Autor Wątek: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.  (Przeczytany 44482 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #30 dnia: 2014.12.04, 23:57:34 »
No, to jednak masz hobby do końca życia :D
Witaj w klubie ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #31 dnia: 2014.12.05, 00:46:19 »
Diody najlepiej, gdyby miały możliwie mały spadek napięcia w kierunku przewodzenia. Jeśli mają 0,6-0,7V, to jak napisałem - gwarantują Ci porażkę.
To może dać germanowe albo Shottky'ego?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.12.05, 09:45:56 »
Germanowe byłyby najlepsze, ale ciężko je już kupić (OK, są stare, na Allegro). Shottky'ego też dobry pomysł.
Tylko naprawdę nie rozumiem, czemu nie użyć tranzystorów. Układ na tranzystorach zabezpiecza komputer przed zwarciami lub pomyłkami w kablu, a na diodach - nic a nic.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.12.05, 10:55:33 »
Germanowe byłyby najlepsze, ale ciężko je już kupić (OK, są stare, na Allegro)
10gr/szt w Slawmirze :)
Machines should work. People should think.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.12.05, 23:47:48 »
Dopiero dziś natrafiłem na Twój temat o Timexie i RGB gdzie piszesz coś o tym Harleqinie - no gratuluję, ZX Spectrum i RGB z BRIGHT  8). Widzę, że jesteś lepszy w te klocki ode mnie - oscyloskop, elementy na płytce :-) - dopiero teraz zauważam jak taka płytka jest pomocna - jak sobie pomyślę o robieniu czegoś na pająka to mnie szlag trafia.
Jak już miałbym się bawić z tranzystorami to czy to nie je w stylu tego Harleqina? :

Do tej pory omijałem to szerokim łukiem ale jak napisałeś, że samymi rezystorami i diodami nie da się zrobić BRIGHT to chyba trza się skupić nad tym właśnie.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.12.05, 23:59:53 »
Dzięki :)
Ten schemat całkiem się trzyma kupy, dokładnie tak to powinno wyglądać. Jest jedna istotna różnica między schematem zaczerpniętym przeze mnie z Harlequina na potrzeby Timexa, a Twoim przypadkiem - Harlequin oraz Timex mają układy wyłączające BRIGHT dla koloru czarnego, a Twój klon tego nie ma, dlatego jest bramka logiczna zrobiona na diodach. Ja bym tylko dodał również tranzystor dla sygnału synchronizacji - tylko bez rezystora na bazie (510 ohm), ponieważ eurozłącze oczekuje impulsów synchronizacji o amplitudzie 2 woltów, a RGB - 1 wolta. Stąd ta różnica.
Oraz pin 8 SCART koniecznie do +12V przez jakiś rezystorek rzędu 1 kilo.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.12.06, 00:12:40 »
Harlequin oraz Timex mają układy wyłączające BRIGHT dla koloru czarnego, a Twój klon tego nie ma, dlatego jest bramka logiczna zrobiona na diodach.
Prawdę mówiąc nie wiedziałem tego o swoim klonie, że tak ma  ???. Skoro tak to jasne jest dlaczego jak podłączyłem BRIGHT za pomocą 3x150om bez diód to miałem BRIGHT również dla PAPER 0 no i w sumie to mogłoby tak zostać w takim razie. Muszę spróbować jeszcze dać nieco większe rezystory niż 150om bo jak napisałem ten BRIGHT jest trochę za jasny - a pisałem też swoje wnioski iż czym większy dam rezystor na sygnały RGB to obraz jest ciemniejszy czyli jak dam rezystor większy na BRIGHT to powinienem osiągnąć podobny efekt - muszę to sprawdzić i może obejdzie się jednak bez tych tranzystorów.

Napisałeś wcześniej iż samymi rezystorami się nie da - a jednak ja już mam sposób i BRIGHT działa tylko właśnie trochę za jasny. Czyli jednak się da samymi rezystorami tak jak ktoś zrobił to dla C128 w linku który podawałem, zamieszczę jeszcze raz schemat. Ze schematu wynika iż gościu dał 3x330om z RGB a BRIGHT domieszał za pomocą 3x680om - żadnych diód ani trazystorów.
« Ostatnia zmiana: 2014.12.06, 00:23:40 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.12.06, 01:19:14 »
Zrobić można wszystko, pytanie, czy efekt będzie odpowiedni. Jak nie dasz diod, to zamiast 15 kolorów masz 16 - bo czarny z BRIGHT 1 będzie szary. Inne komputery, w tym C128, raczej mają to tak z założenia, ale Spectrum miał nie mieć szarości i kropka.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.12.06, 11:50:50 »
Mnie zastanawia i wkurza zarazem jedna rzecz - po kiego h... jak produkowali te 8-bitowe komputery ZX (oprócz gumiaka 16/48k) i klony montowali niby to gotowe złącza RGB do podłączenia monitora skoro okazuje się iż w większości przypadków złącze to nie jest kompletne i nie można sobie od tak po prostu bezpośrednio podłączyć tylko trzeba bawić się i kombinować z elektroniką. Dlaczego nie jest tak, że wystarczy połączyć tylko odpowiednie piny w obu urządzeniach aby uzyskać obraz - tutaj muszę pochwalić 'Gumiaka' który ma najprostsze w świecie podłączenie Composite Out w którym są kolory i BRIGHT oczywiście. Powinno być tak jak w PC'tach - każda karta ma wyjście VGA i każdy monitor ma takie samo wejście aby podłączyć do tej karty - podłączamy więc gotowy kabel i po ptokach - nic nas nie obchodzi jak to działa, ważne że działa :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.12.06, 11:55:54 »
Bo w latach 80-tych w domach były tylko telewizory, a nie monitory. A każdy TV miał inne złącza, bo np. modele japońskie rzadko kiedy miały Scart. Dlatego standardem był modulator oraz wyjście composite, bo to gwarantowało możliwość podłączenia do każdego TV. Jakość obrazu była sprawą drugorzędną. I dlatego np. timexy nie miały fabrycznego wyjścia RGB, a gumiaki - YPbPr (ULA nie generuje RGB, tylko YUV, co było podyktowane atrakcyjną ceną kodera LM1889N).

