Autor Wątek: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?  (Przeczytany 10668 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #30 dnia: 2020.06.23, 11:12:18 »
ZX81, ZX Spectrum, Jupiter, Timexy ... a one nie miały "super jakości obrazu i dźwięku".

Poza tym, w jaki sposób używając emulatora chcesz pokazać, że coś nie działa, albo nie działa tak jak powinno, np. obrazy generowane przy uszkodzeniach sprzętu. Skąd masz pewność, że emulator pokazuje "prawdę"?
Pisząc "super" miałem na myśli uzyskanie obrazu i dźwięku 1:1 - to co generuje emulator  ;)

Jeśli chcesz nagrywać uszkodzenia to faktycznie emulator nie jest dobrym pomysłem ale jeśli chcesz pokazać tylko jak działa jakiś program lub gra to mój sposób jest dobry.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #31 dnia: 2020.06.23, 11:16:30 »
Nawet jak działa program, emulator może wyprowadzić w pole. W emulatorze "ach i och", a na sprzęcie rzeczywistym śmieciło po ekranie ;) Mat przerobił taki przypadek, przy pisaniu dema na Jupitera :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #32 dnia: 2020.06.23, 11:19:09 »
@Gelip: ale z Matem przerobiliśmy temat emulatorów Jupitera w każdą stronę. Mat nawet zamodyfikował EightyOne, aby poprawnie zachowywał się jak sprzęt rzeczywisty. Poza tym nie raz wrzucałem tutaj filmiki "łapane" z wyjścia Jupitera. Najnowsze zrzuty są tu:
Rozumiem iż Eighty One to emulator Jupitera. Ja nie chciałem linków do filmów nagranych z prawdziwego Jupitera.
Mi chodzi o to iż mogę nagrać dowolny emulator w bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #33 dnia: 2020.06.23, 11:21:04 »
Nawet jak działa program, emulator może wyprowadzić w pole. W emulatorze "ach i och", a na sprzęcie rzeczywistym śmieciło po ekranie ;) Mat przerobił taki przypadek, przy pisaniu dema na Jupitera :D
No i właśnie ja mam sposób aby nagrać te "ach i och" z emulatora  :)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #34 dnia: 2020.06.23, 11:29:49 »
@Gelip ale nagrywanie obrazu z emulatorów nie jte tematem niniejszej dyskusji ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #35 dnia: 2020.06.23, 11:50:06 »
Dokładnie tak :)

Coraz bardziej przekonuję się do tego, że najlepszą jakość mogę uzyskać nagrywając obraz z monitora za pomocą zewnętrznego urządzenia (kamerka/smartfon) :) Problematyczne są interferencje czy zakłócenia spowodowane ilością wyświetlanych klatek vs klatkaż z urządzenia zewnętrznego (czyt. trzeba się mocno pilnować i czasami uskuteczniać "kruczki/sztuczki").

P.S. Nadal kombinuję z graberem USB ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #36 dnia: 2020.06.23, 11:56:35 »
Problemem zawsze pozostanie też nagrywanie z urządzeń RGB - nie ma grabberów (za sensowne pieniądze), które potrafiłyby to robić. Rozwiązaniem są stacjonarne nagrywarki DVD, które podobno potrafią - jak kiedyś będę miał chwilę o wolną stówkę to kupię i potestuję ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #37 dnia: 2020.06.23, 13:07:26 »
Coraz bardziej przekonuję się do tego, że najlepszą jakość mogę uzyskać nagrywając obraz z monitora za pomocą zewnętrznego urządzenia (kamerka/smartfon) :) Problematyczne są interferencje czy zakłócenia spowodowane ilością wyświetlanych klatek vs klatkaż z urządzenia zewnętrznego (czyt. trzeba się mocno pilnować i czasami uskuteczniać "kruczki/sztuczki").
Zgadzam się. Ostatnio chciałem nagrać obraz POST i ustawień biosu AWARD ze starego komputera przez wyjście S-Video karty graficznej za pomocą tunera USB Avermedia ale jakość była fatalna.

O wiele lepszy (ostrzejszy) obraz uzyskałem podłączając do PC monitor LCD przez VGA lub DVI i nagrywając aparatem na statywie na wprost monitora. Kilka dni temu w ten sam sposób nagrałem ekran laptopa: PC Speaker on WinXP SP2 64-bit (oglądać w jakości 720p)

Podsumowując - obraz monitora nagrany dobrym aparatem czy kamerą jest o wiele lepszy niż nagrywanie przez S-Video czy Cinch - zwłaszcza obrazów z komputerów.

S-Video czy Chinch to się nadaje (nadawało) tylko do nagrywania filmów z TV, SAT, VHS, kamery itp.

P.S. Na nagrywanie monitora CRT też są sposoby: Recording CRT Computer Monitors
« Ostatnia zmiana: 2020.06.23, 13:15:45 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #38 dnia: 2020.06.24, 16:41:42 »
Panowie, temat nagrywania obrazu czy jego streamu jest przerabiany co Speccy.pl Party przez Borysa - przynajmniej od paru party.

Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że:
- Klaud znalazł naprawdę fajny i tani graberek. Używałem go do kilku streamów z maszynek z svideo - obraz z CD32 jest żyletą wszechczasów.
https://www.youtube.com/watch?v=W37-un9nsUE&t
tutaj jest mix svideo z 1088xel i svideo z A800 - niestety taka jest różnica jakościowa, moje A800 wymaga lekkiego tuningu obrazu pomimo super carda. Stream jest sprzeskalowanego 480p prosto z obrazu Climaxa o którym wspominał Klaud (przeskalowanie już w OBS).

https://www.youtube.com/watch?v=agWBLw59V7s
tutaj stream z JS128 czyli RGB przez HD coverter typu https://pl.aliexpress.com/item/32858555968.html ale uprzedzam, że rozrzut pomiędzy egzemplarzami jest bolesny. Udało mi się w sumie trzy sensownie działające kupić (jeden przejął Tygrys), oprócz nich dwa, które oddałem sprzedawcy.

Zauważyłem, że jest on bardzo wrażliwy na jakość kabla - mam dwa kable amigowe - na TV różnic jest niewiele, na konwerterze już sporo.

Z rzeczy poniżej 500 złotych czyli odpada OSSD (plus nie ma svideo i composite - tylko SCART i komponent) znalazłem:
Bitfunx RetroScaler2x czyli kopia  Retro Tink 2x
Kolega ma i bardzo sobie chwali, właśnie do mnie jedzie od tygodnia paczuszka z tym konwerterem, jak dojdzie to go "zaoram" na jakim streamie.

Jest jeszcze jedna fajna możliwość - z której korzystałem, ale przestałem, bo jestem zbyt leniwy: nagrywarka dyskowa AV z wejściami analogowymi i wyjściem HDMI z upscalerem - mam takie coś LG i bardzo ładnie to gada ze starymi sprzętami i przeskalowuje obraz. Do tego dopinamy grabber na USB (u mnie aktualnie Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus, ale świetny jest też wielkości większego pena Elgato cam link 4k) i mamy to. Oczywiście nie spełnia to tylko jednego założenia - małe na USB.
dużo sprzętu mało czasu.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #39 dnia: 2020.06.25, 06:15:23 »
Wszystkie filmiki jakie pokazuje na forum od ponad roku są z tego grabbera, ostatnie były z IssueOne, a przykładowe np. demo Mata na JACE: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5592.msg85920#msg85920
Pobrałem demo bigscroll.tap ale jak to uruchomić w EightyOne? Wpisuję load i enter, potem otwieram plik tap ale pokazuje tylko Bytes: b i trzeszczy  >:(
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #40 dnia: 2020.06.25, 06:21:20 »
A trzeba było czytać co pisał Mat na ten temat :P
0 0 blood b
To nie BASIC a FORTH, samo load nie zadziała.

Tylko robi się off-top ze zgrywaniem obrazu z emulatora, który w oficjalnej edycji nie potrafi dobrze emulować Jupitera. A do zgrania okienka w systemie żadnych cuda-wianków nie potrzeba robić, systemowy QT robi to wystarczająco dobrze (rozdzielczość natywna Jupitera wynosi 256x192)
« Ostatnia zmiana: 2020.06.25, 06:28:11 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #41 dnia: 2020.06.25, 06:30:46 »
OK, już znalazłem jak odpalić  8) i nagrałem demo z EightyOne - 50 fps, kodek TechSmith Camtasia - ja bym w taki sposób chciał się pochwalić demo.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #42 dnia: 2020.06.25, 06:34:02 »
Nadal nie rozumiem, co próbujesz udowodnić w wątku o przechwytywaniu obrazu ze rzeczywistego sprzętu?

50fps dla kompa który ledwo poprawnie daje 25fps?

Nie rozumiesz, ze Twój zrzut nie ma nic wspólnego, z tym jak demo wygląda w rzeczywistości, bo emulator ledwo potrafi naśladować sprzęt. Ponad to może powodować rozczarowania, bo "przecież na jutjubie było takie ostre, wielkie a tu taka kiła na moim hardware".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #43 dnia: 2020.06.25, 09:02:33 »
@Gelip Demo w kategorii wild na compo (bo tak jest traktowany Jupiter) nie będzie prezentowane z emulatora tak samo jak dema ze Spectrum. Dostarczony plik video ma być zgrany z fizycznego sprzętu, który poza pokazaniem efektu pokaże też niedoskonałości platformy. Ale jak odpalasz demo na fizycznym sprzęcie to ono właśnie tak wygląda - w wypadku Jupitera obraz jest zaśmiecony i średnio ładny, ale liczy się wynik i fakt, że to co zrobiłeś działa na fizycznym sprzęcie.

Jak pierwszy raz zobaczyłem moje efekty zgrane z fizycznego sprzętu to się bardzo zdziwiłem, że to wygląda aż tak słabo. Ale jak piszesz na "słabą" platformę, to musisz się liczyć ze "słabymi" wynikami - ważne jest co mimo tej "słabości" potrafisz tam zrobić ;)

Dlatego do dziwnych starych/nietypowych sprzętów potrzebujemy dobrego rozwiązania do zgrywania obrazu a nie dlatego, że chcemy pokazać "śliczności" :P

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jakie urządzenie do przechwytywania obrazu na USB?
« Odpowiedź #44 dnia: 2020.06.26, 14:29:03 »
Ja kiedyś stosowałem coś takiego jak na foto pod USB2, ale nie mam pewności czy zadziała z Windows 10.
@Klaudiusz, nie wiem czy to samo co Twój EasyCap, ale u mnie nie zrywało synchro.
Na obudowie jest napisane Lightberry, ma jedną zaletę jest malutkie i nie zajmuje wiele miejsca w torbie z laptopa ;)
Mnie to wystarczało, jakość obleci a i cena była przystępna :)
« Ostatnia zmiana: 2020.06.26, 14:38:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.