Autor Wątek: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki  (Przeczytany 3230 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki
« Odpowiedź #15 dnia: 2023.07.23, 22:33:17 »
Sprawdź jeszcze oscyloskopem +5V czy tam jakieś "szmaty" nie biegają od przetwornicy.
Wspomniałeś że że wściekle piszczy, oprócz luźnych uzwojeń może być też przeciążona bo "puszcza" się jakiś kondensator ceramiczny lub RAM i sieje wtedy zakłóceniami.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki
« Odpowiedź #16 dnia: 2023.07.23, 23:24:39 »
Ścieżka między 10k a ULA?
A jak się zachowuje jak podłączysz klawiaturę? Działa ta kolumna?

No właśnie, też bym tu szukał problemu. Nawet, jeśli sam rezystor jest sprawny, to coś pomiędzy może nie być.
Na podstawach z techniki cyfrowej na PW miałem dość dowcipnego wykładowcę, który ukraszał teorię historyjkami z praktyki. I właśnie tłumacząc, co może się dziać, gdy wejście układu logicznego nie ma ani pull-up, ani pull-down, ani żadnego sygnału, zobrazował ten stan (a raczej chaos) określeniem "krasnoludki".
No i chyba te losowe literki klepią właśnie krasnoludki :D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki
« Odpowiedź #17 dnia: 2023.07.23, 23:28:13 »
O krasnoludkach wspominał też autor komputera CA80 niejaki Stanisław Gardynik w swojej literaturze ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.07.24, 10:02:21 »
Cytuj
Sprawdź jeszcze oscyloskopem +5V czy tam jakieś "szmaty" nie biegają od przetwornicy.
Wspomniałeś że że wściekle piszczy, oprócz luźnych uzwojeń może być też przeciążona bo "puszcza" się jakiś kondensator ceramiczny lub RAM i sieje wtedy zakłóceniami.

Oscyloskop w pracy. Ale nie zabrałem płyty - przespałem się z tematem.

Połączyłem fakty - błędy RAM, bardzo głośna praca cewki i wrzący po chwili radiator 7805. Obstawiam, że zepsuty RAM robi coś złego i od tego zacznę. Wymienię dwie problematyczne kości i zobaczę co się dzieje.

Cytuj
Ścieżka między 10k a ULA?

Tu jest wszystko ok.

Cytuj
A jak się zachowuje jak podłączysz klawiaturę? Działa ta kolumna?

Raz działa, raz nie. Nawet jak działa to dziwnym opóźnieniem.

Cytuj
No i chyba te losowe literki klepią właśnie krasnoludki

Jakiś pijany krasnoludek zrobił zwarcie i zepsuł. I teraz trzeba naprawiać...



Zaczynałem od TIMEX`a....

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: 48k Issue2 - sama wypisuje znaki
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.07.29, 22:54:36 »
Cytuj
Połączyłem fakty - błędy RAM, bardzo głośna praca cewki i wrzący po chwili radiator 7805. Obstawiam, że zepsuty RAM robi coś złego i od tego zacznę. Wymienię dwie problematyczne kości i zobaczę co się dzieje.

W sumie kończę temat. Zgodnie z powyższym - wymieniłem dwie górne kości RAM, wyrzuciłem 7805 a założyłem TRACO 2405. Zrobiłem Composite MOD.

Klawiatura działa poprawnie, płyta przechodzi testy, max obciążenie płyty, które odnotowałem (po zmianach) to 470mA. Jedyne co pozostało, to bardzo głośna cewka. Dwie krople bezbarwnego lakieru do paznokci nie pomogły - więc pewnie ją wymienię. Ale dopiero wtedy jak uda się kupić sprawną ULA do 48k.
Zaczynałem od TIMEX`a....