Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
ZX81 / Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia 2024.06.10, 13:04:39 »
Sprawdziłem grę Beamrider i działa poprawnie natomiast gry HERO nie znalazłem w formacie .p, a niestety format .81 nie jest tam wczytywany.
Sprawdziłem też RAM podesłanymi programami, screen'y w załączniku, jednak nie jestem z tego mądry bo dziwnie mi to wygląda.   ::)

Podmieniłem też z powodzeniem GAL22V10-7 od Lattice na PALCE22V10-25 od AMD (bo tylko taki znalazłem w szufladzie) ponieważ GAL zbytnio się grzał i teraz jest już termicznie ok oraz port JOY'a działa poprawnie na PALCE22V10 pomimo że programator (Labtool-48) pyskował że mu się suma kontrolna wsadu nie zgadza.  ;)
92
HARDWARE / Odp: Spectrum 128 - zamienione niedziałające kursory
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia 2024.06.10, 09:20:40 »
Folia klawiatury pewnie dogorywa.
93
HARDWARE / Spectrum 128 - zamienione niedziałające kursory
« Ostatnia wiadomość wysłana przez chomik dnia 2024.06.10, 07:55:33 »
Mam problem z dziewiczym (chyba) toastrackiem.
Po uruchomieniu, w menu dziala tylko enter i breake, teoretycznie, bo jak jakims cudem wchodzi w basic, sam to robi, to klawisze dzialaja poprawnie, wszystkie procz kursorow.
Przy nacisnieniu kursorow (tych na dole obok spacji) wyskakuja liczby 5,6,7,8.

Natomiast klawisze numeryczne (te na gorze) 5,6,7,8 nie dzialaja.

Czasami po wlaczeniu pojawija sie pionowe czarno-biale pasy. Po restarcie jest juz ok.

Jakies pomysly co to?

94
GRY / Odp: Gry przeniesione z Segi na ZX Spectrum
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zxgregor dnia 2024.06.09, 21:18:58 »
To pokazuje jak bardzo Sega była do przodu w połowie lat 80.
Taka grafika spokojnie byłaby akceptowalna jeszcze 10 lat później :)
95
CP/M - kompatybilne / Odp: CP/M, karta CF i MCY7880
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tapy dnia 2024.06.09, 12:08:21 »
Myślę, że problem z kompatybilnością kart CF jest już rozwiązany, mój projekt jest już powszechnie używany w środowisku RC2014/RCBus. Na tak skonstruowanym interface nie działają tylko karty CF które nie obsługują trybów PIO (generalnie to one nie powinny się nazywać CF, bo standard wymaga obsługi takich trybów), ale to jest margines dostępnych na rynku kart. Artykuł i cały projekt jest efektem posiadania przez mnie wyjątkowo upartego konwertera SD-CF, którego producent odrobił lekcje i zbudował go zgodnie z rygorami specyfikacji CF. Uznałem, że czas skończyć z doborem karty do posiadanego systemu komputerowego, bo mają tam działać wszystkie.
Inną alternatywą jest budowa pełnego 16-bitowego interface IDE (za pomocą 8255 lub projektu GIDE) gdzie dostępne konwertery do praktycznie każdego rozwiązania pamięci masowej. Więc w systemach retro można używać dysków IDE i SATA, kart CF i SD oraz nawet dysków SSD w standardzie MSATA. Poniżej przykładowe rozwiązania, które z powodzeniem stosowałem jako pamięć masowa dla systemów z rodziny CP/M w środowisku RC2014/RCBus:
96
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia 2024.06.09, 06:33:43 »
@tapy: dziękuję za podzielenie się linkiem do Twojego artykułu o współpracy Z80 z kartami CF. Jest on bardzo rzeczowy i coraz trudniej znaleźć tak dobrze napisane artykuły techniczne. Na własnej skórze doświadczyłem "niezgodności" kart CF z Z80 oraz różnic w obsługach różnych typów kart SD.

Trzymam kciuki za opracowanie uniwersalnego rozwiązania dla kart CF i SD dla retro sprzętów obsługiwanego z poziomu CP/M.
97
POLSKIE KOMPUTERY / Odp: Album Historia Polskiej Informatyki 1948-1993
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mkamzierczak dnia 2024.06.08, 23:44:48 »
Status jest tragiczny, niestety czekamy na zdjęcia, które kiszą się w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Mam nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni i będę mógł rzeżbić dalej. Na razie nie wiem na czym stoję.
98
GRY / Gry przeniesione z Segi na ZX Spectrum
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomi dnia 2024.06.08, 21:29:31 »
Andrew Mathieson (RetroGamerDiaries) udostępnił ciekawy materiał pokazujący ponad 40 gier Sega Arcade, które zostały przeniesione na ZX Spectrum w latach 1985–1992.

https://www.youtube.com/watch?v=FQqPypQ3tQM

99
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tapy dnia 2024.06.08, 21:07:21 »
Karty CF ogólnie są dość mało powtarzalne.
Nie jest to do końca prawda, jeśli sterowanie karty CF jest zgodne obowiązującym je standardem, to działają niezawodnie. Niektóre modele kart CF tolerują duże odchyłki od tego standardu co jest wykorzystywane w prostych amatorskich konstrukcjach. Tu obowiązuje zasada, "nie działa? - użyj innej karty". Z SD w retro systemach jest pewien problem, gdyż nie ma dla nich dedykowanego interface (nie licząc obecnie już egzotycznego TP3465) więc ich obsługa wymaga CPLD lub współczesnego mikrokontrolera. Dochodzi tu jeszcze jeden problem - zegara SD, który musi być minimum 120% zegara CPU dla Z80, by jego wydajność miała sens jako pamięć masowa dla systemu operacyjnego. Dla niewielkich częstotliwości CPU nie jest to kłopotliwe, problem się pojawia gdy ten zegar staje się wyższy, a prawdziwe wyzwanie pojawia się wtedy, gdy w grę wchodzi użycie DMA do transferów. Kompletnie pomijam różnice sterowania SD dla poszczególnych jej rodzajów.
100
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Murmulator ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zaxon dnia 2024.06.08, 18:41:05 »
Zaraz, moment. Rozróżnijmy 2 sprawy. hardware i firmware.

Na stronie Murmulatora jest przecież wszystko. Jakie sa jego wersje, jakie sa do niego firmware,które co może i do jakiej wersji pasuje i co obsługuje.  Sa opisy, linki, tabelki , schematy. Wystarczy sie zapoznać. Są linki do Telegram gdzie chłopaki w razie problemów szybko coś doradzą.

Można na nim uruchomić i Nintendo i Atari Lynxa a także i ZX SPectrum.

Bo projekt zwany  Murmulator to pewna idea, podobnie jak Pentagon. Realizowana w wielu wersjach sprzetowych . A także firmwarowych.

Mnie projekt sie spodobał bo przypomina nieco pomysł z przed lat , zwany ZX Uno. Więc zająłem sie jego propagowaniem . Potem Borg to chyba u mnie wypatrzył na FB więc sobie też zmontował  i tez mu sie spodobało, więc zrobił o tym video ;)

Fastbetaza to  do tego napisał genialne firmware  i ciągle nad nim pracuje , zupełnie bezinteresownie. Tu sugeruję jednak go pochwalić i okazać mu spory szacunek bo z taką wiedzą pewnie nie musi tego robić. A robi . Niestety , coraz trudniej spotkać takich ludzi . NO i nie wprowadza nikogo w błąd ? Podaje rzeczowe informacje. Nawet przeportował swoje firmware gdy sie ktoś zapytał.

Strony: 1 ... 8 9 [10]