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.12.06, 12:24:40 »
No tak, jasne że wtedy nikt nie miał w domu monitora ale jak robili wtedy te złącza RGB to musiały chyba istnieć jakieś monitory - niedostępne dla zwykłego Kowalskiego, do których można było bezpośrednio podłączyć np. takiego ZX Spectrum 128 - czy nadal nie mam racji? Przecież to by było bez sensu - montować złącze którego nie można wykorzystać. Przecież te komputerki to tak zwane komputery osobiste, domowe a nie do jakichś zaawansowanych zastosowań w przemyśle.
« Ostatnia zmiana: 2014.12.06, 12:53:44 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.12.06, 12:46:36 »
Zależy, co masz na myśli. Bo na przykład Unipolbrity 2086 miały dorabiane w Polsce siermiężne gniazda RGB, ponieważ firma ta zrobiła deal z gdańskim Unimorem, który wypuścił serię telewizorów Neptun 505 z gniazdem DIN RGB (żeby było śmieszniej, telewizor nie miał plakietki Neptun, tylko... Unipolbrit). Podłączenie było banalne, zwykłym 5-żyłowym kablem DIN-DIN, jakiego się wtedy używało np. do magnetofonu stereo.
Z kolei inne marki same zadbały o dostawę monitorów - Amstrad/Schneider wiadomo, w komplecie, Commodore produkował swoje monitory do kupienia luzem (Amiga niejako z założenia miała działać z monitorem, nie z TV - nie było już modulatora ani nawet kodera PAL w standardzie). O Atari niewiele wiem.
A że Spectrum 128+2/+3 miał złącze RGB? Wtedy to już w UK już każdy TV miał scart ;). Jak i w większości krajów Europy Zachodniej. Oczywiście redesign układu ULA usunął mało użyteczne sygnały YUV na rzecz RGB.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.12.06, 12:59:27 »
A że Spectrum 128+2/+3 miał złącze RGB? Wtedy to już w UK już każdy TV miał scart ;). Jak i w większości krajów Europy Zachodniej. Oczywiście redesign układu ULA usunął mało użyteczne sygnały YUV na rzecz RGB.
W takim razie ZX Spectrum 128/+2/+3 powinny mieć wyjścia SCART jak zdaje się miał SAM Coupé. Nawet jeśli to tylko kwestia innej wtyczki (DIN zamiast SCART) to wraz coś jest nie tak. Chodzi mi tutaj konkretnie o ten BRIGHT - gdzie go podłączyć w SCART jak nie ma takiego pinu w standardzie.
Co z tego, że telewizory miały już SCART jak nadal był problem z BRIGHT :-)  - co jest głównym tematem tego wątku na forum i właśnie mam z tym problem. Mam złącze RGB w komputerze i SCART w TV i dupa ciągle problem z tym BRIGHT :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #43 dnia: 2014.12.06, 13:03:01 »
Złącze SCART zajmuje zbyt dużo miejsca i jest "nieprofesjonalne" w świecie komputerów :)
Poza tym problem z oddzielnym BRIGHT dotyczył chyba tylko pierwszych +2. Kolejne oraz +3 miały już BRIGHT zblendowany z RGB, o ile mnie pamięć nie myli.
Wyprowadzenie oddzielnie BRIGHT to też prehistoria, bo kiedyś były monitory RGBI. chyba nawet pecetowa CGA się tego trzymała. Ale ewolucja poszła w nieco innym kierunku i standardy mutowały ku wygodzie użytkowników i projektantów.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #44 dnia: 2014.12.06, 13:08:47 »
Wyprowadzenie oddzielnie BRIGHT to też prehistoria, bo kiedyś były monitory RGBI.
Więc jednak były monitory RGBI do których można było podłączyć komputer ZX128, C128, klon "Bajt" i inne z wyjściem RGBI bezpośrednio bez żadnej elektroniki :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники