Komputery z Z80 > SAM COUPE

Pierwsze kroki z Sam Coupe

(1/8) > >>

Rzeznik:
Jako świeżo upieczony nabywca, oczekujący aktualnie na dostawę tego sprzętu, miałbym kilka pytań na początek:
1. Złącze SCART - jest najnormalniejsze? Podłączam przewód SCART-SCART i ma działać?
2. Czy mysz jest potrzebna do użytkowania czy mogę ją sobie odpuścić, bo wszystko "da radę" zrobić na klawiaturze a mysz jest takim dodatkiem tylko po to żeby była?
3. Zamiennik floppa - co najlepiej? Jakieś HXC czy Goteka podłączę i użyję bez problemu?
4. A jeśli już używać floppa to dyskietki nagram na Win10 z floppem USB czy szukać starego peceta ze zwykłą stacją (zostało mi skądś w pamięci że jest coś takiego jak SAMdisk na pc)? Jakie dyskietki - HD dadzą radę czy DD szykować?
5. Czy gry na ZX da się wczytać z magnetofonu? Jak z emulacją 128 i AY, da się w ogóle?
Wybaczcie, dosłownie jeden raz w życiu dotknąłem SAM'a, 2 razy widziałem go z daleka na własne oczy, kompletnie nie mam pojęcia jak się go używa.

pear:
1. Nie, trzeba przekrosować kabelki.
2. Bez myszy przeżyjesz.
3. W oryginalnym flopie jest zabudowany kontroler. Będziesz potrzebował adaptera, żeby podłączyć coś innego.
4. Nie wiem.
5. Nigdy nie próbowałem podłączyć magnetofonu do Sam'a, więc się nie wypowiem. Układ dźwiękowy jest SAA i to się nijak na AY nie tłumaczy.

Gratuluję nowego nabytku :)

Maryjan:
No to gratulacje !
Gdzie Kupiłeś ? bo za ile, to już nie mam śmiałości zapytać  :P

Z tego co pamiętam.
- SCART działa tak jak pisał PEAR. W sieci jest gdzieś rozpiska, co i jak "przekrosować".
- mysz jest dodatkiem, na razie nie niezbędnym
- Gotek działa. Tylko pamiętaj, że kontroler fdd w SamCoupe jest przy flopp-ie, nie na płycie SAM-a.
- Na forum, gdzieś było, jak kopiować dyskietki na SAM-a. Myślę, ze najlepiej mieć jakiś stary PC z np. WIN XP i flopp-em 3''5.
W dyskietkach HD trzeba zakleić szczelinę i zrobić z nich DD.
- W trybie ZX-a, SAM emuluje tylko wersję 48kb. No chyba, ze coś się zmieniło, czego nie wiem.


Istnieje kontroler hdd, nazywa się chyba ATOM (ale nie ten z Tytusa :) ). Wpina się go w miejsce 2-go flopp-a.
Tu http://8bit.yarek.pl/interface/sam.atom/index.html Masz o ATOM-ie.

Warto też rozbudować pamięć co najmniej do 512kb.

Dawno się SAM-em nie bawiłem, ale bym się jeszcze pobawił :)

Rzeznik:
Dziękuję za info - no nie, to nawet z kabelkiem będzie zabawa, ech  :)
Jak zwykle to ja się z nim chyba najlepiej wybiorę do Maćka jak już do mnie Sam przyjedzie w celu dokładnego określenia co i jak z nim.
Pamięci mam 512kb.
Cena ok 1300, kupiony w UK - żeby nie rozwalić budżetu na ten miesiąc to chyba będę puszczać Mega STE (nuuuudddddyyyy).
A ten Atom jest do zdobycia jakoś łatwo, czy będę kolejne 3 lata polował jak na Sama?

Maryjan:
Dałem Ci schemat, jak "przekrosować" SCART-a w SAM-ie.
Z ATOM-em jest tak jak z Yeti, niby jest, a nikt go nie widział :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej