Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

TeleAstra by Transbit Ltd.

<< < (3/4) > >>

JLS:
Popracowałem jeszcze troche nad tą Teleastrą, bowiem dostałem dyskietki do skopiowania, jednak nie mając drugiej stacji 3,5", a nie znam na tyle CP/M, aby je skopiować w jednej. Posiłkowałem sie więc programem w DOS-ie,  zrobilem obrazy DSK, i skopiowałem dwie z czterech dyskietek.
Dwie z nich mają fizyczne uszkodzenie, i co prawda w systemie mogę uruchamiac z tych dyskietek programy,  ale ich nie skopiuje.
Ponieważ jest w tym sterowniku karta ramdysku, miałem nadzieje, że z pomocą  tej karty, skopuje. Niestety, ramdysk formatuje,
ale zgłasza mi błąd CRC. Układy SRAM sprawdziłem są sprawne. Na jednej z tych dyskietek są obrazy eprom, w ilości 6 sztuk. Domyślam się,
ze kazdy tych plików to inna konfiguracja w zależności od rodzaju włożonych do sterownika kart. Mnie podarowano ten sterwonik, z tzw. "dziurami". W sumie karta RAMDYSKu jest sprawna, ale mnie brakuje wiedzy :) Oczywiscie baterię wymieniłem na karcie jak i w karcie  z zegarem. Nawet tez nie wiedziałem, że transmisja danych nie odbywa sie przez szyne złącz z tylu sterownika a jedynie kabelkiem db15 od przodu. W związku z tym, że są te obrazy, od znajomego który ma drugą Teleastrę, pożyczyłem programator pamieci EPROM. Moze sie uda zaprogramować, tak wiec moge miec wtedy 6 obrazów, i sprawdzić działanie na uboższej konfiguracji zmieniając ROMy.
 
Załączam parę fotek.

JLS:
Do całego zestawu ostatnia niespodzianka, klawiatura sterująca do TeleAstry

JLS:
Następne uzupełnienie do TeleAstry. Karta z dwoma portami szeregowymi
i druga również z gniazdami DB9 ale ma inne przeznaczenie w tym sterowniku.

SAJ:
Czy wiesz cos wiecej na temat historii tej maszyny?

Fajnie by bylo sie dowiedziec do czego bylo to zlozone w takiej konfiguracji.
Przez ilosc roznych kart I/O mozna wywnioskowac, ze ten komputer sterowal czyms wiekszym.

Maryjan:
Miałem do czynienia z czymś podobnym przy sterowaniu centralą telefoniczną z telefax-ami.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej