Komputery z Z80 > TIMEX

Schematy FDD3, FDD3000, Interface M-397

(1/8) > >>

ArturM:
Skoro schemat stacji FDD3000 (duża płyta) już na forum jest, to podzielę się Moimi przerysowanymi pozostałymi schematami.

Mamy tu:
- Schematy interfejsu M-397 w wersji oryginalnej z układami PAL. Kiedyś przerysowałem go z własnego interfejsu, by go ożywić (Co się później udało na układach GAL).
- Schemat stacji FDD3000 z małą płytą na układach TTL z pamięcią 64KB. Przerysowany z ogólnodostępnego, dość niewyraźnego skanu schematu. Mogą być drobne różnice w numeracji elementów pasywnych.
- Schemat stacji FDD3 (tylko logika) z małą płytą na układach EFG z pamięcią 64KB. W zasadzie odtworzony z trzech różnych schematów stacji, zdjęć oraz fizycznego modułu logiki. Numeracja elementów nie jest w większości prawidłowa. (Muszę jeszcze raz pożyczyć logikę stacji by go finalnie zweryfikować).

Ostatni schemat zawiera też układy, które nie są obsadzone na płytce pamięci. W zasadzie ślady na PCB sugerują, że one tam były, ale zostały wylutowane w fabryce.
Zastanawiające jest dlaczego mogą tam być aż 4 banki po 64KB. Czyżby przymiarka do CP/M+ (CP/M 3.0)?

ps. Dodałem małą autopoprawkę do FDD3_EFG, bo pomyłka była w opisie jednego z sygnałów.  :-[

trojacek:
O, ciekawe schematy, dzięki!
Masz możliwość zrobienia zdjęcia tej płytki? --> Schemat stacji FDD3 (tylko logika) z małą płytą na układach EFG

Przy okazji: po czym wnosisz, że "mogą tam być aż 4 banki po 64KB"? Według mnie PCB była robiona pod 4 banki po 16KB (układy 4416, a nie 4464).

pear:

--- Cytat: trojacek w 2023.07.03, 13:29:46 ---Według mnie PCB była robiona pod 4 banki po 16KB (układy 4416, a nie 4464).

--- Koniec cytatu ---
Też mi to tak wygląda, bo jest jeden sygnał CAS rozmnożony na 4 układy, a adresowanie jest jedno na 64KB .

ArturM:
Mea culpa. Rzeczywiście. Dlaczego widziałem tam 4464 to nie wiem. :o

(Stacja nie działa, więc widzicie próby naprawy. Na razie znalazłem, że nie działała przetwornica z uwagi na uwalony tranzystor i jeden z kondensatorów)

Zdjęć drugiej strony obu PCB nie mam, ale można się posiłkować tymi stąd: https://oldcrap.org/2021/11/30/timex-fdd-3-piece/

ArturM:
W związku z powyższym, poprawiony schemat FDD3 z logiką na układach EFG.

Zmiany:
- zamieniono układy pamięci na właściwe,
- kondensatory odsprzęgające 47nF a nie 100nF,
- drobne poprawki wizualne.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej