Autor Wątek: Bardzo długie powitanie  (Przeczytany 8451 razy)

Malanow

  • *
  • Wiadomości: 35
  • Miejsce pobytu:
    Łooo Panie! Dziura po prostu.
  • Good to be ugly!
Bardzo długie powitanie
« dnia: 2017.02.27, 23:33:50 »
Witam!

Od czego by tu zacząć? Może tak, rocznik '83, umsył podobno techniczny, jakiś tam magister iżynier, pracujący w wyjątkowo pogardzanej, w Polsce, branży. Imię Przemek, choć w internecie częściej spotykany jako Malanow (od bohatera książki pod tytułem "Miliard lat przed końcem świata", tak przy okazji wielki fan Braci Strugackich).

Ale do rzeczy, przeglądając forum zdałem sobie sprawę, że większość bywalców albo od zawsze jest ze Spectrumem albo wraca do niego po latach. Coż w moim przypadku jest dość nietypowo, bo choć rocznikowo moje dzieciństwo można by dopasować do Spectruma, to we wczesnych latach dziewięćdziesiatych nie sptokałem się z tym komputerem. Będąc zaś szczerym to nie spotkałem się wtedy z żadnym komputerem (no może poza tymi, które można było zobaczyć w programie Joystick, we, o ile się nie mylę, wtorkowe popołudnia). Moja przygoda z komputerami zaczeła się wyjątkowo późno, (i dziwnie, ale nie uprzedzajmy faktów) bo dopiero w okolicach roku 2003. Jakoś przed matura, aby odpocząć od nauki kupiłem sobie, za niebotyczną jak na ówczesne czasy kwotę 50 zł, Commodore 64. Niestety, a może stety, w komplecie z komputerem nie było żadnych gier, ale za to dostałem książkę "Podstawy języka BASIC" (nie pamiętam dokładnie tytułu), oraz zeszyt z wklejonymi listingami programów. Zatem zamiast zakuwać do matury pisałem programy w BASICu, chociaż może to zbyt mocne stwierdzenie. Na pewno napisałem jeden działający program, który generował na ekranie "kod Matrixa", tło było czarne, a pojawiąące się losowo znaki, były zielone. Jako, że w końcu trzeba było zdać maturę, Commodore poszło trochę odstawkę. Pamiętam jeszcze że, wśród listingów był program generujący wykresy funkcji trzech zmiennych. Bardzo lubiłem podziwiać efekt jego działania. W każdym razie maturę udało się zdać pozytywnie, równie pozytywnie zakończyła się rekrutacja na studia i w nagrodę na nową drogę życia otrzyamłem pierwszego w życiu PeCeta. Commodore zostało sprzedane, niestety nie pamiętam komu i za ilę, ale na pewno nie poszło na złom (przynajmniej nie zmojej ręki).

Teraz mały przerywnik dla tych, którzy z niecierpliwością czekają na Spectruma w mojej opowieści, obiecuję, będzie, jeszcze moment.

Zatem dorobiłem się komputera wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza, niestety nie wykorzytałem go do nauki programowania, tylko do niczym nieskrempowanej (pirackie gry!) rozrywki oraz po części nauki. Piractwo jest dość ważne w tej historii, ponieważ zbierałem cracki. I to nie do końca w oczywistym celu, zbierałem te które miały fajne muzyczki, wtedy nie wiedziałem co to mody i w ogóle nie wiedziałem, czemu i po co cracki grają. Zebrała się tego dość pokaźna koleckcja, którą zeżarł mi pewnego dnia, notabene piracki, Norton Antyvirus. Wtedy wpadała mi do głowy genialna myśl, a może ktoś zebrał muzykę z cracków w jednym miejscu. I tak dowiedziałem się co to mody, potem przyszedł czas na fascynację demosceną (różne platformy), Ale, żeby zająć sie tworzeniem czegoś samemu, ciągle brakowało czasu, trzeba było skończyć studia, potem znaleźć pracę, potem w tej pracy trzeba było sobie stworzyć niszę ekologiczną pozbawioną drapieżników, mogących człowieka tej pracy pozbawić. Ciągle brakowało czasu, ale nawet w tym braku czasu udało się znaleźć czas na wydłubanie sobie (z kitu bo z kitu) 8 bitowego komputerka o nazwie Fignition, potem przyszedł czas na dodłubanie interfejsu klawiatury, bo oryginalna jest wyjątkowo upierdliwa (informatycy, którzy trafiają do piekła, pewnie za karę muszą jej używać). Trochę powalczyłem z programowaniem w FigForth, ale nie do końca potrafiłem go ogarnąć. Po Fignition nastąpił mały zastój w temacie. Aż do grudnia roku 2016, kiedy to w ramach krótkiego uropu znajomi wyciągneli mnie do Irlandi w odwiedziny do polskich uchodźców ekonomicznych. Nie bardzo wiem jak i nie do końca pamiętam gdzie :) trafiłem w Dublinie na targ staroci/pchli targ, na którym to kupiłem sobie ZX Spectrum +3. Na cenę komputera opuśćmy zasłonę milczenia, w funtach po prostu wyglądała lepiej, szczególnie jakby przeliczenie funt - złotówka było w stosunku 1:1.
Być może ktoś zapyta się "Po co ci to Ty hipsterski pokurczu?!", zatem czem prędzej śpieszę z odpowiedzią, chciałbym sobie na nim poprogramować, najbardziej interesuje mnie grafika statyczna jak i ruchoma, co prawda raczej kariery na demoscenie nie zrobię, ale kto wie, kto wie :)
I tak wygląda moja dość niecodzienna hisotria. Parę wątków pominąłem, jak na przykład spotkania z różnej maści emulatorami 8bitowych sprzętów, potyczki z trackerami (sloń mi na ucho nadepnął, więc przemilczmy zupełnie ten epizod), próby pixelartowania (na zajęciach z budownictwa, na papierze milimetrowym, a potem już w Gimpie)
Mam nadzieję, że nie zanudziłem nikgo moja historią! Liczę też, że uda mi się coś wnieść na forum, poza licznymi durnowatymi i oczywistymi pytaniami.

PS: Jako, że nieszczęscia chodzą parami, oraz od przybytku głowa nie boli to styczeń 2017 obrodził mi w leciwy sprzęt komputerowy, tym razem zupełnie za darmo, wpadła mi w ręce nie do końca sprawna Amiga 500, ale to temat na zupełnie inne forum :).
Armageddon was yesterday, today we have a serious problem.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.02.27, 23:58:49 »
HI hi. Kolejny dowód, iż do ZXa Amiga pasuje (temat z innego wątku powitalnego). ;)
Witaj na forum. Zachęcam do pisania demek, rysowania grafik itp. i nie przejmowania się rezultatami, od razu pewnie wszystkich kategorii nie wygrasz, chociaż kto wie? nigdy nie mów nigdy :)

PS. Mi brakuje mojej (uzbieranej) kolekcji intro i demek pod PC DOS, która - gdzieś w drugiej połowie lat 90tych - się raczyła unicestwić wraz z dyskiem twardym.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.02.28, 07:02:07 »
Witaj,
Przyjemnie się czyta. Dla odmiany w ogóle jest co czytać.
Najbardziej spodobał mi się fragment "w tej pracy trzeba było sobie stworzyć niszę ekologiczną pozbawioną drapieżników, mogących człowieka tej pracy pozbawić".
Nigdy o tym w ten sposób nie myślałem, ale w sumie to chyba całkiem trafne określenie.

Tygrys, Tygrys, gdzie jest Tygrys !? Człowiek z chęciami do programowania przybył na pokładzie. Trzeba zagospodarować :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.02.28, 07:50:23 »
... magister iżynier, pracujący w wyjątkowo pogardzanej, w Polsce, branży...

Inżynier Sanitarny? ;)

Witaj na pokładzie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.02.28, 08:31:04 »
Zamierzasz programować w Basicu czy czymś jeszcze?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.02.28, 08:45:27 »
pracujący w wyjątkowo pogardzanej, w Polsce, branży.

Tygrys miałeś nie wpuszczać tutaj posłów ;)
dużo sprzętu mało czasu.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.02.28, 10:06:46 »
Cześć!

Zastanawiałeś się od czego zacząć.. na pewno nie zaczynaj od 'witam', zwłaszcza z wykrzyknikiem ;)
To słowo ma swoje znaczenie i warto je poznać (aby później już więcej go nie użyć).

A jak bardzo chciałbyś się nauczyć programować i w jakim języku?
Bo jeżeli chciałbyś sięgnąć asemblera, to mógłbym napisać cykl artykułów na ten temat, a jeden żywy czytelnik, który jeszcze powiedziałby o czym chciałby przeczytać w kolejnym odcinku, byłby niezwykle pomocny ;]

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.02.28, 11:14:10 »
Witaj Malanow.

