Autor Wątek: Nowy Harlequin...  (Przeczytany 345711 razy)

z80pio

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    PL, Kraków, okolice Buska
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #750 dnia: 2022.01.07, 21:40:34 »
No i sukces.. :D Wczoraj poskładałem HQ128 i ruszył bez żadnych problemów, no prawie żadnych, bo nie znalazłem żadnych gotowych kabli do kupienia i przeróbki, a lutowanie wtyczki mini Din 9 to mordęga, no i zapomniałem o zworce koło gniazda din, i było "ciemność widzę" ale rzut oka na schemat i po problemie.. Teraz trzeba sobie zrobić klawiaturę, joystick i może jakąś obudowę i nocki można zarywać.. Porównując HQ48 do HQ128, niby te same konstrukcje, ale jak się patrzy w oscyloskop, to jakby zupełnie inne. Przy HQ128 wygląda wszystko pięknie, a powinno być raczej gorzej, bo częstotliwość się podwoiła, nic się niepotrzebnie nie wzbudza, jak już się podzieli 28Mhz na 2, to mamy piękny prostokąt, to samo na licznikach, nie widać zakłóceń, które w HQ48 potrafiły mieć i 1V amplitudy.. Kondensatorów filtrujących nie przybyło, więc to nie to, może to kwestia projektu albo wykonania samej płytki? Może kwestia przetwornicy zasilającej? Cóż będzie trochę czasu, to trzeba będzie rozebrać HQ48, zasilić z liniowego zasilacza z transformatorem i zacząć uruchomienia od generatora i pierwszego dzielnika/licznika, i dopóki sygnały nie będą takie ładne jak HQ128 nie ma co iść dalej, lepiej wywalić to w cholerę bo szkoda czasu..
Zna się ktoś na klonach Z80 z byłej NRD? Kupiłem jakiś rok temu parę sztuk, z opisem, że to CMOS, w internetach mało o tym jest, ale z tego co znalazłem, to wersje CMOS powinny mieć inne oznaczenia..

Wsadziłem toto do HQ128 i działa, tyle że jest dość ciepłe ale nie gorące, procki działają też bezproblemowo w Z80-MBC2 i też są ciepłe. Ktoś wie jak odróżnić wersję CMOS i NMOS?
Miłego wieczoru.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #751 dnia: 2022.01.07, 23:38:05 »
Nigdy nie słyszałem, by na terenach byłego bloku wschodniego produkowano Z80 w wersji CMOS (no może sowieci, bo ich produkty znam najsłabiej). Generalnie to można wykryć w różnicy poboru prądu, ale skoro są ciepłe ( i jeszcze działają ;) ) to na pewno jest to NMOS.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #752 dnia: 2022.01.08, 00:03:29 »
Może to wersja z zegarem 2,5Mhz ?
Były takie z DDR-u.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #753 dnia: 2022.01.08, 00:15:56 »
Moim zdaniem to jest CPU na 2,5 MHz.
Na dodatek nie do końca zgodny z Zilogiem.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #754 dnia: 2022.01.08, 01:43:32 »

Zna się ktoś na klonach Z80 z byłej NRD? Kupiłem jakiś rok temu parę sztuk, z opisem, że to CMOS, w internetach mało o tym jest, ale z tego co znalazłem, to wersje CMOS powinny mieć inne oznaczenia..


Spotkałem się już z CPU tej firmy: VEB Mikroelektronik "Karl Marx" Erfurt
Szczegóły masz tu: https://stringfixer.com/tr/U880

W skrócie:
 procesor o oznaczeniu 80-CPU to 2,5MHz NMOS, niezgodność o której wspominał trojacek jest opisana jako: "Różnice obejmują nieustawienie flagi CY dla polecenia OUTI (gdy L osiąga zero)."
 ja posiadam 80A-CPU - 4MHz NMOS i u mnie dodatkowa niezgodność to prawdopodobny błąd M1 - całkowicie ignoruje urządzenia typu DivMMC.




trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #755 dnia: 2022.01.08, 01:46:56 »
Dokładnie.
Układy z tej fabryki często mają nadruk "MME" i są w technologii NMOS.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #756 dnia: 2022.01.08, 01:50:33 »
Heh, jednak się myliłem. Istniała wersja CMOS produkowana przez MME i było to rozwinięcie U880D w postaci U84C00 z taktowaniem 2MHz (-DC02) i 4MHz (-DC04). Niby dużo się wie, a i tak można dowiedzieć się więcej. Zdjęcie rzeczonego.
Jak wspomnieli przedmówcy, używasz NMOS w wersji 2,5MHz (oznaczenie Z80-CPU to wersja eksportowa U880 - ten potem otrzymał oznaczenie UB880).

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #757 dnia: 2022.01.08, 09:23:02 »
Pomijając drobne niezgodności funkcjonalne to ta NRD'owska wersja Z80 w ZX Spectrum zaczyna głupieć w testach długoterminowych, co nie powinno dziwić w wersji 2,5MHz. ;)
Dodatkowo chyba pinout też nie do końca siedzi w rastrze 2,54mm.

BTW. U mnie chyba M1 działało poprawnie jak kiedyś testowałem którąś z jego wersji z DivIDE.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #758 dnia: 2022.01.08, 09:29:00 »
Ktoś wie jak odróżnić wersję CMOS i NMOS?

The simplest, albeit indirect, method is to check the execution of the command OUT (c), 0
In the case of an NMOS processor, the border will be black,
if CMOS - the border will be white.
here is a simple test
https://cdn.discordapp.com/attachments/689220116801650811/925110684805660733/Z80CMOStst.tap
If it does not make it difficult, please run the following test on various processors (especially eastern ones :):
https://github.com/MrKWatkins/ZXSpectrumNextTests/blob/develop/Tests/ZX48_ZX128/Z80BlockInstructionFlags/z80bltst.tap
upd: by the way, the FPGA version of the T80 processor does not pass this test at all!

Screen photos are welcome.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.08, 09:42:06 wysłana przez azesmbog »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #759 dnia: 2022.01.08, 09:57:11 »
Dodatkowo chyba pinout też nie do końca siedzi w rastrze 2,54mm.
Nie chyba, ale na pewno. Po wschodniej stronie żelaznej kurtyny raster został zaokrąglony do 2,5 mm.
Przy 20 nóżkach w rzędzie widać i czuć tą różnicę próbując wetknąć to w raster 2,54 mm na PCB albo w podstawkę (chyba, że podstawka też wschodnia, były takie).
Odwrotnie też nie jest lekko. Przy naprawie Robotrona zachodniego CPU nie dało rady wepchnąć w płytkę. Podstawkę było łatwiej ukształtować.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #760 dnia: 2022.01.08, 10:44:00 »
Natomiast przy starym Zilogu 4MhZ z ZX128+2 (...)  ZXHQ128 działa poprawnie z DivMMC (bez odwracania zegara)
Dziękuję za podanie tego tropu, zamiana z Ziloga Z84C0006PEG na ST Z8400AB1 cudownie i bez kombinacji ożywiła "Just Nano SD" Zaxona w moim Harlequin 128 2D!
Miesiącami się zbierałem do przeanalizowania tego problemu, a tu wystarczył taki prosty trik.  :)

Dopisek: przy okazji sprawdziłem działanie pseudo-static RAM Hitachi HM658128ALP-12 jako pamięci procesora, ta również działa bez zarzutu (wydawać by się mogło, że taka pamięć powinna działać jako pamięć obrazu, ze względu na ciągłe jej użycie. I takie było moje pierwotne założenie, więc nie, tu się ona kompletnie nie nadaje.)
« Ostatnia zmiana: 2022.01.08, 10:57:30 wysłana przez tapy »

z80pio

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    PL, Kraków, okolice Buska
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #761 dnia: 2022.01.08, 11:00:42 »
Dzięki za info o procku, jak będę miał sprawną klawiaturę, to przetestuje go dokładniej, co do pinów, to chyba mam wersje eksportową, bo pasowała do podstawki precyzyjnej.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #762 dnia: 2022.01.09, 01:13:30 »
Porównując HQ48 do HQ128, niby te same konstrukcje, ale jak się patrzy w oscyloskop, to jakby zupełnie inne."

A czy w obu przypadkach używałeś  U13 - U16 tego samego producenta i z tej samej partii?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #763 dnia: 2022.01.09, 03:45:32 »
Mam 2 sztuki U880D i pasują do normalnych podstawek.

z80pio

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    PL, Kraków, okolice Buska
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #764 dnia: 2022.01.09, 16:56:48 »
Zrobiłem klawiaturę, więc można dalej się bawić. Walało mi się troch starych polskich przycisków kontaktronowych i klawiszy z klawiatur mechanicznych, niestety nie bardzo do siebie pasowały i trzeba było trochę nożem popracować, ale na szybko może być, wyszło tak:

Niestety, nie działa to za dobrze, wszystkie klawisze na 2 przyciskach się zacinają.. :( ale do testów może być. azesmbog Thanks for the program, it works. Działa i pokazuje się czarna ramka, więc to NMOS, dla porównania wsadziłem pewną wersje CMOS, ramka była biała. Trzeba teraz zapuścić jakieś demo na parę godzin i zobaczyć jak ze stabilnością no i sklecić joystick.. HQ48 ciągle leży na półeczce, ale odpowiadając na pytanie
A czy w obu przypadkach używałeś  U13 - U16 tego samego producenta i z tej samej partii?
to nie, scalaki były inne, więc może i w tym tkwić problem. Jak już się za to wezmę, to postaram się dać znać co z tego wyszło.