Autor Wątek: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność  (Przeczytany 32030 razy)

tomek_74

  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #105 dnia: 2022.12.22, 21:34:11 »
Pytałem o zamienność układu SN74CB3T3245

Witam,  :)

mam pytanie co do układu SN74CB3T3245
czy można by go zastąpić SN74CB3Q3245

w obecnych czasach i kłopotach dostępnością elementów wyszukiwanie zamienników to konieczność

czy można by go zastąpić układem SN74CB3Q3245
TAK można, sprawdzone działa :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #106 dnia: 2022.12.22, 21:45:15 »
To dobra wiadomość, bo planuję składać też wersję E1 i tylko takie układy mi zostały w pudełku z częściami.  :D

Dzięki @tomek_74 za info. 8)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #107 dnia: 2023.03.02, 22:57:18 »
W wolnej chwili poskładałem w dużej części wersję E1 Sizifa na buforach SN74CB3Q3245 i w zasadzie odpalił bez większego problemu.
Do lutowania elementów SMD użyłem testowo niskotopliwej pasty cynowej (138'C) i HotAir'a (250'C), wszystko ładnie się polutowało poza CPLD bo do tego trzeba by mieć raczej szablon inaczej zwierają się piny podczas grzania pasty.
Zrobiłem tylko wstępne testy z DiagRom'u bo nie mam jeszcze do niego klawiatury, karty uSD i zabrakło już czasu na dalszą zabawę, jednak sporadycznie system nie startuje, prawdopodobnie to problem z generatorem bo nie miałem kondensatorów 22p i dałem tam 33p.
Jak będzie więcej luzu to zrobię dokładniejsze badania tego ustrojstwa.
« Ostatnia zmiana: 2023.03.02, 23:21:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #108 dnia: 2023.03.03, 19:42:23 »
Bojdu  ;) Trzymam kciuki ;)  I wkurzam ;)  Sorry ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #109 dnia: 2023.03.05, 02:46:24 »
Dzięki @Zaxon, stary złośliwcu :P (W zasadzie to powiadają, że złośliwość jest przejawem inteligencji)  ;)

Ale płyńmy do brzegu, kolejne testy wersji E1 wykazały że chyba jest OK, wszystko raczej tam działa, ale nie walczyłem jeszcze z problemem sporadycznego niepodnoszenia się taj maszyny.
Czytnik uSD, dźwięk, demka i programy działają w miarę poprawnie, uruchomiłem tam też dodatkowy moduł WiFi tylko zaobserwowałem że po włączeniu zasilania komputera konieczny bywa reset zanim zajarzy ten IF.
Nie testowałem jeszcze tylko portu Joy'a bo wyszły mi już gniazda BD9 (a tam była modyfikacja względem wersji poprzedniej) oraz portu magnetofonu i BT.

Wracając do testu tej pasty lutowniczej to jak się spodziewałem posiada niestety mniejszą wytrzymałość mechaniczną, i w transporcie odpadł jeden kondensator 100nF oraz odpadło mi
 też gniazdo uSD a właściwie jego metalowy dekiel i pogubiły się elementy mechanizmu wyrzutowego karty.  ::)
Możliwe że trzeba będzie jeszcze popracować nad tą technologią lutowania ;)

Generalnie wszystko jest tam raczej OK :)



« Ostatnia zmiana: 2023.03.05, 03:12:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #110 dnia: 2023.03.22, 21:21:52 »
Drobna uwaga odnośnie Sizifa512 z dołączoną płytką EXT.

W sumie to oczywiste, ale warto wspomnieć że WIFI nie zadziała jeśli nie zablokujemy w MagicMemu opcji TSFM+MIDI bo inaczej modułu ESP8266 system będzie szukał na portach układu YM na płycie EXT zamiast na porcie AY na płycie Sizifa gdzie jest on standardowo podpięty. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #111 dnia: 2023.05.17, 17:53:50 »
Dotarła do mnie dzisiaj przesyłka z brakującymi elementami, w związku z czym mogłem skończyć montaż dwóch egzemplarzy Sizifa w wersji D1.
Niestety po złożeniu okazało się, że obydwa mają identyczną przypadłość - raz na jakiś czas podłączenie zasilania nie daje oczekiwanego efektu. Na ekranie pojawiają się śmieci, najczęściej kolorowa szachownica. Poprawiłem luty przy buforach i CPLD, jednak niczego to nie zmieniło.

Mój wcześniejszy Sizif (wersja C1) się tak nie zachowuje - działa za każdym razem. Mogę go podłączać wiele razy pod rząd i zawsze wystartuje.
Zacząłem sprawdzać różne rzeczy i w końcu zabrałem się za mierzenie napięcia na linii 5V. Okazuje się, że działający Sizif (C1) ma tam około 4.94V. Natomiast w przypadku tych D1 napięcie jest nieco niższe - 4.85V-4.89V (w zależności od egzemplarza). Próbowałem podmienić rezystory w dzielniku przy przetwornicy, ale nie udaje mi się trafić na takie egzemplarze, które dałyby nieco wyższe napięci (serio, co to w ogóle za pomysł, żeby dawać tam przetwornicę ADJ, zamiast 5.0?).

Myślicie, że tutaj może leżeć przyczyna, czy powinienem szukać gdzie indziej?

Układy CPLD z Chin, zaprogramowały się bez problemu.

Uzix

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Slobozhanshchyna
    • err200.net
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #112 dnia: 2023.05.17, 18:44:37 »
(serio, co to w ogóle za pomysł, żeby dawać tam przetwornicę ADJ, zamiast 5.0?).
You can use 5.0 or ADJ by your choice. To use LM2596-5.0 you need to install R1 - 0 (zero) Ohm and remove R2, C1. This is already noted on rev.E1 schematic.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #113 dnia: 2023.05.17, 19:18:28 »
You can use 5.0 or ADJ by your choice. To use LM2596-5.0 you need to install R1 - 0 (zero) Ohm and remove R2, C1. This is already noted on rev.E1 schematic.

Ok, thank you for clarification. This will simplify things in the future.
probably this effects has nothing to do with voltage (4.85V is inside specs anyway) because for now problem disappeared after I switched CPUs between two boards. This is weird, but it disappeared in each one of them.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #114 dnia: 2023.06.23, 17:04:00 »
Ok, mam kolejną zagadkę. Przyszła do mnie dzisiaj ostatnia paczka z brakującymi częściami, w związku z czym mogłem skończyć składać ostatniego Sizifa 512 (rev. E1).
Po podłączeniu zasilania niestety nie pojawia się menu główne, a jedynie charakterystyczna mozaika. Ponowne podłączanie zasilania lub wciskanie przycisku reset nie mogaga - za każdym razem efekt jest ten sam, co najwyżej zmienia się kolor obwódki ekranu.

Próbowałem już następujących rzeczy:
  • Zmierzyłem napięcia zasilania - są ok.
  • Podmieniłem CPU na cztery inne egzemplarze, z czego jeden działał także w innym Sizifie - na każdym układ zachowuje się tak samo.
  • Podmieniłem RAM-y oraz FLASH-e pomiędzy tym egzemplarzem oraz innym (poprawnie działającym) Sizifem E1. Wadliwie działający egzemplarz nadal nie chciał wystartować, a ten poprawny nadal działał prawidłowo.
  • Usunąłem z podstawki układ AY-3-8910 - bez zmian.
  • Poprawiłem luty przy układzie CPLD i buforach - nie pomogło.
  • Zrobiłem wizualną inspekcję płytki - nie dostrzegam niczego podejrzanego.
  • Skasowałem i ponownie zaprogramowałem Alterę. Programator wykrył ją prawidłowo, programowanie i weryfikacja przebiegły poprawnie, ale nic się nie zmieniło.

Ktoś mógłby po podpowiedzieć jak to dalej debugować? Kilka lat temu (gdy składałem Sizifa w wersji C) miałem bardzo podobny przypadek, wtedy jednak winę podnosił egzemplarz Z80, który z jakiegoś powodu nie lubił się z tą konkretną konstrukcją. Wymiana na inny pomogła. Tutaj jednak sprawdziłem już kilka CPU.
CPLD kupione na Aliexpress, ale u tego samego sprzedawcy, co w przypadku poprzedniego egzemplarza. Bufory zresztą tak samo. Mam jeszcze jeden egzemplarz CPLD i kilka buforów w zapasach, jednak chciałbym się upewnić, zanim zacznę grzać płytkę hot airem...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #115 dnia: 2023.06.23, 17:23:38 »
Bardzo ładna mozaika, ja bym tak zostawił :D

A tak na serio, wyciągnij CPU i włącz - jaki wtedy będzie obraz? Jeśli dalej są śmieci, wyciągnij RAM i ROM - jaki wtedy będzie obraz?
Nie znam się na Sizifach, ale tak diagnozują ciężkie ZX-owe przypadki.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #116 dnia: 2023.06.23, 17:40:42 »
A tak na serio, wyciągnij CPU i włącz - jaki wtedy będzie obraz? Jeśli dalej są śmieci, wyciągnij RAM i ROM - jaki wtedy będzie obraz?
Nie znam się na Sizifach, ale tak diagnozują ciężkie ZX-owe przypadki.

Efekty takie jak na załączonych zdjęciach. Wszystkie testy robione także na usuniętym AY-3-8910.
Generalnie usunięcie procesora i flasha zdaje się niczego nie zmieniać. Dopiero wyjęcie RAM-u powoduje, że zamiast mozaiki pojawia się inny wzór, po którym z dołu do góry przesuwa się żółty pas.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #117 dnia: 2023.06.23, 17:52:29 »
Skoro po wyjęciu tych scalaków (w tym pamięci obrazu) jest jakaś mozaika, to moim zdaniem winne jest coś z PCB (ścieżki, przepusty, luty) lub coś, co jest już wlutowane w PCB (w tym również CPLD). "Popatrzyłbym" oscyloskopem, co tam się dzieje na istotnych liniach sygnałowych.
« Ostatnia zmiana: 2023.06.23, 17:59:48 wysłana przez trojacek »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #118 dnia: 2023.06.23, 18:13:25 »
Po chwili zastanowienia jednak wylutowałem CPLD i bufory. Spróbuję podmienić je na inne egzemplarze.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #119 dnia: 2023.06.23, 18:20:08 »
Skoro po wyjęciu tych scalaków (w tym pamięci obrazu) jest jakaś mozaika (...)

Przepraszam za głupie pytanie, ale co powinno być po wyjęciu w prawidłowo działającym ZX? :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)