Autor Wątek: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC  (Przeczytany 13227 razy)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
+3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« dnia: 2017.02.10, 16:45:52 »
ktoś ruszał temat? Kupiłem ładny zestaw z +3 i chcę pobackupować to co mam na dyskietkach do postaci Gotek'a. Kabel do podłączenia Gotek'a mam.

Czym najlepiej robić image? Montować pusty image dyskietki i copy "a:" TO "b:"?
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.02.10, 19:54:40 »
Najpierw do Gotek-a trzeba wgrać HXC, bo bez tego nic się nie przegra.
Chyba należało by stworzyć pod emulatorem obraz pustej dyskietki, potem przekonwertować go na format zgodny z HXC i przegrywać.
Gdzieś w sieci czytałem, że ktoś tak przegrywał dyskietki na Amstrad-zie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.02.10, 20:56:02 »
mam KryoFluxa, postaram się w ciągu miesiąca przygotować to do użycia, możemy zrobić copy party ;-)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.02.10, 21:05:31 »
Marianss, mozna prosciej , pod Goteka z HXC firmware,  od razu wygenerowac ,nazwac i pusty HFE zamontowac. A potem to juz copy a to b w sinclair standard.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.02.10, 21:30:10 »
A, no Widzisz, nie wiedziałem :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.02.11, 13:53:55 »
Najpierw do Gotek-a trzeba wgrać HXC, bo bez tego nic się nie przegra.

wiem i mam - Gotek dla mnie to tylko wersja HxC

Gdzieś w sieci czytałem, że ktoś tak przegrywał dyskietki na Amstrad-zie.

mi się tak udało na CPC6128 skopiować z archiwum TOSECa z obrazu (skonwertowanego) -> nagrać to na dyskietkę. Natomiast nie robiłem tego jeszcze z +3 - dla Amstrada jest dedykowany HXCSDFE.CFG (podobnie jak dla Atari ST i Amigi), dla ZX Spectrum niewiele znalazłem.

mam KryoFluxa, postaram się w ciągu miesiąca przygotować to do użycia, możemy zrobić copy party ;-)

super!przy okazji na drugim stanowisku ogarniemy temat Microdrive.

Marianss, mozna prosciej , pod Goteka z HXC firmware,  od razu wygenerowac ,nazwac i pusty HFE zamontowac. A potem to juz copy a to b w sinclair standard.

no właśnie tak kombinuję, że powinno dać radę. Mam zestaw kable/stacja 3.5" od martin381, kwestia tylko podmianki w tym zestawie stacji na Gotek HxC.

Generalnie walczę o backup/zgranie paru oryginalnych dyskietek, które zabyłem wraz z boxem +3.

dyskietki są zrobione w ten sposób, że nie widać ich zawartości - cat nie działa, startują z Loader'a systemowego. zobaczę czy w ogóle da się je kopiować - nie mam pojęcia jak działają zabezpieczenia dyskietek przed kopiowaniem na Spectrum.

Generalnie walczę o przegranie - część z tego jest na TOSECu, ale jestem ciekawy czy da się to w ogóle przegrywać:
Skate or die (wersja rozszerzona - dwie strony dyskietki - program&events/more events)
Dwustronny set (Supertest1/2 Cosmic Wartoad) (Gift from the gods, mailstrom N.O.M.A.D.)
set Chart Attack (Impossamole, Ghouls'n'Ghosts, Lotus Esprit, Supercars i Shadow of the Best - wersja dwie strony dyskietki)
Starwars
Daley Thompson's Olympic Challenge
Platoon
10 pack (F.O.T.Y. II, Hot shots, Side Arms, Street Fighter, H.a.t.e., Dark Fusion, Butcher Hill, Super Scramble, Scate Crazy 1 & 2)
Arcade Collection (Moving target, Cobra Force, Task Force)
plus dwie dyskietki  (20 game pack) po 5 gier na stronie każdej z nich.

Tu już nie chodzi o to, że będę w nie grał - tylko bardziej archiwum tego, generalnie dyskietkowych wersji jest mniej, część gier jest w wersji, która występuje tylko na dyskietce, nie wszystkie są w archiwum TOSEC'a.

Zastanawiałem się też nad tym jak zrobić menu do dyskietki (np. chcę sobie zrobić set kilku gier kasetowych - zakładając, że działają na 128k) i wygenerować z tego disk image.

dużo sprzętu mało czasu.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.02.11, 17:59:21 »
Ja to robię tak, że kopiuję dyskietkę ze stacji wewnętrznej 3" na dyskietkę w stacji zewnętrznej 3.5"
Później taką nagraną dyskietkę 3.5" przekładam do PC-ta i programem CPCDiskXP tworzę obraz DSK.
Także można zrobic to samo  programem SamDisk.

