Autor Wątek: RGB -> SCART problem  (Przeczytany 5013 razy)

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
RGB -> SCART problem
« dnia: 2020.12.13, 16:44:07 »
Cześć,
Przed zadaniem tego pytania przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi albo po prostu czegoś nie zrozumiałem. Jest kilka wątków na temat dokonywania modyfikacji na płycie komputera, żeby poprawić jakość obrazu, ale nie jestem pewien, czy to dotyczy również mojego przypadku. Jestem nowy na forum i zupełnie nowym użytkownikiem ZX Spectrum, więc proszę o wyrozumiałość  :D

Niedawno kupiłem ZX Spectrum +2 (szary). Podłączyłem go do telewizora CRT przez złącze antenowe, nie dało się go jednak idealnie wyregulować, był problem z dźwiękiem (trochę szumiał). Kupiłem więc kabel RGB - SCART (https://www.ebay.pl/itm/Sinclair-ZX-Spectrum-128K-2-Grey-Model-RGB-Scart-Lead-Video-Cable-TV-Lead-/260949446667). Mam inne przewody od tego sprzedawcy i działają świetnie z innymi moimi komputerami. Kabel dotarł w piątek, ale pojawił się problem, obraz jest ostry i stabilny, ale jest jakiś problem kolorami, obraz stał się jakby jaśniejszy, wyblakły, widać to nawet w menu telewizora, które również wyblakło. Dalej nie testowałem, ponieważ boję się, że uszkodzę telewizor lub komputer.

Może ktoś z Was spotkał się z takimi objawami i wie jak sobie z tym poradzić.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.12.13, 17:33:42 »
Może jakieś zdjęcie tego objawu ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.12.13, 21:21:30 »
Tak to wygląda. Różnice starałem się pokazać na przykładzie paska "volume". Na Spectrum pasek jest wyblakły, blady. Dla porównania dodaję screen z Atari, na którym pasek wygląda tak jak zawsze.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.12.13, 21:48:53 »
Jak w ZX Spectrum przejdziesz do BASIC-a i wpiszesz BORDER 0, potem ENTER, to jest taki sam wyblakły ten pasek ?
Bo obraz wygląda na prawidłowy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.12.13, 22:12:37 »
Po wpisaniu tej komendy, wszystko wygląda normalnie (pierwsze zdjęcie). Po resecie komputera, na ekranie głównym jest znowu ten sam efekt.
Pomyślałem, że może chodzi po prostu o białe tło, ale sprawdziłem jeszcze na innym sprzęcie i tam, na jasnym tle, pasek jest taki jak powinien (drugie zdjęcie z c64).
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.12.14, 00:01:56 »
Domyślam się, że Twój ZX nie miał poprawki "gola fabrycznego" w postaci odwrotnie wlutowanych tranzystorów ?
W ZX +2 gray były stosowane dwa rodzaje płyt pcb.
Pierwsza to ISSUE 1, druga to ISSUE 3.
Tę pierwszą można poznać po osiowych kondensatorach elektrolitycznych. Tu tranzystory wlutowane są poprawnie.
Druga wersja, czyli ISSUE 3 ma kondensatory zamontowane pionowo i tam jest właśnie ten "gol fabryczny".
Może to wpływać na obraz, nawet po RGB.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.12.14, 08:03:09 »
Szaraka były zasadniczo dwie wersje płyt:
Z70500 Issue 3 (plus mała ilość oznaczonych „0500 Issue 3”) wyprodukowana na Taiwanie na Święta 1986, kiedy wprowadzono szaraka do sprzedaży
Z70700 Issue 1 „made in UK”, składanego z części, które Amstrad kupił wraz z Sinclair i które zalegały w magazynach dostawców.

Czyli chronologia płyt jest taka jak napisałem, ale poprawki takie jak wspomniał Maryjan powyżej. Issue 3 to Z70500 Issue albo 0500 Issue 3, zależy na jaką z tych dwóch wersji płyty z Taiwanu trafisz.
dużo sprzętu mało czasu.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.12.14, 10:46:52 »
Po wpisaniu tej komendy, wszystko wygląda normalnie (pierwsze zdjęcie). Po resecie komputera, na ekranie głównym jest znowu ten sam efekt.
Pomyślałem, że może chodzi po prostu o białe tło, ale sprawdziłem jeszcze na innym sprzęcie i tam, na jasnym tle, pasek jest taki jak powinien (drugie zdjęcie z c64).

Atari i Commodore "podają" zwykły sygnał video, ewentualnie s-video (przy specjalnych pod to przewodach), w tym ZX masz pełne RGB - może dlatego Twój TV tak reaguje.

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.12.14, 22:51:49 »
Wygląda na to, że jest to ISSUE 3. Jeżeli ktoś z Was mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć co mam teraz zrobić, byłoby super.
Umiem coś przylutować lub wylutować jak jest taka potrzeba, nie jest to poziom mistrzowski, ale może nic nie popsuję  ;D
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.12.19, 15:12:30 »
Poszukałem odpowiedzi na własną rękę. Znalazłem poniższy film na YT. Nie jestem pewien, czy to o tej fabrycznej wadzie pisaliście. Chodzi o wymianę kondensatora 22uf c52 na 100uf? Jeżeli to głupie pytanie, wybaczcie, ale jestem kompletnie zielony, jeśli chodzi o elektronikę. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

https://www.youtube.com/watch?v=prFIgkQS_A0

Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.12.19, 15:36:09 »
Trzeba wylutować, odwrócić o 180 stopni i wlutować z powrotem tranzystor obok modulatora (fioletowy).
Przy okazji można pozostałe 2 sztuki 2N3904 też odwrócić (niebieskie, nie mają wpływu na obraz).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.12.19, 17:52:20 »
Wielkie dzięki Pear! Biorę się do roboty.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.12.19, 19:43:19 »
Trzeba wylutować, odwrócić o 180 stopni i wlutować z powrotem tranzystor obok modulatora (fioletowy).

Odwróciłem ten tranzystor koło modulatora i niestety nic się nie zmieniło. Tych dwóch pozostałych jeszcze nie odwróciłem. Czy mogę jeszcze zrobić coś innego, czy szukać monitora RGB?
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.12.19, 19:52:25 »
Na spodniej stronie płyty, pod układem TEA2000 jest mały kondensator ceramiczny.
Sprawdź, czy coś zmieni jego usunięcie (chociaż nie sądzę, żeby miał wpływ na jasność kolorów).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.12.19, 22:14:22 »
Nie można też wykluczyć problemu z kablem RGB do ZX Spectrum lub problemu samego telewizora w trybie RGB.
Miałem kiedyś podobne problemy z kineskopowym TV Sony w trybie RGB.

Warto porównać jaki jest obraz na innym TV z Twoim starym kabelkiem, i do porównania da jakiś inny np pożyczony od kogoś.

Możliwe że w kablu RGB (wtyk Euro) trzeba by zastosować kondensatory elektrolityczne 100uF na liniach RGB jeśli ich tam nie masz.
Mozliwe też że będzie trzeba dobrać rezystory w kablu, ale to wymaga wielu eksperymentów by działało poprawnie twoim TV.
« Ostatnia zmiana: 2020.12.19, 22:29:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.