Autor Wątek: IDE na blaszaka  (Przeczytany 19602 razy)

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
IDE na blaszaka
« dnia: 2011.11.07, 22:35:32 »
Potrzebuję czegoś sprawdzonego co pozwoli na napisanie kodu na PC (edytor) a następnie wrzucenie tego do *.tap (kompilator) żeby można było na Trumnie odpalić. Dobrze żeby to była wtyczka do Eclipse albo Netbeans.

Istnieje coś takiego? Ruskie pewnie zrobili. Oni już wszystko zrobili. Podobno Modern Warfare 3 jutro wychodzi na Spectrum 128.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.07, 22:46:07 »
Potrzebuję czegoś sprawdzonego co pozwoli na napisanie kodu na PC (edytor) a następnie wrzucenie tego do *.tap (kompilator) żeby można było na Trumnie odpalić. Dobrze żeby to była wtyczka do Eclipse albo Netbeans.

Istnieje coś takiego?

Używam Notepad++ do pisania (ale może być dowolny inny edytor), pasmo do kompilacji *.asm, zmakebas do kompilowania plików *.bas, narzędzi GNU (a dokładniej cygwina), które mi dostarcza make, cat aby złożyć w całość (tzn .tap). Podobne środowisko kompilacji, oprócz edytora używam pod Linuxem. Emulatorem jest fuse.
Do ładowania tego na gumiaka to albo divide, albo WinTZX+mp3 player.

Jak znajdę chwile to napisze coś więcej na ten temat, w sumie to dobry temat na artykuł.

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.07, 22:52:14 »
Divide odpada, bo Polska Myśl Techniczna nie potrzebuje takich imperialistycznych wynalazków.
Reszta brzmi całkiem sympatycznie.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.08, 10:18:20 »
Eclipse, Netbeans? To jakieś środowiska do Javy? Po co strzelać z tak grubej armaty? :)

Jest w sieci wiele rozbudowanych edytorów tekstowych.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_text_editors

Ja używam osobiście używam Crimson  Editor, ale to żaden wymóg. Warto żeby edytor miał dwie rzeczy - możliwość kolorowania tekstu w oparciu o składnię Z80 i skróty klawiszowe do kompilowania kodu. Jeśli tego nie ma, wszystko i tak zrobisz ale bardziej się namęczysz.

Sam edytor to tylko narzędzie do pisania. Trzeba go połączyć z kompilatorem asemblera Z80. Z asemblerów polecam Sjasm lub Pasmo.

Może też się zdarzyć, że kompilator tworzy tylko snapshoty .sna lub .z80. Ja wówczas wchodzę w emulator i z poziomu Spectrum tworzę taśmę (czyli plik .tap) na który nagrywam dane.

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.08, 10:30:20 »
Rafale, with the greatest respect, ale mam mgliste wrażenie że próbujesz uczyć ojca dzieci robić.

IDE to nie edytor tekstowy.

Eclipse, Netbeans to nie "środowiska do Javy".

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.08, 10:47:11 »
Hyhy... Środowiska do Javy :D Mało z krzesła nie spadłem :D

Ale szczerze mówiąc nie słyszałem o pluginie do Eclipse'a (bo NetBeansów nie używam więc się nie wypowiadam), który robiłby zintegrowany development na speca. A może szkoda (zwłaszcza jakby się to na przykład dało spiąć z jakimś interfacem do debugowania itp. :D)

m.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.08, 11:02:48 »
@Powolniak

Jeśli nie brzydzi cię Windows to może coś takiego... http://www.users.on.net/~tonyt73/TommyGun/

Na obrazkach i w opisie wygląda interesująco.

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.08, 11:16:11 »
@matofesi - to wygląda interesująco w rzeczy samej, dzięks!

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.08, 11:55:09 »
Aż sobie pogooglałem. No dobra, niech wam będzie że Eclipse jest nie tylko do programowania w Javie  ;D  Nie znam się, nie używam, bliższy jest mi C# i Visual Studio.

Co do IDE, to rozumiem że skoro edytor to za mało, to chciałbyś coś w czym tworzysz kod, jednocześnie go debugujesz, przeglądasz pamięc itp.

Czegoś takiego nie ma. Rosjanie tworzą w Sjasm.

Tommy Gun to niedokończone środowisko do tworzenia gier. Można tam projektować mapy i trzymać sprite'y jako obrazki. Co do kodu to i tak trzeba podłączyć kompilator - Sjasm lub Pasmo. Żadnego debuggowania nie ma.

Coś bliskiego do IDE jest w emulatorze Spin. Jest tam wbudowany asembler, czyli zamiast 3 programów (edytor+kompilator+asembler) mamy jeden. Niestety aplikacja ma bugi i to utrudnia pracę z nią, ale może komuś podpasuje.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.08, 11:58:43 »
Ja po wielu walkach wybrałem to, o czym opisałem na początku wątku.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.08, 12:13:40 »
Eee no, Panowie, jednak Ralf to od lat koduje dobre rzeczy. :) Nie jest bynajmniej 'zielony'. :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.08, 12:17:05 »
Cały bajer Eclipse polega własnie na pluginach - tak, domyślnie Eclipse jest środowiskiem do programowania w Javie ale dzięki pluginom można mu kazać robić różne inne cuda w tym połączyć cały toolchain (dowolną liczbę programów, kroków itp.) w jeden proces dzięki czemu pisząc kod klikasz jeden przycisk i plugin odpala ci kompilator (czyli jakiś assembler) potem z tego co wyjdzie buduje np. image dla emulatora a na koniec odpala ten image w emulatorze w trybie debugowania i dalej pozwala na śledzenie co się z programem dzieje, analizę pamięci itp. wszystko w jednym miejscu i w jednym interfejsie. A jak masz fizyczny sprzęt z odpowiednimi mechanizmami to można Eclipse'a podłączyć i do tego i debugować fizycznie na urządzeniu docelowym.

Jedyny problem w naszym przypadku to to, że ktoś musiałby taki plugin napisać ;)

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.08, 12:17:32 »
Yerzu, tutaj nikt Ralfowskiego od czci i wiary nie odsądza, ot po prostu nie zrozumiał myśli przewodniej, zdarza się :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.08, 12:19:23 »
@YERZMYEY A kto powiedział, że jest? Po prostu napisał, że Eclipse jest "środowiskiem do javy" co jest bardzo dużym uproszczeniem i spłyceniem tematu. Zwłaszcza, że pytanie na początku zawierało konkretną wskazówkę - że najlepiej jakby IDE było wtyczką do Eclipse'a.

Nikt tu nikomu nie zarzuca zieloności ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: IDE na blaszaka
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.08, 12:30:59 »
Ja tylko niosę pomoc. :) :) :)



OK, OK, jasna sprawa. :)