Jeżeli chodzi o zbiory plików DSK pod ZX Spectrum +3 to chyba wszystko już zostało przegrane i jest dostępne w sieci:

(oczywiście pisze o odbezpieczonych grach w wersji plikowej)

http://webs.ono.com/spectrum3/index.html

http://trastero.speccy.org/cosas/Plus3/Discos.htm

http://trastero.speccy.org/cosas/40Principales/40Principales.htm

http://trastero.speccy.org/2012/191215/191215.htm

http://plus3.wz.cz/

http://www.mediafire.com/folder/6qzuldk3qm0jw/Convertions

EDIT: Jeszcze w sprawie własnych kompilacji...

Najlepiej się to robi przy pomocy  ZX Block Editor  ( http://www.zx-modules.de/ )

Na jednej stronie dyskietki mieszczą się 3 przeciętnie długie gry. Do tego można zrobić pół-uniwersalne
menu - piszę pół-uniwersalne bo łatwo się go edytuje i ustawia pod swoje pliki na dyskietce.
W załączniku jedna ze stron dyskietki - moja kompilacja. Edytuj sobie obraz tej dyskietki pod ZXBlockEditorem
i otwórz do edycji plik DISK  (plik o takiej nazwie zawsze się automatycznie uruchamia z poziomu loadera
lub też inaczej się to nazywa auto-bootowaniem)

 
« Ostatnia zmiana: 2017.02.11, 18:09:43 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.02.11, 18:22:01 »
tak, generalnie większość już odnalazłem, tylko rozkminiam metodę konwertowania bez użycia peceta (którego nie mam).
dużo sprzętu mało czasu.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.02.13, 23:28:39 »
A jak zapisać na dyskietce plik .dsk powiedzmy z WOS (np http://www.worldofspectrum.org/pub/sinclair/games/p/Platoon.dsk.zip)? Podłączyłem Goteka HXC jako b:, wrzucam tam skonwertowany na HFE obraz, daję copy "b:" to "a:" i dostaję info, jak w załączniku. Jak Goteka dam jako a: to gierka normalnie się wczytuje. Mam szukać jakiejś specjalnej wersji "scrackowanej"?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.02.13, 23:35:19 »
Czy te obrazy dyskietek, po zamontowaniu poprzez HXC i komendzie CAT pokazują katalog plików ?
Bo jak nie, to raczej poleceniem COPY "B:" to "A:" się nie skopiuje.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.02.13, 23:43:21 »
Dlatego wujek Zaxon , jakis czas temu, zeby uniknac tych problemow zrobil swoje zabawki.  No ale ludzie nadal wola wydac kase na chinskiego Goteka, na programator, na wsad zeby go sflashowac, na przerobki. Ich wola ;) I ich fun ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.02.13, 23:49:04 »
Mariansss: nie pokazuje się nic po CAT, ale wgrywa się przez Loader bez zastrzeżeń.

Zaxon: Drogi Wujku, ależ ja kupuję te zabawki ochoczo, tylko jak już kupiłem te dyskietki 3" do +3 to chciałbym je zapełnić tym czym chcę, tylko że normalnie, co chwila odbijam się od tego "amstradospectruma" jak piłka kauczukowa od ściany :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.02.14, 00:14:28 »
To znakiem tego, obrazy były tworzone z dyskietek zabezpieczonych i trzeba użyć innego narzędzia do kopiowania. Np. jakiegoś kopiera ?.
Spróbuj może tym z załącznika.
« Ostatnia zmiana: 2017.02.14, 00:29:40 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.02.14, 01:00:57 »
Dlatego wujek Zaxon , jakis czas temu, zeby uniknac tych problemow zrobil swoje zabawki.  No ale ludzie nadal wola wydac kase na chinskiego Goteka, na programator, na wsad zeby go sflashowac, na przerobki. Ich wola ;) I ich fun ;)

Pytałem Piotr o Twojego to pisałeś, że nie testowałeś za dużo z +3 i robiłeś swój raczej pod CPC.

Nie mam proglemu z wydaniem tych 160-190 zł na kolejny emulator flopa - tylko chciałbym wiedzieć, że będzie działać to jako drugi napęd równie sprawnie jak działa to chińskie badziewie z CPC zy Amigą.

Pod +3 nie ma selektora (softu), który jest pod Amstrada i Amigę, teoretycznie jest set plików gotowych (puste dyskietki), będę się tym bawił jak ogarnę inne tematy.
dużo sprzętu mało czasu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: +3 przegrywanie z 3" na Goteka HxC
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.02.14, 02:48:06 »
A jaka jest składnia argumentów w poleceniu COPY w ZX+3, czy nie trzeba podać *.* aby skopiował wszystkie pliki?
Albo dodać czegoś by kopiował ścieżkami zamiast plikami? I czy skopiuje w takim przypadku ścieżki niestandardowe?  O ile wogóle to polecenie potrafi kopiować ścieżkami.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)