W końcu ktoś czytający! I to Strugackich!!!
Świetny nick! Samo-wyjaśniający. Że też ja nie wpadłem na jakiś podobny np. "Rudy Red", "Nunnun", czy jeszcze lepszy "Pillman" :D
Na wypadek gdybyś przeoczył: czy wiesz, że "Miliard lat..." ma kontynuację?

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.02.28, 11:33:25 »
Bo jeżeli chciałbyś sięgnąć asemblera, to mógłbym napisać cykl artykułów na ten temat, a jeden żywy czytelnik, który jeszcze powiedziałby o czym chciałby przeczytać w kolejnym odcinku, byłby niezwykle pomocny ;]

ja niezmiennie czekam!
dużo sprzętu mało czasu.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.02.28, 11:35:54 »
to mógłbym napisać cykl artykułów na ten temat, a jeden żywy czytelnik, który jeszcze powiedziałby o czym chciałby przeczytać w kolejnym odcinku, byłby niezwykle pomocny ;]

To ja mam propozycję tematu na artykulik:
- zastosowanie rejestrów IX i IY w praktyce

ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.02.28, 11:40:32 »

To ja mam propozycję tematu na artykulik:
- zastosowanie rejestrów IX i IY w praktyce

miało być najpierw o środowisku i starter dla początkujących :)
dużo sprzętu mało czasu.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.02.28, 11:44:48 »
Póki co, dla początkujących to chyba to będzie dobre:

http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0008031
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.02.28, 23:42:59 »
Świetnie, kurs asemblera bardzo by się przydał tym bardziej że teraz mam trochę czasu żeby samemu zabrać się do nauki.

Malanow

  • *
  • Wiadomości: 35
  • Miejsce pobytu:
    Łooo Panie! Dziura po prostu.
  • Good to be ugly!
Odp: Bardzo długie powitanie
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.03.12, 21:09:50 »
Bardzo mnie ucieszyło tak miłe przyjęcie. Trochę długo nie odpisywałem, ale jak może co bardziej spostrzegawczy zauważyli, starałem się podłączyć +3 do monitora przy pomocy GBSa, aby mieć o czym dyskutować.

Pozwolicie, że odpowiem chronologicznie na pytania.
Inżynier Sanitarny? ;)

Gorzej, drogowiec, taki co go zima, jak co roku, zaskoczyła.

Cześć!

Zastanawiałeś się od czego zacząć.. na pewno nie zaczynaj od 'witam', zwłaszcza z wykrzyknikiem ;)
To słowo ma swoje znaczenie i warto je poznać (aby później już więcej go nie użyć).

A jak bardzo chciałbyś się nauczyć programować i w jakim języku?
Bo jeżeli chciałbyś sięgnąć asemblera, to mógłbym napisać cykl artykułów na ten temat, a jeden żywy czytelnik, który jeszcze powiedziałby o czym chciałby przeczytać w kolejnym odcinku, byłby niezwykle pomocny ;]


Tak, wiem, z wykrzyknikiem to wita gospodarz gości w progu swojego domu.
Co do języka programowania, którego chciałbym się nauczyć, to mierzę wysoko, w asemblera, chociaż przyznaję, że jak na razie to bawię się BASICiem. Na temat języka maszynowego chętnie poczytam, coś w ojczystym języku. Co prawda z mową Shakespeara nie mam problemów, ale bardziej obeznany jestem ze słownictwem z branży budowlanej, niż komputerowej. Aktualnie moją lekturą jest "ABC asemblera" Rolanda Wacławka i taka nachodzi mnie taka refleksja - szkoda, ze nie przyłożyłem się do nauki języka FigForth, bo teraz byłoby mi łatwiej. Cóż, ważne, ze mózg ma gimnastykę.

Na wypadek gdybyś przeoczył: czy wiesz, że "Miliard lat..." ma kontynuację?
Dzięki Phonex, musiałem przeoczyć, jak możesz do podeślij mi gdzieś na priva tytuł. Wdzięczny będę wyjątkowo mocno.

Póki co, dla początkujących to chyba to będzie dobre:

http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0008031

Dziękuję za link, jeszcze nie zagłębiłem się w ten kurs, ale pliki pobrałem i pod FUSE uruchomiłem.

Armageddon was yesterday, today we have a serious problem.