ZX Spectrum > SOFTWARE

Odzyskanie danych z dyskietek

<< < (2/5) > >>

zoon:
Widzę, że ktoś (pewnie Tygrys) przeniósł naszą konwersację do nowego wątku - i dobrze. Warto podyskutować na temat odzyskiwania danych z dyskietek i ich obrazów oraz ich dalszego udostępniania.
Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000 (dyskusja o nim toczyła się na forum a potem zabrnęła w offtopiki) a w związku z tym standardu pliku danych.
Zapewne najlepszy format obrazu dyskietki to (e)DSK - stosunkowo łatwo przenosić go w obie strony. Z drugiej strony - na dyskietkach przeważnie przechowujemy więcej niż jeden program więc robi się bałagan - dobrze by było udostępniać jeden program/pakiet na raz. Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.
Jak na razie standardy to TAP i TZX które można używać w emulatorze ale średnio nadają się do transmisji do prawdziwej maszyny...

Pyza^Illusion:

--- Cytat: zoon w 2012.03.16, 17:49:36 ---Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000.
--- Koniec cytatu ---

Emulator FDD3000 powstał i można o nim poczytać tutaj: http://8bit.yarek.pl/emulator/timex.fdd/. Nie jest to niestety takie wygodne jakby się mogło wydawać :/ No i wymagany jest realny Spectrum oraz kabelek TIC. Nie o to chyba jednak chodziło :/


--- Cytat: zoon w 2012.03.16, 17:49:36 ---Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.
--- Koniec cytatu ---

No niestety, wymagane jest klepanie linijek w DOS'ie. Pewnie napisanie frontenda/commandera nie jest jakieś wielce kłopotliwe, ale jakoś chętny się do tej pory nie znalazł. Yarek swego czasu miał coś takiego na tapecie, chyba nawet zaczął robić (konkretniej pod ZXVGS), ale temat upadł.

Duddie:
Zoon, ja mam też sporo dyskietek do FDD3000. Masz rację, że warto byłoby się zastanowić nad formatem - DSK chyba się nadaje. Mogę napisać program pod Windows i zrobić kabelek łączący FDD3000 i PC poprzez USB, ale dobrze byłoby gdyby ktoś napisał programik na FDD3000/Timexa, który kopiowałby zawartość dyskietek w obie strony - jest ktoś chętny do współpracy w tym temacie?
W tej chwili z Tygrysem robimy podobną rzecz, ale do +3. Więc hardware będzie. Soft pod Windows w zasadzie też, może po prostu uzupełnię go nieco o dodatkowe opcje.

zoon:

--- Cytat: Duddie w 2012.03.18, 10:23:11 ---Zoon, ja mam też sporo dyskietek do FDD3000. Masz rację, że warto byłoby się zastanowić nad formatem - DSK chyba się nadaje. Mogę napisać program pod Windows i zrobić kabelek łączący FDD3000 i PC poprzez USB, ale dobrze byłoby gdyby ktoś napisał programik na FDD3000/Timexa, który kopiowałby zawartość dyskietek w obie strony - jest ktoś chętny do współpracy w tym temacie?
W tej chwili z Tygrysem robimy podobną rzecz, ale do +3. Więc hardware będzie. Soft pod Windows w zasadzie też, może po prostu uzupełnię go nieco o dodatkowe opcje.

--- Koniec cytatu ---
O ile wiem to poza RAW (gdzie nie ma żadnych informacji o strukturze fizycznej danych) jedynym alternatywnym formatem obrazów dyskietek jest TeleDisk (TD0). Większość obrazów dyskietek z FDD3000 jest dostępna w DSK, są jakieś tam narzędzia zatem chyba można go uznać za standard de facto. Kopiowanie dyskietek do DSK poprzez przełożenie napędu do PC i użycie CPCdiskXP u mnie sprawdza się znakomicie i nie szukam rozwiązania tego fragmentu procesu.
Co masz na myśli pisząc o programie kopiującym w obie strony?

zoon:

--- Cytat: Pyza^Illusion w 2012.03.17, 07:35:22 ---
--- Cytat: zoon w 2012.03.16, 17:49:36 ---Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000.
--- Koniec cytatu ---

Emulator FDD3000 powstał i można o nim poczytać tutaj: http://8bit.yarek.pl/emulator/timex.fdd/. Nie jest to niestety takie wygodne jakby się mogło wydawać :/ No i wymagany jest realny Spectrum oraz kabelek TIC. Nie o to chyba jednak chodziło :/

--- Koniec cytatu ---

Istotnie nie o to :-)


--- Cytat: Pyza^Illusion w 2012.03.17, 07:35:22 ---
--- Cytat: zoon w 2012.03.16, 17:49:36 ---Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.
--- Koniec cytatu ---

No niestety, wymagane jest klepanie linijek w DOS'ie. Pewnie napisanie frontenda/commandera nie jest jakieś wielce kłopotliwe, ale jakoś chętny się do tej pory nie znalazł. Yarek swego czasu miał coś takiego na tapecie, chyba nawet zaczął robić (konkretniej pod ZXVGS), ale temat upadł.

--- Koniec cytatu ---

Tak naprawdę mi przydałby się konfigurowalny plugin do Total Commandera obsługujący obrazy dyskietek CP/M. Jakiś czas temu nawet widziałem opis takiego rozwiązania - straszna hybryda ale ma szansę zadziałać: http://hc-ddr.hucki.net/wiki/doku.php/cpm:disketten_xp2

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej