ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów

(1/3) > >>

Atlantis:
W ciągu ostatniego roku zbudowałem kilka klonów ZX Spectrum i ZX81. Na razie wszystkie mają formę samych płytek. Nie mają ani obudów, ani nawet klawiatur, więc testowałem je zwierając piny odpowiadające poszczególnym klawiszom. Powoli jednak chciałbym zacząć je umieszczać w jakichś obudowach, stąd seria pytań:

Po pierwsze, na pewno Sizifa-512 chciałbym umieścić w czymś przypominającym obudowę klasycznego spectrum, z klasyczną klawiaturą. Może to być zarówno obudowa z drukarki 3D, jak również bardziej profesjonalna obudowa seryjnej produkcji. W roli klawiatury mógłbym zastosować oryginalną folię, jednak mam też PCB w tym samaym formacie - brakuje mi tylko cienkich mikroswitchy. Możecie polecić jakieś sprawdzone rozwiązania i/lub źródło elementów? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Czy można gdzieś dostać obudowę/plik stl do wydruku zmodyfikowaną pod Sizifa, aby nie trzeba było wycinać otworów pod dodatkowe złącza?
W klasycznej obudowie chciałbym też zamknąć jednego Harlequina 48.

Natomiast jeśli chodzi o Karabasa 128 i drugą płytkę Harlequina 48, to tutaj forma zewnętrzna nie musi już tak mocno nawiązywać do klasycznego spectrum, więc dopuszczam bardziej "budżetowe rozwiązania" jeśli chodzi o klawiaturę i budowę. Chętnie posłucham wszelkich sugestii.

Jakiś czas złożyłem też klona ZX80/ZX81 według tego projektu. Ktoś wie co to za klawiatura i gdzie mogę znaleźć wzór obudowy do wydruku?

damik:
Do klona ZX80/ZX81...

Blaszki klawiatury https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4861.msg76681#msg76681

Naklejkę klawiatury zrobiłem z wydruku potem laminowałem i nakleiłem na obustronnej taśmie klejącej.

Obudowa w STL tutaj https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4872.msg75429#msg75429

Potrzebne są jeszcze kołeczki do zamknięcia obudowy, to kupiłem na Ali... białe typu R2648, czarne miałem z odzysku.

trojacek:
Moim zdaniem brakuje dobrego, w miarę uniwersalnego projektu klawiatury z obudową. Ale wiadomo, że za jakością musi iść wysoka cena, nie ma cudów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o klawiaturę z ładnymi capsami (a właśnie, szukając takowych znalazłem taki projekt: https://candykeys.com/group-buys/kam-wraith).

Sam bazuję na zapasach, które mi się udało ściągnąć z UK przed brexitem, są to głównie obudowy firm trzecich - m.in. Saga, Lo-Profile. Mam też nadmiarową obudowę od szaraka (płyta umarła i posłużyła już za dawcę części) i zastanawiam się, czy jej by jakoś nie wykorzystać. Choć ten układ klawiszy nie należy do moich ulubionych, prawdę mówiąc.

zaxon:
No ale przecież Djordje robi całe nowe budy, można u niego kupić, Peter też sprzedaje. Budy, blachy, membrany, klawiatury ...do wyboru do koloru. Tanio nie jest, fakt,  ale nie raz kupowałem i nie narzekam..

trojacek:
OK, ale dla mnie jest to nieużywalne. Gumowa klawiatura to żart po prostu. Można zrozumieć sens cost-cuttingu blisko 40 lat temu, ale teraz realia są trochę inne :)

Chciałbym mieć komputer z DOBRĄ klawiaturą, a emulatory mnie nie pociągają jakoś.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej