Autor Wątek: ZX Uno  (Przeczytany 84495 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
ZX Uno
« dnia: 2016.06.21, 10:19:43 »
Jak ktos nie zna:
http://zxuno.speccy.org/index_e.shtml

Taki sobie - strasznie chaotyczny projekt, choc sporo mozliwosci. Dziwne gniazdo RGB, zamiast jak np. w JustSpeccy, a na Video obraz jest kiepski.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.06.21, 10:29:13 »
No właśnie na tej stronie nic nie ma. A przez forum po hiszpańsku nie chce mi się brnąć.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.06.21, 10:42:09 »
Po angielsku to chyba wiele więcej niż w FAQ nie znajdziesz. A w FAQ najważniejszym punktem jest to, że mieści się w obudowę od Raspberry Pi. Poza tym w miarę standardowy kawałek FPGA z RAMem i przyległościami - moim zdaniem nic specjalnego.
 

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.06.21, 15:31:35 »
Temast sledze od dawna. Maszynka fajna , okazalo sie ze chlopaki wystawili ja na Verikami, crowfunding. Ok, wplacilem jako jeden z pierwszych, ucieszony ze wespre projekt i jako jeden z pierwszych dostane gotowe ZX-Uno.

A potem jakbym w pysk dostal, okazalo sie ze jeden z autorow zrobil ich sporo i sprzedawal niedawno poza platformą. Ja na swoj poczekam do wrzesnia, jak nie dluzej.

Teraz widze zas zbieraja na obudowy, niech spadaja.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.06.21, 15:37:26 »
Najlepiej sciagnac repozytorium - kilkaset mega i przejrzec :-)
ULAplus, ESX-DOS, Timex mode, timingi 48, 128K, Pentagon, TurboSound, VGA/PAL RGB.
Jest kilka wsadow, w tym testowy Sam Coupe, niestety pamiec 512KB nieco ogranicza mozliwosci.
Konfiguracja jest upierdliwa, ale pewno jak sie raz ustawi wszystko, to mozna o tym zapomniec.
Niektore dema zabijaja Uno - trzeba przeladowac wsad.
W sumie wole V6 i Speccy2010.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.06.21, 15:43:28 »
Gryzor, dziękuję za to podsumowanie, o takie dane mi właśnie chodziło :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.06.22, 12:02:39 »
Zaxon, ale pelna dokumentacja jest dostepna, wiec mam obawy, ze jakbys zrobil PCB po swojemu, to powstalby lepszy ZX-Uno  :D.
W szczegolnosci pasowalby kabelek RGB od JustSpeccy.
W sumie to nie wiem dlaczego obraz przez Video jest tak slaby na LCD - byc moze to kwestia zgodnosci timingow z ZX.  Inne urzadzenia daja znacznie lepszy obraz.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.06.22, 12:08:25 »
To ze dokumentacja jest to ja wiem ;) I dlatego tez jestem wkurzony bo chcialem pomoc ekipie, zebym wiedzial ze tak wyjdzie to juz dawno bym sobie sam poskladal. ;) Chociaz z tym tez byla jazda bo oni czesto zmieniali projekt.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.08.16, 10:15:10 »
Jak ktos ma/planuje Uno to zalecam kabelek VGA - obraz znacznie lepszy, choc nie to co z PC.
Niestety gniazdo VGA to porazka - malo ze nietypowe, to jeszcze slabo trzyma.
Wolalbym wieksza i solidniejsza plytke.
Caly projekt jest dosc chaotyczny, ale moze to kwestia czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.08.17, 12:05:58 »
Jeszcze jedna, a nawet dwie uwagi:
1. Bez kabelka VGA nie wlaczac trybu VGA, bo powrot jest bolesny, chyba, ze ktos zna sekwencje klawiszy na pamiec
2. Wyglada na to, ze obecnie dosc latwo uwalic ZX-Uno przy aktualizacji. Niestety cos takiego jak "jedyna sluszna procedura aktualizacji" nie istnieje, podobnie jak stabilne wersje BIOS i Cores. Jak ktos ma RaspPi, to jest jakas procedura recovery przez zlacze JTAG. Jak wiadomo kable Xilinxa sa koszmarnie drogie.
Od tej strony V6 i Speccy sa znacznie lepiej dopracowane.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.08.17, 12:33:05 »
Czyli zabawka dla zaawansowanych ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.08.17, 17:10:58 »
Jesli sie nic nie zmienia, to nie ma problemu, ale np. zmiana ROM do ZXa wymaga flashowania. I tu sie zaczyna czesc zaawansowana  :D.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.08.17, 22:52:50 »
Mam nadzieję, że niedługo dostanę ZX UNO w swoje ręce, to zobaczymy, co to sobą reprezentuje.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.08.18, 10:35:14 »
Ciekawe jak pojdzie Wam uruchomienie. W sumie sporo problemow zostalo juz poprawionych, i z nowymi gotowcami nie powinno byc juz tylu problemow.
Wazne jednak, czy autorzy beda wspierac aktywnie projekt, bo inaczej skonczy jak V6 czy Speccy.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.08.18, 11:01:14 »
Wazne jednak, czy autorzy beda wspierac aktywnie projekt, bo inaczej skonczy jak V6 czy Speccy.

Ale jak długo oczekujesz wsparcia dla takich projektów? Nawet Google dla swoich flagowych telefonów gwarantuje dwa lata nowych wersji ;)
V6 to projekt jednego człowieka, który po pięciu latach uznał, że zrobił wszystko co miał do zrobienia. Speccy 2010 podobnie, tylko bardziej - tam nawet hardware był przestarzały prawie od początku. Oba projekty są zasadniczo otwarte - źródła można ściągnąć i dalej pracować nad ich rozwojem. Tyle, że przy takim rozmiarze projektu często nowym ludziom nie chce się przegryzać przez cudzą robotę i wydaje im się, że prościej będzie zrobić swoje od początku. I powstają kolejne cudaki typu ZX Uno ;)