ZX Spectrum > EMULATORY

Stary emulator ZX na PC AT

(1/3) > >>

DDX:

--- Cytat: arneex w 2012.03.21, 14:01:48 ---Przywitam się zatem i ja.
Posiadaczem Spectrum 48k w zamierzchłej młodości nie byłem, jakoś tak się złożyło, że mimo iż swoją przygodę z komputerami zaczynałem gdzieś w 92 lub 93, to zacząłem od PC/AT - mój staruszek się uparł, że muszę zacząć od "poważnego" sprzętu, co mnie jednak na długi czas uwiązało przy konfiguracji z CGA. Znalazłem nawet kiedyś jakiś bardzo stary emulator ZX, który zadziałał na moim 286, było w nim kilkanaście gier, coś tam też sobie pisałem pod tym emulatorem - i stąd chyba sentyment do Spectrum. Ale to zamierzłe dzieje. W dorosłym już życiu zakupiłem wspomnianego gumiaka.
--- Koniec cytatu ---
Witaj, witaj :D.
Kolejna "bardzo" mloda osoba zafascynowana Gumiaczkiem :D.

Wiem, o ktorym emulatorze wspominasz. To byl jeden z pierwszych (calkiem prawdopodobne, ze nawet pierwszy) emulator ZX Spectrum na PC. Co ciekawe byl to polski emulator - autorstwa J. Świątka i K.Mąkowskiego. Dosc prymitywny (np. brak wgrywania z tasmy) i z grafika CGA (duzo mniej kolorow jednoczesnie niz w ZX48), no ale to byly zupelne poczatki w emulacji Spectrum, wiec nie mozna sie czepiac. Emulator ten powstal juz pod koniec lat 80-tych, jeszcze sporo wczesniej niz emulator Juniorka firmy Vulcan.

arneex:

--- Cytat: DDX w 2012.03.21, 16:41:25 ---Wiem, o ktorym emulatorze wspominasz. To byl jeden z pierwszych (calkiem prawdopodobne, ze nawet pierwszy) emulator ZX Spectrum na PC. Co ciekawe byl to polski emulator - autorstwa J. Świątka i K.Mąkowskiego. Dosc prymitywny (np. brak wgrywania z tasmy) i z grafika CGA (duzo mniej kolorow jednoczesnie niz w ZX48), no ale to byly zupelne poczatki w emulacji Spectrum, wiec nie mozna sie czepiac. Emulator ten powstal juz pod koniec lat 80-tych, jeszcze sporo wczesniej niz emulator Juniorka firmy Vulcan.

--- Koniec cytatu ---

Wgrywanie było zrobione w ten sposób, że był sobie plik, na którym "ciurkiem" zapisano kilkanaście gier ze Spectrum i po prostu wpisując LOAD "nazwa" ładowało się odpowiedni program. Na końcu można było zapisać swój program, więc wyglądało to trochę jak z prawdziwej taśmy, choć z tego co pamiętam plik ten był w jakimś formacie zrozumiałym tylko dla emulatora. Co do pochodzenia nie jestem pewien, ale mam niejasne wrażenie, że mógł być to emulator hiszpański bądź portugalski, aczkolwiek pamięć może mnie zwodzić. Chętnie bym to dziś odpalił pod DosBoxem, gdyby tylko udało mi się ten emulator dostać w swoje ręce. ;)

Poszukałem i znalazłem: http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/faq/emu_dos.html
Wygląda na to, że masz rację co do pochodzenia, to co tam opisane pasuje do tego, co mniej więcej pamiętam.

DDX:
ZTCP to wlasnie nie bylo zadnego narzedzia, zeby dograc jakis program ze swojej tasmy (np. PSSST ;) ).
Z tego co widze, mowimy raczej o tym samym emulatorze, a ten "moj" byl polski. Wieeeeki go juz nie uzywalem, bo niewiele pozniej mialem juz do dyspozycji doskonaly emulator Spectrum  "Z80" autorstwa Gertona Luntera. Ale jest szansa, ze ten polski jeszcze kiedys odnajde na jakiejs zapomnienej dyskietce czy baaardzo leciwym twardzielu.

EDIT: Aha, OK. juz znalazles na WOSie i sie wyjasnilo.

RafalM:
Tu chyba jest mowa o dwóch różnych emulatorach :)

Jeden z nich istotnie był polski i miał kilka udostępnionych gier we wspólnym pliku które ładowało się przez LOAD "". Nawet trochę pamiętam co tam było - Fairlight, Knight Lore, Death Chase, Sweevo World i jeszcze parę innych. Oczywiście emulowany był tylko Spectrum 48.

Była wersja CGA ale później wpadła mi też w ręce wersja EGA. Skok jakości był oczywisty, ale z tego co pamiętam było tam chamskie mapowanie kolorów Spectrum na domyślną paletę EGA czyli np żółty z BRIGHT 0 był brązowy.

A ten drugi emulator, który również pamiętam że krążył po Polsce był autorstwa Hiszpana Pedro Gimeno. Można było wczytywać programy chyba przez port drukarki. Nie znałem się wtedy na lutowaniu więc chyba po prostu wziąłem kabel jack, uciąłem wtyczkę z jednej trony i wkładałem przewody w odpowiednie otwory w porcie :) Nawet czasem działało.

No i emulator Pedro Gimeno pisał snapshoty do własnego formatu .sp, który był chyba dosyć prosty i w innych emulatorach się nie przyjął.

arneex:
Ciężko będzie mi rozsądzić teraz, którego wtedy używałem, obstawiam ten pierwszy. To co udało mi się znaleźć nie udaje mi się uruchomić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej