ZX Spectrum > DEMOSCENA

Najlepsze polskie demo

(1/2) > >>

RafalM:
No właśnie, jakie jest waszym zdaniem najlepsze demo na Spectrum zrobione przez Polaków? :)

Pyza^Illusion:
1. DIES IRAE by Exodus
2. SCHIZOPHRENIA by Exodus
3. REAL ACTION by ReAction
4. THE LYRA II by ESI
5. SHOCK Megademo by ESI

Oczywiście to dema w całości zrobione przez Polaków. Bo pewnie były lepsze w różnych kooperacjach ;)

matofesi:
Trzech pierwszych nie widziałem. Pierwsze i trzecie bardzo ładne, drugie przyzwoite - za dużo sampli przy których nic się nie dzieje. Nie lubię takich kawałków.

Nic nie ujmując autorom wydaje mi się jednak, że to, co Kaz zrobił w Shocku ma jedną przewagę na Dies Irae i Real Action - one oba musza mieć Spectruma 128 a na oko nie robią żadnych cudów z atrybutami dzięki czemu mają pełne podwójne buforowanie ekranu.

Ale faktycznie ładne :)

Poproszę o kolejne typy - nie pamiętam czy od czasów Shocka oglądałem w większych ilościach jakieś na prawdę dobre demka :)

m.
PS. Mój osobisty typ - jednak mimo wszystko Shock (z wyłączeniem mojego parta - nie z jakiejś skromności tylko dlatego, że zdaję sobie sprawę, że był średni w porównaniu z resztą).

Pyza^Illusion:
Powiem szczerze, że SHOCK mnie trochę irytuje, bo to taki "tysiąc potraw z ziemniaka"... Scroll taki, scroll siaki i scroll owaki. Jedynie ta część z multicolorem nadrabia. Dlatego wyżej cenię sobie The Lyrę II - większe zróżnicowanie. Zresztą Schizophrenia też w sporej części opiera się na PLOT'ach, podobnie RealAction. Czy ujmuje im te 128? Hmmm... Z jednej strony tak, bo zawsze się można przyczepić, że na 48k nie pójdzie... Z drugiej - standardem od 92-93 był ZX128k, więc aż głupio by było tego nie wykorzystać i konkurować z demami z innych państw (wtedy głównie Czesi/Słowacy), a za rok Rosjanie, którzy dopiero pokazali co można wyciągnąć ze Speca.
Za to w demach ze wschodu drażni mnie ciągłe wykorzystywanie chunks'ów (chunky-pixel, czy jak to tam jeszcze zwą). Wręcz pojawiło się nawet stwierdzenie, że chunksy zabiły scenę na Speccy.
Sama idea była dość prosta, bo opracowali szybki algorytm przerzucający na fullscreena obraz z "matrycy roboczej" o wymiarach 64*48 w 8 albo 16 odcieniach szarości. Gdzieś nawet w którymś magu ruskim było to opublikowane. Same efekty zatem przeliczane były na "małym ekranie" wg algorytmów zapożyczanych często z Amigi, a 3/4 czasu to wrzucanie tego na ekran. Jednak ten brak płynności i ogólna kasza na ekranie dość szybko się znudziły, a przebić jakieś phongi, bump-mapingi itp. było "normalnie" ciężko. Multikolory natomiast mimo świetnego wyglądu, na każdej maszynie wyglądały inaczej (oprócz Pentagonów) - a to dlatego, że mało kto robił timingi pod inne maszyny, niż "jedyna słuszna".
I właśnie to w polskich demkach mi się podobało - dążenie do 50Hz i efekty w miarę "normalne" wyglądające na niemal wszystkich maszynach tak samo.

Tygrys:

--- Cytuj ---I właśnie to w polskich demkach mi się podobało - dążenie do 50Hz i efekty w miarę "normalne" wyglądające na niemal wszystkich maszynach tak samo.

--- Koniec cytatu ---


A ja się tam pochwalę, że w reliable fraud tylko jeden efekt -- plasma nie chodziła w ramce, bo tam jest dużo matematyki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej