Autor Wątek: CEMI  (Przeczytany 2194 razy)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
CEMI
« dnia: 2021.11.20, 20:27:01 »
Na alledrogo ktoś sprzedaje kilo kostek CEMI.
Smutno patrzeć...
Machines should work. People should think.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: CEMI
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.11.21, 00:18:44 »
Podziękujmy za to twórcom III RP, którzy postanowili wpierw na terenach tych zakładów umożliwić otwarcie chińskiego marketu i second-hand. Wyśmiewana Białoruś do dziś produkuje układy scalone, a my obecnie mamy tam osiedle mieszkaniowe. Jak widać są ważniejsze priorytety.

oj_mix

  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: CEMI
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.11.21, 01:35:35 »
Niedługo paręnaście tysięcy sztuk poleci do utylizacji TTL,CMOS, UL,, 95% w kartonach.

Poza nielicznymi typami układów, układy są niesprzedawalne.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: CEMI
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.11.21, 06:34:55 »
Wyśmiewana Białoruś do dziś produkuje układy scalone, a my obecnie mamy tam osiedle mieszkaniowe. Jak widać są ważniejsze priorytety.

Wolałbyś nadal mieszkać w PRLu, bez dostępu do tego co zrobił zgniły zachód, byleby jakieś układy TTL były produkcji krajowej totalnie nieosiągalne przez hobbystę? Co takiego unikalnego robiło CEMI? Jakieś projekty własne, które miały szanse zwojować RWPG lub choćby kraje biedne?

Ile krajów w naszej części świata produkuje własne układy scalone, na masową skalę i utrzymuje całe R&D?

Do tego trzeba mieć kadry, a nie uczelnie odstrzelone od przemysłu, istniejące same dla siebie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: CEMI
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.11.21, 07:09:54 »
Miałem ciężki tydzień i chyba wolno myślę - macie na myśli te dziesiątki pojedynczych aukcji czy ktoś przygotował jakąś megapaczkę, której nie mogę znaleźć?

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: CEMI
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.11.21, 08:45:58 »
Raczej o tę aukcje,

Nr oferty 11450239566

Stare układy scalone CEMI - odzysk złota - 1kg (2)


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: CEMI
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.11.21, 09:46:25 »
Tam są same 7406.
Poza tem typ liczy na frajera, który da się złapać na tzw. "odzysk złota" :)
Odzyskiwać to sobie można, ale z ilości np. tony, a nie z 1 kg.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CEMI
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.11.21, 09:49:58 »
Wyśmiewana Białoruś do dziś produkuje układy scalone, a my obecnie mamy tam osiedle mieszkaniowe. Jak widać są ważniejsze priorytety.

Główny budynek CEMI to obecnie biurowiec "Mars".

Cytat: Klaud
Co takiego unikalnego robiło CEMI? Jakieś projekty własne, które miały szanse zwojować RWPG lub choćby kraje biedne?

Jeśli chodzi o układy scalone, CEMI odtwarzało, to był głównie reverse engineering :)
Problem był generalnie taki, że RWPG dość dokładnie dyktowało, co w danym kraju grupy można opracowywać i produkować. W ten sposób żaden kraj nie był w stanie osiągnąć samodzielności konstrukcyjnej. Oczywiście z wyjątkiem ZSRR.
Jakoś mi się nie tęskni za tamtymi czasami, choć w pewnym sensie ostatnio zbliżamy się do nich politycznie...

Cytuj
Ile krajów w naszej części świata produkuje własne układy scalone, na masową skalę i utrzymuje całe R&D?

Coraz mniej. Przy stabilnych dostawach z innych krajów nie ma sensu wynajdywać koła na nowo. R&D znika na rzecz licencjonowania.
Tylko ta stabilność bywa czasami zachwiana, jak pokazuje obecnie sytuacja przemysłu motoryzacyjnego, czekającego na mikroprocesory...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: CEMI
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.11.21, 10:00:39 »
Niedługo z tych TTL-i CEMI zaczną robić się układy "kolekcjonerskie".
Już układ zegara MC1206 dobija do 100 pln za sztukę.

A nie, przepraszam.
Z ostatniej chwili - nie do 100 pln ale do 200 pln.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: CEMI
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.11.21, 10:02:23 »
@Klaud nie bardzo rozumiem, produkcja półprzewodników kojarzy się z utrzymaniem byłego systemu? To działa prosta zależność, nie ma fabryki, to nie ma R&D i nie ma akademików szkolących następne pokolenia. Od czasów rewolucji przemysłowej innowacje są odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i wojska, pomysły już nie powstają w genialnych umysłach i próżni jaką mamy obecnie.  Najnowszy Pentium czy Ryzen nie będzie pracował bez półprzewodników, diod, tranzystorów, kluczy które są mu niezbędne do pracy. Nie trzeba celować w topowe rozwiązania, by móc utrzymać produkcję, rozwijać badania i nauczać studentów. W na przełomie lat 80-90 Shenzen to była biedna wioska rybacka, w której mieszkańcy chodzili w sandałach i bambusowych kapeluszach.
« Ostatnia zmiana: 2021.11.21, 10:46:26 wysłana przez tapy »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CEMI
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.11.21, 10:08:04 »
Odzyskiwać to sobie można, ale z ilości np. tony, a nie z 1 kg.

No ale ja nie widzę innych zastosowań dla tych układów. Można je sobie trzymać jako pamiątkę co najwyżej.
Do celów konstrukcyjnych lepsze są współczesne układy.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CEMI
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.11.21, 10:13:38 »
@tapy: Do tego trzeba by narodu zjednoczonego, takiego gdzie sąsiad nie życzy sąsiadowi, żeby mu zdechła krowa, a córka puściła się z "czarnym". A przede wszystkim do tego potrzeba mądrych rządzących, którzy wynalazczość będą wspierać, a nie dobijać (jak większość działalności). Niestety rządzący są obrazem społeczeństwa, które ich wybiera, więc mamy co mamy i nie zanosi się na zmiany.

PS: Jak tam "polski" grafen? To chyba już IV RP go wykończyła? ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: CEMI
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.11.21, 10:53:40 »
@trojacek: półprzewodników brakuje dla każdej branży. W piątek otrzymałem oficjalną notę, od jednego z konkurentów, że wydłużają czasy dostawy urządzeń z typowych 8 tygodni do 26, a w wyjątkowych przypadkach do 84 tygodni. Do noty były dołączone oficjalne pisma dostawców półprzewodników, o ile oni zwiększają czas dostaw, oraz informacja o planowanym wzroście cen od 10-40% na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy.

Jak tam "polski" grafen? To chyba już IV RP go wykończyła? ;)

Tak samo jak inne "polskie" rzeczy:
- niebieski laser,
- samochód elektryczny,
- lek na kowid,
...

Nigdy nie byliśmy potęgą w elektronice ani produkcji półprzewodników.

@tapy: Chińczykom całą produkcję i wiedzę przywieziono, bo "zap... za miskę ryżu", jak to mawia Pan Premier. Po 30 latach masz efekty, że to my jesteśmy uzależenieni od nich, a nie oni od nas. Poza tym, tam nadal pracują za miskę ryżu i mają jedynie słuszny system władzy, no i ich jest 1/4 populacji.
« Ostatnia zmiana: 2021.11.21, 11:00:53 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: CEMI
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.11.21, 11:09:06 »
Chiński poziom zarobków w przemyśle przeskoczył nasz w 2016 roku, to co piszesz to było ponad 5 lat temu. To my obecnie zasuwamy za miskę cebuli, a oni są największym odbiorcą towarów luksusowych. Nie musimy być potęgą by móc produkować i rozwiać swój przemysł, nasz "romantyzm", albo Ryzen albo nic, prowadzi tylko do biedy. Pamiętacie naszego technologicznego potworka Poloneza? Zaoraliśmy fabrykę tego badziewia i z ochotą w całym kraju otworzyliśmy salony Tata, hinduski potworek był lepszy, bo to nie nasz. Najłatwiej przychodzi nam zwalanie winy na zabory, okupantów i rządy.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CEMI
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.11.21, 11:14:00 »
@trojacek: półprzewodników brakuje dla każdej branży.

Ale to raczej nie spowoduje reaktywacji NPCP CEMI ;-D


Cytuj
Tak samo jak inne "polskie" rzeczy:

Ludzie, którzy mają łeb na karku i dobre pomysły, wiedzą, że nie zrealizują ich w Polsce. A o programach sterowanych politycznie to w ogóle szkoda gadać, bo to pieniądze dawane nie wiadomo komu i nie wiadomo z jakiego klucza. Tak więc nie mamy polskich samochodów elektrycznych ani leku na COVID, podobnie jak nie ma turbinki Kowalskiego ani lotniska w Baranowie ;)

Cytuj
Nigdy nie byliśmy potęgą w elektronice ani produkcji półprzewodników.

Ale przez cały PRL mieliśmy dość dobre ośrodki naukowe. Tyle, że wypracowane teorie słabo przekładały się na produkcję - np. mimo eksperymentalnych reaktorów, nie powstała żadna elektrownia jądrowa. Ale jest to konsekwencja decyzji politycznych, które są nadrzędne nad rachunkiem ekonomicznym.

A po 1989 roku, szok gospodarki rynkowej z dziką reprywatyzacją generalnie pozamiatały wiele tematów raz na zawsze.