Komputery z Z80 > AMSTRAD

Emulatory

(1/6) > >>

Abrimaal:
Do emulacji Amstrada używam zestawu CPC Loader + WinApe, najlepiej działa u mnie.
Interesuje mnie w jaki sposób CPC Loader wysyła polecenie uruchomienia gry do WinApe (emulator po starcie automatycznie wykonuje LOAD"name lub RUN"name i gra startuje sama).
Chciałbym wykorzystać tą metodę do uruchomiania programów ze skrótu, jednak nie znam opcji parametrów Command Line dla WinApe. Próbowałem utworzyć taki skrót:
D:\folder\folder\winape.exe D:\folder\folder\gra.dsk (ścieżki i nazwy przykładowe). Próbowałem dopisywać parametry -run"disc czy -cat, ale nie działa. W większości emulatorów innych komputerów podanie ścieżki do pliku .exe emulatora i ścieżki do gry wystarcza do autostartu ze skrótu. tutaj napotykam na problemy. Startuje emulator, ale nie ładuje gry.
Poradźcie coś, jeśli coś wiecie na ten temat.

ZbyniuR:

Przyznaję że nigdy czegoś takiego nie robiłem. Wprawdzie WinApe jako jedyny dobrze emuluje Plusy i łatwo w nim zmieniać np. wersję CRTC, to ogólnie go nie lubię, jest jakiś toporny i jego skróty klawiszowe gryzą mi się z innymi programami. Wolę Caprice32. :)
Może spróbuj na innym emulatorze, albo zamiast uruchamiać grę z dsk spróbuj ze snapshota, ja wiem że to mniej wygodne, bo nie wystarczy go ściągnąć z neta ale trzeba sobie go zrobić. Ale może tak uda ci się uniknąć wklepywania nazw bo jak rozumiem o to ci chodzi. Choć zamiast dopisywać taki skrypcik do każdej gry, może łatwiej będzie zmienić nazwę pliku startowego na 0.bas. A po co wyjaśniam poniżej.
   Ja na prawdziwym CPC by szybko i wygodnie uruchamiać wszelkie dobra, bez pamiętania i wklepywania nazw loaderów i bez wpisywania cat by je sobie przypomnieć. Miałem na każdej dyskietce taki programik menu w którym cyferką wybierałem grę lub program co na niej był. To menu zawsze się nazywało 0.bas. I taką samą nazwę miał główny jedyny program jeśli zajmował całą stronę dyskietki. W tym menu wystarczyło wcisnąć 0 by ponownie wczytał 0.BAS lub 0.BIN z innej. W Amstradzie przecież nie trzeba słowa RUN wpisywać bo samo się pojawia z cudzysłowem jak wciśniesz "długi Enter" (lub mały Enter w przypadku 464) wraz z Control. Więc na tak przygotowanych dyskietkach wystarczyło przytrzymując cały czas CTRL wcisnąć po kolei 0 potem lewą strzałkę by cofnąć na początek wiersza i ten Enter (nie mylić z Return). To się dzieje błyskawicznie bez patrzenia na klawisze. Nawet przez pewien czas miałem taki mechanizm co w chwili włożenia dyskietki sam wpisywał te kilka znaków i w ten sposób miałem samobutujące się dyskietki, bez modyfikowania ROMów. Wystarczyło pociągnąć kabelki od złącza klawiatury i umieścić je tak by się w odpowiedniej kolejności stykały gdy dyskietka kładzie się na głowicę. :)

Abrimaal:
W Caprice nawet nie wiem jak włączyć pełny ekran, Alt+Enter ani F11 nie działają, a kiedy włączam jakikolwiek emu, chcę mieć wrażenie że pracuję na realnym sprzęcie, "z dala" od Windows.
Odnośnie drugiego akapitu, to jeszcze nie mam pojęcia, jak stworzyć i modyfikować dyskietkę, dopiero poznaję Basic i specyfikację sprzętu.

ZbyniuR:
W Caprice32 przełączanie na pełny ekran i z powrotem to klawisz na lewo od 1 ten nad TAB. F5 - reset, F6 - wybierasz nowy plik dsk, czyli tak jakby zmieniasz dyskietkę. Utworzenie pliku z czystą dyskietką to w menu Disk / Insert blank disk. :)
By zmienić nazwę pliku  |ren,"nowa nazwa","stara nazwa"  Ta pionowa kreska przed ren jest na klawiszu na prawo od P, a cudzysłów w brytyjskich klawiaturach jest na 2ce ze shiftem. Caprice zapisuje modyfikacje (tzn pyta o nazwę pliku pod jakim zapisać) na dyskietce dopiero w chwili gdy zmieniasz dsk na inny, lub gdy chcesz wyłączyć program, a wcześniej coś zmieniałeś na tej wirtualnej dyskietce. Jeśli dysk jaki używasz był spakowany zipem (bo akceptuje takie) nie zmieni zawartości zipa i ta zmodyfikowana będzie nagrana luzem. :)

ikci:

--- Cytat: ZbyniuR w 2013.03.02, 01:13:09 ---. Caprice zapisuje modyfikacje (tzn pyta o nazwę pliku pod jakim zapisać) na dyskietce dopiero w chwili gdy zmieniasz dsk na inny, lub gdy chcesz wyłączyć program, a wcześniej coś zmieniałeś na tej wirtualnej dyskietce.
--- Koniec cytatu ---

No i tego własnie nie cierpię w Caprice... Tego że nie zapisuje na dyskietce w czasie rzeczywistym.  Szkoda, że nie można wyłaczyć tej funkcji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej