ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

ZR Spect, czyli komputer od Taty :)

(1/7) > >>

Rogal:

Projekt, który swoje początki miał pod koniec lat 80 a światło dzienne ujrzał zaraz na początku lat 90. Komputer ZX Spectrum zrobiony przez mojego Tatę.  W latach swojej swietnosci komuter byl poprostu nazywany komuter albo spectrum, po latach postanowilem ochszcic go ZR SPECT zwany również zener spect co oczywiście nawiązuje do inicjalow i imienia taty :) Doczekał się nawet własnego logo :)

Jest to klon ZX Spectrum, skonstruowany od podstaw przez Tatę. Od zrobienia schematów, płytek drukowanych, jerzdzenia po giełdach, volumenach az po obudowe itd. Wszystko troche trwało…. ;)

ZR Spect wzbogacony został o polbasic. Czyli komuter mozna odpalić w normalnym trybie basic lub polbasic. Z tego co się orjentuje była to jakaś przystawka do Zx spectrum, tu jest to zintegrowane.

Następna rzecz to komuter posiada 3 interfejsy (przełanczane) Sinclair, kempston i cursor

Obudowa samoróbka wykonana z metalu, mimo wszystko waga komutera na oko to 1 - 1.5 kg :)

Klawiatura - z tego co ja się orjentuje to od jakiegoś Unipolbrita, ale może Wy to potwierdzicie?? Może znacie dokładny model tej klawiatury?? Jest to nasłabszy element tego kompa, połowa nie działa, nie wiem, może można to jakoś naprawić…? może wymienić, jesli takową gdzies się jeszcze kupi…

Jak widać na fotkach w komuterze brakuje diodek :) zostaly tylko dziurki, które lekko go szpecą. Poza tym wydaje się sprawny.
Niestety brak jakichkolwiek kaset oraz magnetofonu ( ta na zdjeciu to tylko dla klimatu :) . Jednak juz udalo mi sie na forum wyczytac ze jest jakis magiczny sposob wgrywania gier z mp3 a same gry czy programy mozna pobrac z netu w formacie .tap. Zastanawia mnie tylko czy z takim gniazdem co mam bede mogl powalczyc z tą mp3???


Wiem że informacje, które Wam podałem są bardzo ogólne ale przy najbliższym spotkaniu z Tatą nabiore troche technicznej wiedzy na temat tego komutera :) Jeśli ojciec cokolwiek pamięta ;) Przy okazji odświerzymy sprzęta, wypolerujemy ;) i wlorzymy diodki, uporamy się z klawiaturą. Mam nadzieje ze do tego czasu ogane temat wgrywania softu przez mpetrujke.

To chyba wszystko,  zapraszam do obejrzenia małej galerii.
pozdrawiam forumowiczów i Tatę!














sect0r:
Piękna maszyna :D
Odnośnie klawiatury, to pamiętam że mój ojciec kupił do "gumiaka" takie 2 zestawy w woreczku do samodzielnego złożenia.
Była płytka drukowana, klawisze, sprężynki - reszty nie pamiętam bo miałem tak na oko 9-10 lat. Działało pięknie

Rogal:
Byłem wtedy w podobnym wieku :)

popocop:
Pytanie na marginesie - czy język polski to twój język ojczysty? Bo strasznie go kaleczysz.

Tygrys:
Witaj.

Świetna maszynka. Swój klon zrobił też Robert Magdziak (znany z działu hardware w Bajtku), tyle że ją po prostu wyrzucił do śmieci po jakimś czasie. ;\

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej