Autor Wątek: ZX-Art graphics updates  (Przeczytany 80304 razy)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: ZX-Art graphics updates
« Odpowiedź #45 dnia: 2022.10.10, 09:26:37 »
Tak mnie zastanawia jedna rzecz. 90% obrazków na ZX-Art.ee zapisana jest w formacie SCR. Pytanie jednak czy istnieje możliwość wyświetlenia tych plików na prawdziwym Spectrum'ie lub jego klonie?
Spróbuj te z załącznika.
Jak odtwarzasz pliki TAP/TZX?
Machines should work. People should think.

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: ZX-Art graphics updates
« Odpowiedź #46 dnia: 2022.10.16, 20:49:41 »
Spróbuj te z załącznika.
Jak odtwarzasz pliki TAP/TZX?

Ok, ogarnąłem, dzięki. Swoją drogą przygotowałem też swoją pierwszego własnego "arta" pod zx spectrum... Choć chyba nazywanie tego własnym jest trochę na wyrost gdyż po prostu przystosowałem grafikę postaci Śmierci z komiksu mr. Sandman w taki sposób aby móc ją wyświetlić na komputerach timex lub spectrum. Poniżej pogląd. W załącznikach zaś pliki .TAP oraz .SCR

P.S. Dołączam też oryginalny obraz który modyfikowałem. Samą postać pierwszoplanową poddałem ditheringowi w algorytmie floyda-steiberga. Tło zaś było przenoszone bardzo mozolnie. Mianowicie w GIMP-ie stworzyłem plik o rozmiarze 8x8px w trybie indeksowanym z wyżej wymienionym algorytmem ditheringu, następnie kopiowałem blok po bloku obraz i eliminowałem "na oko" kolory które wydawały mi się być mniej dominujące, następnie blok po takiej redukcji kolorów kopiowałem i wklejałem w miejsce oryginalnego... i tak kilkasety razy. W sumie czas który przeznaczyłem na stworzenie tej grafiki to ok. 10h.
« Ostatnia zmiana: 2022.10.16, 20:59:27 wysłana przez retromaniak »
Timex Computer 2048

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX-Art graphics updates
« Odpowiedź #47 dnia: 2022.10.19, 21:49:25 »
fajny konwert, gratulacje!

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX-Art graphics updates
« Odpowiedź #48 dnia: 2022.10.19, 22:25:35 »
Zgodnie z instrukcją zarówno esxdos i fatware czytają scr. Nie mam teraz sprzętu pod ręką żeby to sprawdzić.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram