Autor Wątek: Jak najprościej i najszybciej przenieść program z kasety do pliku tap  (Przeczytany 25843 razy)

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Jak najprościej i najszybciej przenieść program z kasety do pliku tap lub tzx jaki program polecacie ? bo akurat tego jeszcze nie robiłem , jak dotąd nie było potrzeby :-) ... Znalazłem kilka , ale jak do tej pory jakoś nic mi się nie udało przenieść. Przy okazji jakieś pewne wskazówki jak używać ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Jean, to wymaga trochę samozaparcia. Ja używam programu Audacity, którym zgrywam kasetę do WAV. Potem oczyszczam w tym programie ze śmieci, szumów itp. - obróbka cyfrowa, czasem jakiś filtr aplikuję. Potem WAV2TZX lub MakeTZX z różnymi opcjami, w zależności od stanu WAVa.... Jest to czasem droga przez mękę. W wolnej chwili zrobię tutorial.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
A ha ! czyli jest narzędzie wav2tzx :-) no to mi się gdzieś zawieruszyło albo nie mam ...
Ja zgrałem co miałem do zgrania właśnie do formatu wav. Potem testowo wgrywałem programy z wav do spectrum
i skoro się to udaje 100/100 więc sądzę że wav jest prawidłowy. Do zgrywania używałem nieśmiertelnego Goldwave , od
zawsze go używałem i chyba jest to jeden z najfajniejszych programów tego typu. oczywiście czasami nie obyło się
bez drobnych kosmetycznych poprawek wav-a typu szumy i przy dźwięki,  ale to standard przy tego typu operacjach.

muszę w takim razie poszperać za wav2tzx, bo tzx2tap mam :-)
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Duddie, wystaw mu to, albo podrzuć mu linki.

Ja nie mam, bo praktycznie tego nie używam (zdarzyło mi się lata temu).

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Tak na szybko:
makeTZX: http://members.fortunecity.com/shirka/LIBROS_EBOOKS/MANUAL_ESPECTRUM/maketzx.html
AudaCity: http://audacity.sourceforge.net/

TZXów potrzebujesz tylko wtedy kiedy są niestandardowe loadery i zabezpieczenia. Do pozostałych rzeczy rzeczy TAP jest idealnym rozwiązaniem.

wav2tzx jest tu:http://www.atc.us.es/~rodriguj/wav2tzx.zip
więcej informacji tu: http://www.speccy.org/foro/viewtopic.php?f=11&t=926


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Ja używam głównie MakeTzx. Działa zazwyczaj świetnie, chociaż gdy natrafi na na nieznany sobie loader wtedy jest bieda.

Z dobrych rad to pamiętaj o używaniu filtrów. Domyślne ustawienia dla filtru Butterwortha są zwykle wystraczające. Jeśli podejrzewasz że został użyty standardowy loader, to nie zostawiaj opcji Autodetect Loader tylko wybierz ROM.



zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Mam problem. Próbuję przenieść program z dyskietki FDD3000 do pliku *.tap. Mega Phantomem 3 transferuję program na wyjście magnetofonowe w Spectrum, nagrywam to na PC w Audacity. Łączę stereo do mono, zapisuję jako WAV (do dyspozycji mam wersję 16-bitową). Konwertuję plik do WAV 8-bit PCM za pomocą standardowego Rejestratora dźwięku z XP (wynik w załączniku) . W tym momencie zaczynają się schody: ani MakeTzx (z GUI i bez) ani Wav2tzx nie rozpoznają żadnych danych. Próbowałem jakiegoś francuskiego wynalazku z http://dskcenter.free.fr/zxtools.html ale obsługa mnie przerosła :-) Podpowiedzcie może gdzie popełniam błąd...
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
MakeTzx nie obsługuje wszystkich rodzajów wav. Myślę że w tym tkwi problem.

Spróbuj i skonwertuj swój wav do 8 bit 44100 kHz.

Albo jeszcze lepsza rzecz. Zamiast nagrywać wava w Audiacity  co jest zawsze związane z jakąś stratnością, podaj sygnał ze Spectruma od razu do MakeTzx.

Jeśli uruchomisz GUI do MakeTzx to jest tam taka opcja do zaznaczenia jak Direct Recording/ENABLE. Możesz też zaznaczyć by zapisać wava Potem wciskasz start, uruchamiasz magnetofon i konwertujesz na żywo. Wciskasz ENTER gdy program dobiegł końca.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
GUI do MakeTZX działa źle. Ja używam konsoli. Do programów zabezpieczonych - WAV2TZX.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Ja też nie rozpracowałem make TXZ, ani GUI, za to bez kłopotu poleciało mi za pomocą wav2tzx.
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Zainteresowany tym wav2tzx postanowiłem przetestować i...

$ wav2tzx.exe -rom -filter turbo\ backup\ mono\ 8.wav

ZXTape Utilities - WAV to TZX Converter v0.6
(c)1997 Tomaz Kac and Martijn van der Heide
(c)2008 Miguel Angel Rodriguez Jodar
Loaded WAVE file. Sample rate: 44100 Hz, 1 channels, 8 bits per sample.
Filtering ...
Creating 1.02 version .TZX file ...

 P:T_BACKUP   P-2167,8060 S- 714/ 714 0- 855,1-1711 F-00 B8 L-   19 CY P-0.196
 ------------ P-2167,3219 S- 635/ 794 0- 856,1-1711 F-FF B8 L-  633 CY P-1.657
 B:T_BACKUP.1 P-2167,8060 S- 714/ 714 0- 856,1-1711 F-00 B8 L-   19 CY P-0.195
 ------------ P-2167,3219 S- 714/ 714 0- 856,1-1711 F-FF B8 L-  253 CY



Efekt pracy programu w załączniku =)

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Dzięki - po dodaniu dodatkowych parametrów u mnie też wav2tzx ruszyło. Okazało się też, że nie muszę konwertować do mono ani 8 bitów :-)
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Próbuję przenieść program z dyskietki FDD3000 do pliku *.tap. Mega Phantomem 3 transferuję program na wyjście magnetofonowe w Spectrum... [...]

Yyyy, a program TOSDOS? Robi to automatycznie, nie potrzeba żadnych kabelków, podpinania czegokolwiek - wystarcza sam PC :p
Pliki można przenosić jako "RAW" czyli co do bajta plik spectrumowy, albo do/z .tap. Automatycznie przerabia również pliki BASIC dodając/kasując gwiazdkę (opcjonalnie). Jedyną wadą jest operowanie tylko na "normalnych" dyskietkach 40-trackowych. No ale można sobie przecież z "dużych" dyskietek przenosić pliki na mniejsze (i vice versa) innym oprogramowaniem (QTRANS). Wszystkie programy są dostępne w temacie o FDD3000. Nie jestem pewny co do QTRANS, ale jakby nie było, to poszukam i później wrzucę.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Właśnie męczę się z przerobieniem WAV na TAP i udało mi się jeszcze innym sposobem. Wprawdzie temat dotyczy jak przenieść dane z kasety do pliku TAP ale WAV może być po drodze i przeważnie jest. A więc najpierw nagrałem do pliku WAV 44100Hz 16bit na PC stacjonarnym przez Line In program wysłany instrukcją SAVE z ZX Spectrum. Próbowałem różnych konwerterów WAV na TAP lub na TZX np. makeTZX+GUI, WAV2TZX, WAV2TAP oraz Spectrum tape loader. Jak ktoś wspomniał wcześniej makeTZX GUI źle działa. WAV2TZX jest OK ale zapisuje jako TZX a nie TAP. Najlepsze okazują się programy WAV2TAP (działa tylko w Win9x i wymaga pliku WAV 8-bit) lub Spectrum tape loader. W moim przypadku w laptopie nie mam wejścia Line In więc najpierw zawsze zgrywam do WAV za pomocą starego PC z SoundBlaster przez Line IN. Po przeniesieniu plików na laptopa instaluję program Virtual Audio Cable i wybieram w Panelu sterowania jako urządzenie odtwarzania i nagrywania. Następnie uruchamiam program STL i klikam na Load start. Teraz wystarczy za pomocą dowolnego odtwarzacza np. Winamp odtworzyć plik WAV a bloki zostaną wczytane do programu STL. Po wczytaniu wszystkich bloków trzeba usunąć bloki informacyjne typu PULSE TONE aby dało się zapisać efekt pracy do pliku TAP a nie TZX.
Uważam iż jest to najwierniejsza kopia bloków z taśmy lub pliku WAV do pliku TAP.
Oczywiście w moim przypadku mogłem od razu użyć programu STL na starym PC z SoundBlaster. O programie Virtual Audio Cable wspomniałem ponieważ większość laptopów nie ma wejścia Line IN a program jest także przydatny np. do wczytywania programów w emulatorach np. Spectaculator za pomocą opcji Load from Audio Source

Oczywiście wszystko na nic jeśli taśma jest uszkodzona i nie da się poprawnie odczytać wszystkich danych.
« Ostatnia zmiana: 2012.04.12, 14:20:50 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Jeżeli potrzebujesz .tap to wav2tzx ma opcję -tap, która sprawa że generuje sie plik .tap.
.tzx ma sens jedynie, kiedy masz niestandardowe loadery i inne cuda na kiju.