Autor Wątek: Nowy Harlequin...  (Przeczytany 341395 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #615 dnia: 2021.05.05, 21:10:46 »
U13 generuje zegar 14MHz, który jest wykorzystywany (po dzielnikach) do generowania obrazu. Tak, wymieniłbym go na HCU.

Ok, udało mi się znaleźć jeden egzemplarz 74HCU04 w swoich podręcznych zapasach. Podmieniłem go. Niestety nic się nie zmieniło.

Cytuj
AD724 ma własny kwarc 4.43MHz i czasem nie wzbudza się poprawnie. Można eksperymentować z pojemnością kondensatora, który jest równolegle do kwarcu. Jeśli obraz jest czerwony przynajmniej składowa R jest generowana poprawnie.

Przy okazji wymieniłem też kwrc przy AD724 na inny, o tej samej częstotliwości ale z innej serii (i prawdopodobnie od innego producenta) - w miejsce wysokiego trafił niskoprofilowy. Niestety, to także w niczym nie pomogło...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #616 dnia: 2021.05.05, 23:23:35 »
Błędy w montażu ?
Może jakieś zdjęcie tych objawów ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #617 dnia: 2021.05.06, 00:03:06 »
Przykładowe zdjęcie w załączniku. Niekiedy obraz robi się na chwilę czarny (ostatnie zdjęcie).
Jeśli chodzi o błędy w montażu, to patrzyłem na płytkę już chyba z piętnaście razy i niczego podejrzanego nie dostrzegam. Wszystkie układy scalone siedzą we właściwych miejscach, te które mogłem przetestowałem MiniProgiem, rezystory i kondensatory też zdają się mieć właściwe wartości.

Dlatego byłbym wdzięczny za wskazanie i mi możliwego miejsca, w którym może tkwić źródło problemu, na podstawie objawów. ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #618 dnia: 2021.05.06, 00:17:17 »
Przy składaniu HQ128 miałem bardzo ciemny obraz po RGB. Któryś rezystor był wadliwy - miał za duży opór.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #619 dnia: 2021.05.06, 06:49:18 »
Jesteś pewien źródła skąd brałeś AD724? Sprawdziłeś tranzystory w buforach przed wyjściem wideo?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #620 dnia: 2021.05.06, 08:11:33 »
Przy składaniu HQ128 miałem bardzo ciemny obraz po RGB. Któryś rezystor był wadliwy - miał za duży opór.

Pamiętasz może który albo mniej-więcej w której części komputera? Wydaje mi się, że sprawdziłem wartości rezystorów i kondensatorów, ale coś mogłem przeoczyć...


Jesteś pewien źródła skąd brałeś AD724?

Nie... Są dwie możliwości.  Układ mógł zostać kupiony razem z dwiema płytkami, które zamówiłem jakiś czas temu - wtedy pochodziłby z tej samej serii co ten drugi, pracujący we wcześniej uruchomionym egzemplarzu. Istnieje też jednak możliwość, że tamten element wlutowałem wcześniej w Sizifa-512 (który nie jest jeszcze ukończony, bo brakuje mi paru elementów) a część do HQ dokupiłem ostatnio na Allegro Lokalnie, konkretnie u tego sprzedawcy. Może też być na odwrót, ale jednak skłaniam się ku pierwszej opcji.


Cytuj
Sprawdziłeś tranzystory w buforach przed wyjściem wideo?

Nie mierzyłem ich przed montażem. Tranzystory były nieużywane, ale mogły leżeć w moich zapasach od dawna.
Mogę je jakoś sprawdzić bez wylutowywania?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #621 dnia: 2021.05.06, 08:55:33 »
Osobiście podpiąłbym się pod RGB i zobaczył co tam wychodzi z HQ.

Schemat, multimetr i sonda logiczna w rękę, i do boju.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.06, 09:23:09 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #622 dnia: 2021.05.06, 12:43:07 »
Ok, co zrobiłem to tej pory:
  • Wymieniłem wszystkie tranzystory w torze wideo
  • Wymieniłem kondensator 10pF i rezystor 4,7M przy rezonatorze kwarcowym (sam kwarc podmieniłem wczoraj)
  • Wymieniłem kondensatory ceramiczne 100nF na wejściach RGB AD724JR
  • Poprawiłem luty przy rezystorach w torze wideo oraz luty na pinach AD724JR

Żadna z tych operacji nie pomogła.

Natomiast zauważyłem, że obraz na ekranie zmienia się (aż do całkowitego zaniku/czarnego ekranu) w momencie, gdy dotykam palcem spodu płytki w okolicy rezonatora kwarcowego. Czyżby jednak uszkodzony AD724JR?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #623 dnia: 2021.05.06, 13:35:23 »
Ok, co zrobiłem to tej pory:
  • Wymieniłem wszystkie tranzystory w torze wideo
  • Wymieniłem kondensator 10pF i rezystor 4,7M przy rezonatorze kwarcowym (sam kwarc podmieniłem wczoraj)
  • Wymieniłem kondensatory ceramiczne 100nF na wejściach RGB AD724JR
...

Z jakiego powodu? Skoro poprzednie były sprawne, nie rozumiem dlaczego te wymieniłeś.

Żadna z tych operacji nie pomogła.

I nie miała prawa pomóc, skoro te elementy były dobre.

Natomiast zauważyłem, że obraz na ekranie zmienia się (aż do całkowitego zaniku/czarnego ekranu) w momencie, gdy dotykam palcem spodu płytki w okolicy rezonatora kwarcowego. Czyżby jednak uszkodzony AD724JR?

Wylutuj kwarc do AD724 i zobacz co on wyświetli. Wrzuć zdjęcie.

Swoją drogą pisałem, że zanim zaczniesz walczyć z wyjściem kompozytowym, należałoby sprawdzić czy sygnały RGB są poprawne. Na tę chwilę błądzisz po omacku i wymieniasz co popadnie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #624 dnia: 2021.05.06, 13:50:22 »
To się nazywa - metoda na Macajewa :)
Czasami skuteczna, ale kosztowna.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #625 dnia: 2021.05.06, 14:28:41 »
Z jakiego powodu? Skoro poprzednie były sprawne, nie rozumiem dlaczego te wymieniłeś.

Nie mówiłem, że były sprawne. Kondensatorów w układzie zmierzyć nie mogę, więc mogłem tylko stwierdzić, że kondensatory o właściwych [deklarowanych] pojemnościach znajdują się we właściwych miejscach.

Cytuj
I nie miała prawa pomóc, skoro te elementy były dobre.

Jak mówiłem - tego nie wiedziałem.

Cytuj
Wylutuj kwarc do AD724 i zobacz co on wyświetli. Wrzuć zdjęcie.

W załączniku. Przy starcie widać niewyraźny zarys "kwadratu" widocznego przy uruchamiania komputera.

Cytuj
Swoją drogą pisałem, że zanim zaczniesz walczyć z wyjściem kompozytowym, należałoby sprawdzić czy sygnały RGB są poprawne. Na tę chwilę błądzisz po omacku i wymieniasz co popadnie.

Jak przyjdzie gniazdko i skombinuję kabel.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #626 dnia: 2021.05.06, 16:54:31 »
Pamiętasz może który albo mniej-więcej w której części komputera? Wydaje mi się, że sprawdziłem wartości rezystorów i kondensatorów, ale coś mogłem przeoczyć...

W torze wizyjnym - w okolicach tranzystorów i gniazda mini din. Ponieważ nie pasowała mi amplituda to metodą na Macajewa 2 - zacząłem przykładać opór 1k równolegle do oporów w torze video - bo obraz był na początku ciemny, a potem bardzo ciemny. Teraz użyłbym oscyloskopu ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #627 dnia: 2021.05.11, 10:42:44 »
Ok, kupiłem kabel RGB. Na tym złączu obraz jest idealny. To chyba dość mocno zawęża grono podejrzanych do AD724 i okolic. Na dobrą sprawę mógłbym nawet zostawić jak jest, ale chciałbym mieć też możliwość podłączenia komputerka do prostych telewizorów, wyposażonych jedynie w wejście kompozytowe. Co sprawdzić w dalszej kolejności?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #628 dnia: 2021.05.11, 10:56:25 »
Sprawdź czy AD724 dostaje zasilanie do części analogowej i cyfrowe, oraz czy przypadkiem nie zrobiłeś jakiegoś zwarcia pomiędzy jego nogami.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.11, 11:41:08 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #629 dnia: 2021.05.11, 11:09:09 »
Wypadałoby też sprawdzić na kwarcu z innego źródła.