Komputery z Z80 > TIMEX

Unipolbrit i cartridge

(1/8) > >>

canga:
Witam
Przeglądając internet wiele razy spotkałem się z cartridge (różnego rodzaju) do Timex TS2068.
Bardzo mnie ten temat zainteresował i wpadł mi pomysł do głowy: czy dało by się wykonać takiego cartridge, który byłby programowalny (coś jak Easy Flash na C64).
Najlepiej gdyby dało się go programować z pozycji samego Unipolbrit.
Pozdrawiam

trojacek:
Teoretycznie jest to możliwe, bo na złączu kartridża są wszystkie istotne sygnały.

canga:
Zrobienie zaprogramowanego carta to raczej nie jest problem wielki, gdyż takie istnieją już w tej chwili.
Bardziej czy da się zrobić takiego, który byłby programowalny w samym komputerze (nie na zewnątrz i dodatkowym urządzeniu).
Zastanawiam się, czy cart już sam w sobie nie musiał by mieć zaprogramowanego softu umożliwiającego wrzucenie na niego czegokolwiek.
Wątpię by dało się to zrobić z pozycji softowej samego komputera - ale jak piszę to moje domniemania. Wolę by się ktoś wypowiedział.

W tej chwili wpadł mi kolejny pomysł: by do tego carta zrobić przelotkę, która by dała możliwość podłączenia takiego carta pod złączenie zwykłego ZX Spectrum 48/+/128/+2.

Wówczas jeden cart byłby wykorzystywany w większości komputerów.
Od razu nasuwa się pytanie: czy nie lepiej od razu zaprojektować taki, który będzie wpinany w złącze, gdyż to samo złącze posiada Unipolbrit.
Niby tak, ale mam kilku znajomych, którzy usilnie szukają oryginalnego carta z emulatorem ZX Spectrum do Unipolbrit, gdyż go nie maja, więc wykorzystali by ten programowalny, a po za tym skoro już 3 komputery (Unipolbrit, TS2068, TC2068) posiadają takie złącze to czy nie warto dalej go wykorzystywać.

pear:
Pierwsze istotne pytanie. Po co ten kardridge ma być programowany z poziomu komputera ?
Jako pamięć masowa słabo się nada.

canga:
Chodzi o to jak w przypadku Easy Flash na C64.
Po włożeniu carta i włączeniu uruchamia się program, który jest w nim załadowany.
Programowanie carta odbywało się również z pozycji komputera a nie na zewnątrz jakimś programatorem.
Powiedzmy, że mamy na carcie przycisk reset, przełącznik, zworkę (obojętnie),  w pozycji 1 to wejście w menu carta i możliwość załadowania softu do jego pamięci, a po resecie i przełączeniu na pozycję 2 to uruchomienie załadowanego softu w carcie.

Heh teraz przeszukałem i znalazłem, że istnieje "przelotka" dla cartridge - to Timex 1510



Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej