Autor Wątek: Ustawienia BIOS w MSX2  (Przeczytany 4809 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Ustawienia BIOS w MSX2
« dnia: 2020.10.13, 17:41:58 »
Jak się okazuje maszyny MSX2 mające zegar czasu rzeczywistego kryją w sobie pewnie niespodzianki. Przynajmniej dla mnie.  :D
Używając programu SofaSet z pakietu SofaRun można ustawić  poza datą i godziną sporo ciekawych opcji.
Dostępne ustawienia na załączonej fotce z mojej Omegi. A jest ich całkiem sporo. Można nawet ustawić żądanie hasła na starcie komputera.
Ustawienia są zapisywane w rejestrach chipa RTC i podtrzymywane po wyłączeniu zasilania przez baterię od RTC.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Ustawienia BIOS w MSX2
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.13, 19:19:47 »
W MSX2 to chyba standard, w MSX BASIC2 ustawia się to przez

SET PASSWORD "cośtam"

ale akurat hasło można pominąć startując kompa z klawiszami STOP i GRAPH.

Ciekawi mnie jedna rzecz - SRAM do RTC ma chyba 56 bajtów wolnych a wydaje mi się, że czytałem, że hasło może mieć nieco więcej...
dużo sprzętu mało czasu.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Ustawienia BIOS w MSX2
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.14, 16:03:38 »
Jakoś wciągnęło mnie ostatnio w tą platformę i odkrywam sobie różne smaczki. A sporo ciekawostek jest tu http://tooloudtoowide.com/blog/ ;) Dzięki @tooloud

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Ustawienia BIOS w MSX2
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.14, 16:33:22 »
:) mam zajawkę z tym teraz na maksa. Idą do mnie w sumie trzy kompy MSXowe, w tym SX-1 mini czyli na FPGA więc będzie więcej zabawy i poznawania systemu.

MSX2 jest dla mnie przykładem co można zrobić z 8bitowym komputerem dokładając mu procka graficznego plus parę innych ficzerów. Jestem już stacjonarnie w domu, więc będę miał czas zrobić w końcu stream'a z MSX'a.
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Ustawienia BIOS w MSX2
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.14, 17:26:35 »
odnośnie ustawień BIOSu - część z nich wywołujemy w najprostszy sposób - przez MSX BASIC.

SET TITLE [<title text>][,<color scheme>]
SET PROMPT [<prompt text>]
SET PASSWORD [<password text>]
SET ADJUST ([<X>][,<Y>])
SET BEEP [<type>][,<volume>]
SET SCREEN

i chyba jeszcze parę.

Taki typowy żart z MSX2 to zrobienie po sobie:

WIDTH 1
SET SCREEN
i reset :)

na szczęście WIDTH 40 i ponowne SET SCREEN to odwraca :)

Z ciekawych rzeczy - można przypisać sobie tymczasowo (niestety) komendy do klawiszy funkcyjnych.

np. ja mam pod F1 "files" czyli wyświetlenie katalogu dyskietki, robi się to komendą:

key1,"files"
limit jest 16 znaków na przypisaną komendę. Akurat te komendy nie zapisują się w pamięci RTC, więc trzeba je sobie umieścić w AUTOEXEC'u... albo zmodować BIOS, wiele osób tak robiło, przy okazji wkładania VG z MSX2+ zrobię sobie takiego moda, bo bardzo się przydaje, zrobiłem to testowo na ROMie używanym z emulatorem (i to jest kolejny temat, który niedługo skończę opisywać na blogu).

dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Ustawienia BIOS w MSX2
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.14, 17:40:55 »
jeszcze tak dodam, że są na szczęście dwa manuale do MSX BASIC 2 po angielsku:

https://ia601607.us.archive.org/29/items/AGuideToMSXVersion2.0/A%20Guide%20to%20MSX%20version%202.0.pdf

https://ia801607.us.archive.org/29/items/AGuideToMSXVersion2.0/MsxBasicV2ReferenceChart.pdf

niby od SONY, ale to jest uniwersalne dla większości modeli MSX2.
dużo sprzętu mało czasu.