Autor Wątek: ZX Spectrum memory test  (Przeczytany 8057 razy)

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
ZX Spectrum memory test
« dnia: 2014.01.29, 11:49:57 »
Witam.

Planuje od pewnego czasu usiąść i napisac sobie programik mieszany (BASIC/ASSEMBLER) testujący pamięć RAM dla spectruma.

I tak się zastanawiałem nad wartosciami - ktorymi mozna by to przetestować..

POdstawowe z pewnoscia będą to:

00h (00000000b)
FFh (11111111b)
AAh (10101010h)
55h (01010101h)

Może miałby ktos jeszcze jakieś sugestie - może całe patterny danych, ktorymi mozna by to ustrojstwo przetestować?

A może ktos juz się spotkał z tego typu "serwisowym" oprogramowaniem?





pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.01.29, 11:56:45 »
« Ostatnia zmiana: 2014.01.29, 12:03:50 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.01.29, 12:28:27 »
Dziekuje za odp. Ten test juz widziałem w serwisówce :)

ale znalazłem jeszcze cos takiego - moze kogos zainteresuje:

http://www.comportec.de/diag/www.alioth.net/Projects/Spectrum-Diag/

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.01.29, 14:39:14 »
Testowanie pamieci w Basicu nie ma sensu, chyba, ze na tzw. pierwszy strzal.
Kolejne pytanie, to ktory RAM chcesz testowac - zeby testowac VRAM, trzeba zrobic to z ROMu, a tu najlepiej jest wylutowac oryginalny, dodac postawke i wstawic testowy (zewnetrzny moze nie dzialac, zwlaszcza jak ZX jest uszkodzony). Na 128k dochodzi dodatkowo testowanie bankow, co nie jest trywialne, bo moga byc walniete uklady od przelacznia (na "czarnych" ULA).

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.01.29, 14:47:56 »
Kolejne pytanie, to ktory RAM chcesz testowac - zeby testowac VRAM, trzeba zrobic to z ROMu,

A możesz to rozwinąć? Jaki jest twoim zdaniem powód tego, że test uruchomiony w górnym RAMie nie jest w stanie poprawnie przetestować dolnego RAMu?

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.01.29, 15:53:45 »
Jest w stanie, tylko jak go tam zaladowac bez dolnego RAMu ? A jak mam ROM, to juz mozna jechac z ROMu, nawet ULA nie potrzebna, bo mozna probowac podlaczyc np. zewnetrzne diody. Ale ULA rzadko pada, a majac ULA + Z80, kolejny do sprawdzenia jest ROM, potem VRAM, i reszta.
Skrobie taki maly programming do testowania, tylko w stosunku do dostepnych chce aby mial np. mozliwosc wykonywania pojedynczych rozkazow badz w petli, np. do testowania rejestrow, badz konkretnych komorek pamieci, np.
LOOP READ (32768).
ROM ZXC3 do IF2 jest na tyle fajny, ze mozna wgywac wlasnie programy, ale czasem w ogole nie chce dzialac z ZXem.
W 48k/128k/128k+2, wiekszosci TC2048 ROM jest wlutowany, w czarnych jest na podstawkach. O dziwo, dla tych ostatnich nigdy nie widzialem programu do testu RAM.
 

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: ZX Spectrum memory test
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.01.29, 17:08:35 »
dziekuję wszystkim za odpowiedzi :)

Ja pomijam całkowicie stronę sprzętową - z tym jestem w stanie sobie poradzic na rózne sposoby :)
chodziło jedynie o METODY TESTU - czyli jakimi wartosciami testować RAM (bo wiadomo, ze rózne usterki moga sie w niej pojawić - ze zmianą zawartosci sąsiednich bitów przez dany bit danej komórki (który akurat modyfikujemy))

@ Gryzor:

ROM ZXC3 do IF2  - a co to za ustrojstwo? Bo akurat nie jestem az tak bardzo zorientowany :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa