Komputery z Z80 > JUPITER ACE

Jupiter ACE - replika

(1/36) > >>

KWF:
Nowa zakładka do książki o Forth ;)

Tygrys:
Fajna ta zakładka ;-)

KWF:
Garść informacji o założeniach samej repliki. Chociaż nie jestem pewien, czy słowo "replika" odzwierciedla to co robię, ponieważ nie odtwarzam PCB w 100% zgodnego z oryginałem. Osiągnięta zgodność na poziomie powyżej 90%.

Założeniem jest odtworzenie Jupitera ACE'a jak najbliższego oryginałowi, tj:
- wielkość płytki i rozprowadzenie ścieżek takie jak na ręcznie malowany oryginale,
- zastosowanie tych samych typów układów scalonych, poza układami ROMu (2532),
- laminat dwustronny z maską tylko na spodniej stronie,
- na wierzchniej stronie PCB miedź pokryta cyną,
- brak opisu elementów na laminacie.

Zmiany w stosunku do oryginału:
- ROM w kościach 27C32 zamiast 2532 (zmiana w rozprowadzeniu 2 ścieżek),
- zastosowanie przetwornicy DC-DC zamiast 7805,
- dodanie do złącza krawedziowego sygnału wyłączającego wewnętrzny ROM, tak jak w Jupiterze ACE 4000 (dodatkowe punkty lutownicze na dwie diody i dwa rezystory na spodniej stronie PCB) ,
- miejsce na modulator TV tak jak w oryginale, ale zamiast jego bebechów wtórnik emiterowy dla wyjścia zespolonego sygnału wideo,
- klawiatura foliowa podobna do tej z ZX80/81, zamiast gumowej membrany (do opracowania).

pear:
Ja wiem, że to będzie modyfikacja, ale może uwzględnić możliwość zastosowania ROM w obudowach DIP28 ?
Kości ROM w DIP24 są coraz rzadziej dostępne, zwłaszcza te sprawne.

KWF:
Niestety nie, zbyt daleko idące zmiany co do oryginału. W planach mam odświeżona wersję PCB z wykorzystaniem 27C64/128 zamiast 27C32, układami SRAM 6116 zamiast 2114, złączem krawedziowym zgodnym z ZX81, z wykorzystaniem klawiatury z ZX81, PCB wielkości tego z ZX81, ale to dalsza przyszłość.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej