Autor Wątek: Odpowiednik "Tapera"  (Przeczytany 7778 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odpowiednik "Tapera"
« dnia: 2015.02.19, 20:12:56 »
Był sobie kiedyś program "Taper" do zgrywania spectrumowych programów z taśmy na PC. Piszę był, bo działał pod DOSem, który dziś praktycznie nie występuje w przyrodzie.
Czy jest jakiś odpowiednik "Tapera" pod Windows?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.02.20, 10:03:23 »
Nie używałem Tapera, ale ja sobie rade w ten sposób, że zgrywam kasety do .wav za pomocą Audacity, a następnie używam wav2tzx, który ma wiele opcji korekty jakości w .wav, potrafi tez generować .tap.

Innym sposobem jest ładowanie bezpośrednio do emulatora z uruchomionym kopierem. Zdaje się że ZX Spin i Spectaculator dają taką możliwość.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.02.20, 10:33:40 »
Ja używam MakeTzx. Można wywoływać z linii poleceń, jest też dorobiony interfejs okienkowy. Można najpierw zapisać .wav a potem konwertować, albo konwertować od razu w locie z wchodzącego sygnału.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.02.20, 14:28:12 »
Innym sposobem jest ładowanie bezpośrednio do emulatora z uruchomionym kopierem. Zdaje się że ZX Spin i Spectaculator dają taką możliwość.

Ja też tak robię tapy. Używam Copy Copy w ZX Spin.
Nie każdy kopier da się użyć. Musi używać do zgrywania procedur z ROM, żeby skutecznie przechwycić SAVE z taśmy na tap. Więc np. Compress Copy odpada.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.02.21, 12:47:21 »
Odnośnie programu Taper 2.07 to mam niemiłe wspomnienia. Nie wiem czy to może zbieg okoliczności ale już dwa razy po używaniu programu uszkodziłem 2 komputery PC. Naprawdę dziwna sprawa. Jeden komputer (płyta główna klasy AT z procesorem 266MMX, chipset IntelBX) mam do dzisiaj i jest to mój pierwszy komputer kupiony w 1998 roku, niestety nie udało mi się go naprawić - zawiesza się po około 30 minutach - tutaj temat na elektroda.pl -> Stary komputer zawiesza się po ok. 30 minutach. Drugi komputer klasy ATX - Intel D865PERL też zaczął się dziwnie zachowywać - tutaj temat na elektroda.pl -> Problem z komputer - podejrzany winowajca program Taper 2.07
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.02.21, 13:21:38 »
Cytuj
Odnośnie programu Taper 2.07 to mam niemiłe wspomnienia...

Obstawiałbym przypadkowy zbieg okoliczności. Jak pewnie wiesz siedzę na WOS od lat i nigdy o czymś takim nie słyszałem a wiem że to był swego czasu główny program do archiwizacji oprogramowania z kaset i wielu ludzi to używało.

I że niby FIZYCZNIE miałby uszkodzić dysk albo płytę główną?

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.02.21, 13:49:37 »
Tak. Nie da się trwale uszkodzić komputera programem.
Można uszkodzić lub chwilowo zawiesić chyba tylko kartę we/wy, w tym wypadku kartę dźwiękową, gdy podłączamy/odłączamy/ruszamy kablami "na gorąco".
Miałem kartę sprzętowego dekodera DVD (Real Magic), która była bardzo wrażliwa na podłączanie głośników przy włączonym komputerze. Karta potrafiła przestać działać. Ale wszystko było chwilowe - trzeba było co prawda się namęczyć (zrestartować komputer lub przeinstalować sterowniki lub wyjąć i włożyć), ale wracała do życia.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.02.21, 15:56:29 »
Jeśli chodzi o zgrywanie z kaset to też swego czasu zainteresowałem się tym - właśnie zaczynałem od Tapera, ale szybko dałem sobie spokój ponieważ okazało się iż mało która gra da się zgrać ponieważ ma niestandardowy loader - chodzi o moje kasety z grami np. z loaderem Cerikopik. Pamiętam iż kiedyś udało mi się zgrać jedną grę za pomocą emulatora Warajevo i jakiegoś programiku DOS który potrafił wczytywać z taśmy ale zdaje się iż owa gra nie miała niestandardowego loadera i dlatego poszło. Jak dobrze pamiętam ten programik wchodził chyba w skład emulatora.

Jest też programik dla Windows co zwie się Spectrum tapes loader - testowałem go i lepiej sprawuje się wersja 1.01 niż nowsza.

P.S. Pobrałem właśnie Warajevo 2.51 ale jakoś nie widzę tego programiku do ładowania. Może ktoś wie co to był za programik? Pamiętam iż działał w trybie DOS i jak czytał z taśmy to pojawiał się chyba mały BORDER i paski - chyba, no i do działania wymagał chyba karty SoundBlaster.
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 16:32:51 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.02.21, 17:08:05 »
OK, przypomniałem sobie co to był za program ale nie wiem czemu kojarzy mi się to z emulatorem Warajevo  :-\ Tape2Tap v1.20 Rui Fernando Ferreira Ribeiro z 1996 roku. Mam to nawet w archiwum w pliku T2T_20.RAR. Dzisiaj w necie można pobrać np. tutaj: WSpecEM (plik tape2tap.zip w linku na stronie)
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 17:54:43 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Odpowiednik "Tapera"
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.02.21, 18:13:58 »
Znalazłem na necie plik wspdiss.pdf. Na stronie 42 dokumentu (52 w pdf) pisze:
Cytuj
The TAPE2TAP utility was also improved by the Warajevo Spectrum emulator authors. It
will be distributed with Warajevo v1.45.
więc dlatego dobrze mi się kojarzy :-)

Kto ma wersję Warajevo 1.45 ?

P.S. Program Tape2Tap 1.20 można też pobrać z Wayback Machine: WSpecEm is a ZX Spectrum emulator

Pobrałem też emulator WSpecEm 1.4b i okazuje się iż program Tape2Tap 1.20 jest dołączony do tego emulatora. Co dziwne wersja i wielkość na dysku niby się zgadza - (3 408 bytes) ale inna suma kontrolna np. CRC-32 niż w pliku z archiwum T2T_20.RAR
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 18:48:50 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники