ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Czy istnieje następca procka Z80 ?

(1/4) > >>

ZbyniuR:
Oczywiście chodzi mi o coś szybkiego, w pełni kompatybilnego i dostępnego w sprzedaży, aby dało się na tym zbudować 16bitowca kompatybilnego ze ZX lub CPC inaczej niż na FPGA.

Atarowcy i Commodorowcy mają 65816  http://pl.wikipedia.org/wiki/WDC_65816/65802
Kompatybilny z ich prockami, tyle że instrukcje wykonujące się w mniejszej liczbie taktów, możliwość taktowania do 60MHz, wszystkie rejestry 16-bitowe, (a dotąd mieli tylko 8-bitowe), oraz 24 bitowa szyna adresowa czyli 16MB pamięci bez przełączania banków pamięci. Do C64 już jest przystawka Turbo Chameleon (nawet ZX128 z ULA+ emuluje) i tylko patrzeć jak do Atarki zrobią coś podobnego. Hmmm.

A co dla nas? - Zilog wymyślił paru kompatybilnych następców Z80, Z180, Z280, Z380, Z800, eZ80 z czego ostatni nadal jest produkowany. Instrukcje wykonuje w 4 krotnie mniejszej liczbie taktów niż w Z80, możliwość taktowania do 50MHz, oraz 24 bitowa szyna adresowa czyli 16MB pamięci bez przełączania banków pamięci.
Czyli jest fajnie tak? - Hmm no nie wiem jak w ZX ale w CPC nie. :(
Problem w tym że ten procek nie obsługuje tzw zakazanych rozkazów, więc nie jest w pełni kompatybilny z kodem w którym są używane, a w CPC są używane i to nagminnie, nawet kompilatory tworzą kod który tych rozkazów nie unika, i każdy szanujący się koder stawiał sobie za punkt honoru by ich używać, aby się popisać swoim kunsztem i buntowniczą naturą.
No i mamy za swoje, teraz nie możemy skorzystać z nowego fajnego procka. Ponoć jedynie Z280 miał pełną listę w tym i zakazanych instrukcji i też wykonywał je w mniejszej ilości taktów, a maks prędkość to 16MHz. Tyle że od wieków ich nie produkują i nie wiadomo czy wogóle w czymś były stosowane by ewentualnie sobie jakiś wybebeszyć ze złomu. Koniec?
Jest jeszcze jedna opcja R800 firmy ASCII, stworzony w 1990 roku specjalnie dla MSX turboR. 16bitowy ALU, 4 krotnie szybsze instrukcje (dodawanie nawet bardziej) w tym większość tych zakazanych, zegar maks 14MHz (choć magistrala tylko połowę tego). Czy nadal je produkują? - Nie sądzę. Ale byłoby skąd je brać. ;) Taaa ale spece od MSX turboR są w Japonii gdzie nikt o CPC nie słyszał więc nie będą Turbo CPC budować, a Amstradowcy nie poleca do Japonii kraść procki z retro  kompów. Oj nie ma nadziei. Tylko FPGA. A może ja o czymś nie wiem?

Z tym stosowaniem zakazanych instrukcji to podobnie się urządzili Amigowcy. Następcy procka 68k, czyli 020 i 030 nadal te instrukcje miały, ale w 040 i 060 już nie wszystkie, jednak ze zainstalowaną odpowiednią biblioteką nadal soft ze starszych chodził prawie cały. Później wytwórnię procesorów od Motoroli wykupił Freescale Semiconductor i w najnowszym procku tej serii czyli ColdFire, już tych rozkazów nie ma wcale. Wywalono też parę innych, jak uznali zbędnych. I gdy Elbox zbudował dla Amigi na tym procku prototyp karty turbo, okazało się że trick z biblioteką nie zdaje egzaminu bo instrukcji emulowanych za pomocą innych jest w kodzie tak wiele i wykonują się tak wolno, że prędkość jest porównywalna z prockiem 040, więc prototyp nie trafił do produkcji.
A tymczasem w systemie Atari ST te instrukcje nie były używane tak nagminnie, przez co klon ST z ColdFire zwany FireBee działa i to na 266MHz a dotąd najszybsze karty turbo (zresztą podobnie jak w Amidze) to były 060 z 50MHz. PPC pomijam, bo nie są kompatybilne.

Gryzor:
Niestety swiat idzie do przodu - kto by uzyl dzis golego Z80, skoro sa lepsze Atmegi, PIC i inne.
Za to jest inna opcja - FPGA i wtedy mozesz sobie skroic wlasnego Z80. Bylo juz raz o tym:
http://www.dcd.pl/ipcore/100/dz80/

Tygrys:
Z180 są używane w centralach telefonicznych. Znam osobę, która programowaniem tych centralek zarabia na życie.

steev:
Aliexpress mnie drażni kostką Z84C1516ASC  (16MHz Z80 z chyba wszystkimi peryferiami oprócz DMA...)
Ale to nadal stary 8-bitowy Z80.

pear:
Jeśli znajdzie się ktoś chętny na wykonanie takiej karty z użyciem DZ80, to chyba jestem w stanie zorganizować ten IP core do testów, bo jednym z właścicieli DCD jest mój dobry kolega ze studiów.
Mogę też zapytać o szczegóły implementacji i ewentualnie zasugerować poprawki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej