Autor Wątek: Dane pandemiczne  (Przeczytany 1481 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Dane pandemiczne
« dnia: 2022.01.21, 09:53:16 »
Słuchając radia słyszę dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce i coś mi się nie zgadza. Dokładnie chodzi mi o udział wariantu omikron w całości zakażeń. Np. dziś: 36 665 wszystkich zakażeń w tym 1390 przypadków omikronu, co niby stanowi 30% całości. Jak oni to liczą? 30% z 36665 to 10999, a 1390 to niecałe 3,8%. Tak już jest od wielu dni, w zeszłym tygodniu było któregoś dnia 19000 zakażeń w tym 800 to omikron i podawali, że to 1/5 całości. Inna sprawa, że nie wiadomo czy liczba zakażeń omikronem jest podawana jako suma wszystkich przypadków jakie do tej pory wykryto, czy wartość dzienna. Zazwyczaj słyszę, że "do tej pory w Polsce wykryto xxx przypadków omikronu". Jeżeli to suma wszystkich przypadków omikronu, to dziennie jest ich kilkadziesiąt i te procenty wychodzą jeszcze mniejsze.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.01.21, 10:02:43 »
36665 to liczba aktualnie (a nie nowo-) zakażonych w danym dniu.
Ale podawanie danych według innego schematu dla omikrona jest faktycznie bez sensu.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.21, 10:10:56 »
36665 to liczba nowych zakażeń z danego dnia (cytat "Mamy 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce").
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.01.21, 10:26:09 »
A wiadomo czy to prawda ?
Nie ma jak tego zweryfikować.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.01.21, 10:50:42 »
36665 to liczba nowych zakażeń z danego dnia (cytat "Mamy 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce").

Czyli w 10 dni, mamy 360 tyś zakażonych, w 100 dni 3,6 miliona, w rok ponad 1/4 populacji Polski ... serio? A ile testów dziennie jest wykonywanych i jaki odsetek z nich jest pozytywny? Nie zdziwiłbym się, że testów jest robionych 40-45 tyś dziennie.

W Wielkiej Brytanii te liczby są np z dzisiaj 109 tyś nowych przypadków, średnia siedmiodniowa 92 tyś. To jakby w tydzień prawie milion nowych zakażeń, 1/60 populacji. W dwa miesiące powinno być zarażonych 1/6 populacji, a nie jest. Nie wiem jak działają algorytmy zliczające, ale mogę zrobić test codziennie i za każdym razem wrzucać do systemu jako pozytywny. Czy algorytm po pierwszym moim zgłoszeniu wyniku pozytywnego, przez następne 10-14 dni będzie odrzucał mnie jako już zarażonego?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.01.21, 11:01:07 »
@KWF jakoś tak 2 dni temu - ~120000 testów z czego ~30000 pozytywnych. Gówno wiemy o faktycznym zasięgu tego co się dzieje.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.01.21, 11:45:59 »
36665 to liczba nowych zakażeń z danego dnia (cytat "Mamy 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce").

W słowa głupka z PiS nijak bym nie wierzył. Ani w podawane przez niego liczby, tak nawiasem mówiąc.

Wykonano 135 321 testów, z których 42 424 dały wynik pozytywny. Jednak część testów to powtórki, bo nie są one w 100% miarodajne i w określonych sytuacjach test się wykonuje ponownie.

Zatem mamy 36 665 osób z pozytywnym wynikiem testu/testów. To wcale nie znaczy, że tyle jest NOWYCH zakażeń, bo:
- część z tych osób to osoby na kwarantannie (czyli po uzyskaniu testu pozytywnego od 0 do 10 dni wcześniej), chcące ją skrócić, a na kwarantannie siedzi obecnie 747 290 osób,
- część z tych osób jest hospitalizowana i mają wykonywany test po poprawie stanu zdrowia.

No i w międzyczasie wyzdrowiały 17 493 osoby, a 248 zmarło.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
(PS. W podawane oficjalnie liczby też nie do końca wierzę, ale uważam je za pewne przybliżenie).

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.21, 12:38:01 »
Liczby wykonywanych testów oraz testów z pozytywnym wynikiem przy takich proporcjach są zupełnie niemiarodajne (pomijając miarodajność samych danych).

To co jest istotne to liczby zgonów (oddają mniej więcej liczbę zachorowań tydzień-dwa wcześniej) oraz liczby zajętych łóżek "covidowych". Co prawda i tutaj mamy liczby podawane przez rzund więc trudno powiedzieć czy są godne zaufania, ale póki co trend jest moim (całkowitego laika jeśli chodzi o epidemiologię) zdaniem interesujący - podawane liczby zakażeń rosną a zgonów/zajętych łóżek maleją. Zobaczymy jak ta proporcja będzie wyglądała za tydzień.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.01.21, 15:46:47 »
Poziom zakażeń powinno podawać się w procentach, biorąc pod uwagę ilość pozytywnych do wszystkich wykonanych.
Ale na kim jakieś tam procenty zrobią wrażenie? Natomiast zupełnie inaczej (dramatyczniej) prezentują się dziesięciotysięczne cyfry, łatwiej pobudzają wyobraźnię.

W każdym razie, moim zdaniem, Jurek Owsiak ma się czego obawiać... wredna pandemia widocznie go nie lubi i chce mu pokrzyżować plany.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.01.21, 16:51:23 »
Poziom zakażeń powinno podawać się w procentach, biorąc pod uwagę ilość pozytywnych do wszystkich wykonanych.

Niestety nie ma metody wolnej od wad. Gdyby dane były podawane tylko procentowo, dawałoby to olbrzymie pole do manipulacji. Wystarczyłoby wykonywać mniej/więcej testów, by otrzymywać pożądany rezultat.
Choć myślę, że i tak oficjalne dane są zmanipulowane.

Cytuj
W każdym razie, moim zdaniem, Jurek Owsiak ma się czego obawiać... wredna pandemia widocznie go nie lubi i chce mu pokrzyżować plany.

To raczej nie pandemia, tylko władza go nie lubi. A pandemia, właściwie jej kolejna fala, jest bardzo dobrym pretekstem przecież.
Nie to, co sylwester jedynki ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.01.21, 19:13:25 »
To co jest istotne to liczby zgonów (oddają mniej więcej liczbę zachorowań tydzień-dwa wcześniej) oraz liczby zajętych łóżek "covidowych". Co prawda i tutaj mamy liczby podawane przez rzund więc trudno powiedzieć czy są godne zaufania
Do zgonów na C19 wlicza się wszystkie osoby zmarłe w ciągu 28 dni od ostatniego pozytywnego wyniku.
Bez względu na przyczynę zgonu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Dane pandemiczne
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.01.21, 20:30:28 »
Poziom zakażeń wzrasta wraz z poziomem korupcji.
Tak nawiasem mówiąc - fajna mamy zimę :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma