Komputery z Z80 > TIMEX

FDD3000 - więcej niż 140KB - jak?

(1/5) > >>

ZX Freeq:
Hej,

Na początku lat 90-tych, jako początkujący nastolatek, dostałem stację FDD3000 z jednym napędem dyskietek 3 calowych. Pamiętam, że na Grzybowskiej w piwnicy szkoły jakiś cudowny ktoś dorabiał do mojej stacji napęd 5.25, co wtedy było szczytem marzeń. Później kolejny upgrade to wymiana 5.25 na 3.5 cala, co zrobiłem sam, będąc zachęconym artykułami w Bajtku: do wystającej szarej taśmy wbiłem młotkiem (tak, dosłownie :) ) złączkę do napędu 3.5, przerobiłem wtyczkę zasilania z 5.25 na 3.5 (części ukradzione z PCta XT) i... zadziałało! Będąc nastolatkiem do końca pewnie nie wiedziałem co robię, ale pamiętam, że radość z sukcesu była nieopisana. Szczególnie gdy dyskietkę udało się sformatować na 600 coś KB (dokładnie nie pamiętam ile). I tu moje pytanie. Ponieważ dziś chcę odświeżyć wspomnienia, a 99% rzeczy po prostu zapomniałem, proszę o pomoc. Czy coś trzeba dopisać do komendy FORMAT, aby dyskietka DD 3.5'' sformatowała się do 600KB? Obecnie każda formatuje mi się do 140KB, a dam sobie głowę uciąć, że dało się wycisnąć więcej. Czy potrzebna konkretna wersja TOSu? Mam v2 i v4. Coś mi chodzi po głowie że tylko w v4 dało się wycisnąć więcej.....

PS. Próbowałem forumową wyszukiwarką, ale bez efektów.

Pozdrawiam serdecznie,
ZX Freeq

steev:
format * "A" to "DYSK_A" d
Lub B jeśli formatujesz w drugim napędzie...

ZX Freeq:
"Lub B". Wiedziałem, że to będzie proste. Dzięki! Wkrótce sprawdzę, jak tylko wyciągnę z szafy to wielkie ciężkie pudło. Oczywiście w nocy, unikając tym samym "Tata, a co to?" :D

ZX Freeq

ZX Freeq:
Hmmm... wpisałem. Dalej to samo, dokładnie 164K. Tak jest pod TOSv.4. Pod v.2 udało się, 620K! To normalne? Kurcze tyle pozapominałem.

A najpierw pomyślałem,że może coś ze stacją, albo taśmą, ponieważ stan podłączonej taśmy jest przerażający - plastikowa końcówka nie ma plecków - pękła 20 lat temu. I nagle mnie coś tchnęło, aby spróbować z TOSem v2. :D

Tygrys:
TOS v.4 obsługiwał tylko 40 ścieżkowe napędy, gdyż taki miał WiseMan ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej