniego lub podpiac go przed gotekiem na taśmie? Nie wiem czy pisalem ale w tym B dioda swieci sie na stale jak jest wpiety gotek. Pomijając, że jest konflikt to dlaczego jak gotek jest sam to tosy wczytuje wszystko dziala, a gier nie chce? Tak jak oisalem gry z planetemu obrazy dyskietek dsk. Moze nie maja czegoś? Jak wgram Tos4 lub 2 to jak zobaczyc ich katalogi? Przy cat* tak jak pisalem powyzej wyskakuje blad.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.01.17, 17:56:33 »
Zajrzałem do planetemu, tamte obrazy dsk są raczej do +3, a nie do Tos w fdd3000
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #39 dnia: 2022.01.17, 18:28:21 »
Okz a gdzie moge znalezc cos na zwyklego? Szukalem ale bezskutecznie. Co proponujecie ze zworkami lub jak podpiac napedy zeby 2 stacje dzialaly? Jeszcze jedno buzzer mi sie wypial z goteka i nie wiem gdzie go podlaczyc ;(.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #40 dnia: 2022.01.18, 06:56:38 »
Jest nastepny sukces ale i porażka.

Wiec chyba faktycznie te obrazy z planetemu sa do +3. Sciagnalem obraz z archiwum tej strony i odpalil od razu wiec wszystko wydaje sie z gotekiem ok.

Jezeli chodzi natomiast o stacje B to podlaczylem drugi napęd na koncu tasmy ten bez ukladu rezystorow i wydaje sie ok, dioda sie nie pali itp. jeszcze nie sprawdzalem czy dziala ale ktos tu pisal ze te rezystory musza byc. Dzisiaj wieczorem zobacze czy dziala. Najprosciej i najszybcie jak to zrobic, wgrac tos i sprobowac sformatowac dyskietke tylko nie mam pojecia jak to zrobic na tosach wgrywanych z goteka, ten 2.A z dyskietki jak tylko on byl na niej to spox komendami ogarnialem, a tu jakies dziwne rzeczy wyskakuja o ktorych pisalem wyzej ;).   Jak przegrac z goteka na dyskietke jak mam te 2tosy dziwne? ;)


No i na koniec porazka jak wyjmowalem uklad rezystorow z podstawki to pogialem nóżki no i jedna prz prostowaniu niestety odpadla. Czy ma ktoś do sprzedania, albo pqoda.miejsce gdzie go mozna kupic np. na Wolumenie lub w necie? Szukalem na szybko ale nic nie wyskakuje. Jest to CTS8403 i na dole 760-3-R150 ohm. Ewentualnie pomyslem zeby go wstawic w podstawke i jakos tą jedną nóżke polaczyc z podstawką jak uklad trudny do dostania?

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #41 dnia: 2022.01.18, 08:08:12 »
Jest to CTS8403 i na dole 760-3-R150 ohm.

To jest drabinka rezystorowa jak w załączonym rysunku. Zamiast niej możesz dać 7 rezystorów 150 omowych lub kupić obecnie produkowaną drabinkę typu 7 x 150R (rezystory izolowane) np. firmy Bourns 4114R-1-151. Załączyłem także karty katalogowe obu drabinek.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #42 dnia: 2022.01.18, 21:36:27 »
Dzieki wielkie już szukalem ale nie jest to łatwe żeby było zaraz, moze wstawie w podstawke i dolutluje nózki.

Co do palącej sie na stale diody i nie dzialającej jednej stacji B to nie wiem czy to to bo już padam po pracy i nie sprawdze ale na 99,99% chyba tak. Zworka tam też była na stacje A ;( wiec jak pisaliscie konfilkt.

Mam prośbe jak mi zadziałaja obie stacje to jak nagrać z goteka na stacje B, bo tak jak pisalem nie ogarniam tych TOS, w 2.A pojawia sie to co pisalem wyzej a 4.x nie jest w pelni kompatybilny.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #43 dnia: 2022.01.23, 01:05:13 »
Pomału nadzieja umiera.... ;( . Gotek chodzi bez problemu, zworke przestawilem we flopie w stacji na B i przy uruchamianiu  nie ma konfliktu, drabinke rezystorwa naprawilem (pomierzona) ale niestety chyba jest konflikt jak stacja B ma ruszyc. Jak chce sformatowac dyskietke lub cos na nia nagrac, nie ważne czy komenda move czy so-so copy czy innym kopierem, turbo copy, zebra copy soft z TOS A4 to stacja rusza, zapala sie dioda i koniec, pali sie non stop, stacja kreci, czasmi ale to moze ze 2 razy ruszyla glowica. Probowalem przestawic zworki w goteku, w stacji tez, jak ustawie na 3cia (C) to tez reaguje ruszy, dioda sie zapali jak zrobie format*"C" TO "System" to dioda on i to na tyle. Moze Wam cos to podpowie, w so-so copy jak nie wsadze dyskietki wyskakuje blad 34 chyba, moze to blad braku dysku, a jak wloze dyskietke to blad 73. Powoli trace nadzieje. Stacja ta od fdd3000 na pewno sprawna bo jak podlacze bez goteka to formatuje, czyta itp. Z druga jest klopot ale to pozniej. Jeszcze dwie sprawy ale to juz mniej pilne gdzie w sieci znajde obrazy dysku .dsk do zwyklych spectrumow nie do +3 szukalem ale bieda jakas. Druga sprawa Krunel z archiwum tego forum nie odpala mi.sie na timexie, fractale na koniec, na gumiaku chodzi. Polecicie jakis program do testowania specteumow/timexow, moze ram padl, chyba ze krunel.pod timex nie chodzi.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #44 dnia: 2022.01.23, 10:01:52 »
Obrazy dsk do fdd3000 są do pobrania na serwerze ftp
 babel. no-ip. pl.   Login: speccy haslo: speccy
Ustawić tryb: aktywny  (w pasywnym nie działa)
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235